Individual

Tennis Playoff Instructions

2021-22 Tennis Format After the first round the team that has hosted fewer number of playoff rounds will be designated the home team. If both teams have hosted an equal number of playoff rounds the host site will be determined by the LOWER number of the opponents’ region.

Read More »

2019 MHSAA Individual Tennis Tournament Draws

https://tennislink.usta.com/tournaments/TournamentHome/Tournament.aspx?T=237479#&&s=7Draws3 Select event from the pop-up menu on the page referenced above using the link. TOURNAMENT INFORMATION Match Times have been added to draws reflecting the schedule up to Tuesday 04/29. SCHOOL NAMES WILL BE UPDATED and DISPLAYED NEXT TO PLAYERS BY START of TOURNAMENT 4/28. PLAYER NAMES missing in …

Read More »

2019 6A Individual Tennis Bracket

MHSAA 6A Bracket   6A Boys Singles 1 Walker Ellis-Madison Central 16 James Prewitt-Meridian 9 Evan Little-Gulfport 8 Greyson Parman-Warren Central 5 Jackson Peoples-Northwest Rankin 12 Grant Eubanks-George County 13 Ryan Crosby-Desoto Central 4 Sam tuli-Ocean springs 3 Rowan Devera-Oxford 14 Emrik Allen-St. Martin 11 Garland Bryant-Brandon 6 Jeffery Cunningham-Hernando …

Read More »

2019 5A Individual Tennis Bracket

5A draws   5A Boys Singles 1 Wallace Brewer-Germantown 16 Shea Baker-Laurel 9 Julius Boyd-North Pike 8 Alexander Collins-Neshoba Central 5 Michael Floyd-Center Hill 12 Bailey Butler-Natchez HIgh 13 Tyreece Estes-Canton 4 Nate Leary-Lafayette 3 He Feng Ou-Stone 14 Joseph Massengale-Picayune 11 Samuel Hathorn-South Jones 6 Webb Roberts-Grenada 10 Jaheim …

Read More »

2019 4A Individual Tennis Bracket

Mhsaa 4A bracket   4A Boys Singles 1 Luke Flippo-Amory 16 Truett Harris-Clarksdale 9 Dontavius McCoy-McComb 8 Chace Bolan-Northeast Jones 5 Tate Baucum-Newton County 12 Omar Tayara-Saint Stanislaus 13 Peyton Marshall-Corinth 4 Mason Chelette-Vancleave 3 Sam Wiseman-New Albany 14 LANDON PURVIS-NEW HOPE 11 Robdarius Williams-Greenwood 6 Austin Brock-Florence 10 Malik …

Read More »

2019 3A Individual Tennis Bracket

MHSAA 3A Bracket   3A Boys Singles 1 Stanley Qu-St Andrews 8 Sean Jackson-Alcorn Central 4 Luke Sanders-Forest 5 Drew Hulon-Wesson 2 Jeremiah Eldridge-North Pontotoc 7 Trey Hallmark-Nettleton 3 Drayton Purvis-Columbia 6 Mark Varela-Houston 3A Girls Singles 1 McKenna Wheatley-St Andrews 8 Leanna Polk-South Pontotoc 4 Elizabeth Knight-Columbia 5 Cheyenne …

Read More »

2019 1A-2A Individual Tennis Bracket

MHSAA 1-2A bracket   1A-2A Boys Singles 1 Nicholas Barone-St. Joseph 16 Ezra McWilliams-Miss. School for Math & Science 9 Caleb Mcbrayer-Wheeler 8 Garrett Galyean-Enterprise (Clarke) 5 JACK PHILLIPS-SACRED HEART 12 Caleb Myers-West Lincoln 13 Brandon McGauhy-Thrasher 4 Will McCullough-Loyd Star 3 Ryan Roth-Resurrection 14 Brady Allen-Mize 11 Josh Miller-French …

Read More »

2018 Class 6A Individual Tennis Bracket

              6A Boys Singles             1 Bo Nash -Oxford                     16 Ian Gordon -Warren Central                         9 Grayson Gretzinger – Oak …

Read More »

2018 Class 5A Individual Tennis Bracket

  5A Boys Singles 1 Wallace Brewer – Germantown       16 Larry Campbell – Natchez         9 Hayden Foil – Gautier                 8 Jonathan Corpstein – Lewisburg         5 Manuel Lopez-Wolf – Lafayette                 …

Read More »