Reclassification

2019-21 MHSAA Classifications

CLASS 6A TUPELO HIGH SCHOOL 1892 OCEAN SPRINGS HIGH SCHOOL 1842 SOUTHAVEN HIGH SCHOOL 1810 DESOTO CENTRAL HIGH SCHOOL 1739 BILOXI HIGH SCHOOL 1734 NORTHWEST RANKIN HIGH SCHOOL 1684 OAK GROVE HIGH SCHOOL 1666 GULFPORT HIGH SCHOOL 1663 MADISON CENTRAL HIGH SCHOOL 1647 HARRISON CENTRAL HIGH SCHOOL 1635 BRANDON HIGH …

Read More »

2017-19 Archery Regions

2017-19 Archery Regions Class I North Half South Half Ashland Nanih Waiya Amite County Philadelphia Baldwyn New Site Bogue Chitto School Puckett Blue Mountain Noxapater Clarkdale Richton East Union Pine Grove East Marion Sacred Heart East Webster Potts Camp Enterprise Salem Falkner Smithville Enterprise School Scott Central H. W. Byers …

Read More »

2017-19 Baseball Regions

2017-19 Baseball Regions Class 1A Region 1/Dist. 1 Region 2/Dist. 2 Region 3/Dist. 3 Region 4/Dist. 1 Biggersville Ashland Coldwater Houlka Falkner Blue Mountain Ray Brooks Smithville Jumpertown H. W. Byers Shaw Tremont Pine Grove Hickory Flat Simmons Tupelo Christian Thrasher Myrtle West Union Wheeler Potts Camp Region 5/Dist. 4 …

Read More »

2017-19 Basketball Regions

2017-19 Basketball Regions Class 1A Region 1/Dist. 1 Region 2/Dist. 1 Region 3/Dist. 3 Region 4/Dist. 1 Biggersville Ashland Coldwater Houlka Blue Mountain Falkner Simmons Okolona Jumpertown H. W. Byers Ray Brooks Smithville Pine Grove Hickory Flat Shaw Tremont Thrasher Myrtle Tupelo Christian Wheeler Potts Camp West Union Region 5/Dist. …

Read More »

2017-19 Bowling Regions

2017-19 Bowling Regions Class I North Central South Alcorn Central Choctaw Central Madison St. Joseph Biggersville Mantachie McLaurin East Union Nettleton MS School For The Deaf Kossuth Tremont Nanih Waiya Myrtle Tupelo Christian Noxapater North Pontotoc Union Sacred Heart  West Union St. Andrew’s Resurrection Class II North Central South Center …

Read More »

2017-19 Cross Country Regions

2017-19 Cross Country Regions Class 1A Region 1/Dist. 1 Region 2/Dist. 4 Region 3/Dist. 8 Ashland French Camp Resurrection Blue Mountain H. W. Byers Sacred Heart Falkner John F Kennedy Hickory Flat Leake County Jumpertown Nanih Waiya Myrtle Potts Camp Pine Grove Simmons Thrasher Tremont Tupelo Christian West Union Wheeler …

Read More »

2017-19 Girls Golf Regions

2017-19 Girls Golf Regions Class I Region 1/Dist. 1 Region 2/Dist.  1 Region 3/Dist. 1 Falkner Bruce Hamilton Jumpertown Calhoun City Smithville New Site Eupora Tupelo Christian Walnut Vardaman Wheeler Region 4/Dist. 4 Region 5/Dist. 7 Region 6/Dist. 8 Leake County Bogue Chitto Clarkdale Madison St. Joseph Loyd Star Our …

Read More »

2017-19 Boys Golf Regions

2017-19 Boys Golf Regions Class I (1A/2A) Region 1/Dist. 1 Region 2/Dist. 1 Region 3/Dist. 1 Region 4/Dist. 4 Falkner Baldwyn Bruce East Webster Jumpertown Ingomar Calhoun City Eupora New Site Smithville Hamilton Nanih Waiya Thrasher Tupelo Christian Vardaman Noxapater Walnut Wheeler Myrtle Region 5/Dist. 6 Region 6/Dist. 8 Region …

Read More »

2017-19 Football Regions

2017-19 Football Regions Class 1A Region 1 Region 2 Region 3 Region 4 Ashland Broad Street Ethel East Marion Biggersville Coffeeville French Camp Lumberton Falkner Durant Public Hamilton Mount Olive H. W. Byers John F Kennedy Leake County Resurrection Okolona McAdams Nanih Waiya Sacred Heart Potts Camp Montgomery County Noxapater …

Read More »