Home / Reclassification

Reclassification

2019-21 Archery Regions

2019-21 Archery Regions School Class Region Class I Baldwyn High School Class I 1 Biggersville High School Class I 1 Blue Mountain High School Class I 1 Charleston High School Class I 1 Coffeeville High School Class I 1 East Union Attendance Center Class I 1 Falkner High School Class …

Read More »

2019-21 Girls Golf Regions

2019-21 Girls Golf Regions School Class Region Class I Falkner High School Class I 1 Jumpertown High School Class I 1 New Site High School Class I 1 Thrasher High School Class I 1 Walnut Attendance Center Class I 1 Wheeler High School Class I 1 Bruce High School Class …

Read More »

2019-21 Boys Golf Regions

2019-21 Boys Golf Regions School Class Region Class I Falkner High School Class I 1 Jumpertown High School Class I 1 Mantachie Attendance Center Class I 1 New Site High School Class I 1 Thrasher High School Class I 1 Walnut Attendance Center Class I 1 Wheeler High School Class …

Read More »

2019-21 Tennis Regions

2019-21 Tennis Regions School Class Region Class I Baldwyn High School Class I 1 Jumpertown High School Class I 1 New Site High School Class I 1 Thrasher High School Class I 1 Walnut Attendance Center Class I 1 Wheeler High School Class I 1 Bruce High School Class I …

Read More »

2019-21 Track & Field Regions

2019-21 Track & Field Regions School Class Region Class 1A Biggersville High School 1 1 Falkner High School 1 1 Jumpertown High School 1 1 Pine Grove High School 1 1 Thrasher High School 1 1 Hamilton High School 1 2 Ingomar Attendance Center 1 2 Smithville High School 1 …

Read More »

2019-21 Fast Pitch Regions

2019-21 Fast Pitch Regions School Class Region Class 1A Biggersville High School 1 1 Blue Mountain High School 1 1 Falkner High School 1 1 Jumpertown High School 1 1 Pine Grove High School 1 1 Thrasher High School 1 1 Baldwyn High School 1 2 Ingomar Attendance Center 1 …

Read More »

2019-21 Bowling Regions

2019-21 Bowling Regions School Class Region Class I Alcorn Central High School Class I 1 Biggersville High School Class I 1 Kossuth High School Class I 1 Myrtle Attendance Center Class I 1 West Union Attdendance Center Class I 1 East Union Attendance Center Class I 2 Mantachie Attendance Center …

Read More »

2019-21 Baseball Regions

2019-21 Baseball Regions School Class Region Class 1A Biggersville High School 1 1 Blue Mountain High School 1 1 Falkner High School 1 1 Jumpertown High School 1 1 Pine Grove High School 1 1 Thrasher High School 1 1 Baldwyn High School 1 2 Ingomar Attendance Center 1 2 …

Read More »

2019-21 Football Regions

2019-21 Football Regions School Class Region Class 1A Ashland High School 1 1 Baldwyn High School 1 1 Biggersville High School 1 1 Coldwater Attendance Center 1 1 Falkner High School 1 1 H. W. Byers High School 1 1 Hickory Flat Attendance Center 1 1 Myrtle Attendance Center 1 …

Read More »

2019-21 Powerlifting Regions

2019-21 Boys Powerlifting Regions School Class Region Class 1A Biggersville High School 1 1 Coldwater Attendance Center 1 1 Myrtle Attendance Center 1 1 Thrasher High School 1 1 Tremont Attendance Center 1 1 West Union Attendance Center 1 1 Coffeeville High School 1 2 Hamilton High School 1 2 …

Read More »

2019-21 Soccer Regions

2019-21 Soccer Regions School Class Region Class I Amory High School Class I 1 Booneville High School Class I 1 Nettleton High School Class I 1 Tupelo Christian Class I 1 Vardaman High School Class I 1 Byhalia High School Class I 2 Coldwater Attendance Center Class I 2 Independence …

Read More »

2019-21 Basketball Regions

2019-21 Basketball Regions School Class Region Class 1A Biggersville High School 1 1 Blue Mountain High School 1 1 Falkner High School 1 1 Jumpertown High School 1 1 Pine Grove High School 1 1 Thrasher High School 1 1 Baldwyn High School 1 2 Ingomar Attendance Center 1 2 …

Read More »

2019-21 Cross Country Regions

2019-21 Cross Country Regions School Class Region Class 1A Baldwyn High School 1 1 Ingomar Attendance Center 1 1 Jumpertown High School 1 1 Pine Grove High School 1 1 Thrasher High School 1 1 Tremont Attendance Center 1 1 Tupelo Christian 1 1 Wheeler High School 1 1 Ashland …

Read More »

2019-21 Swimming Regions

2019-21 Swimming Regions School Class Region Class I Amory High School Class I 1 Center Hill High School Class I 1 Cleveland Central High School Class I 1 Ingomar Attendance Center Class I 1 Itawamba Agricultural High School Class I 1 Lafayette High School Class I 1 Lake Cormorant High …

Read More »

2019-21 Slow Pitch Softball Regions

2019-21 Slow Pitch Regions School Class Region Class I Amory High School Class I 1 Booneville High School Class I 1 Nettleton High School Class I 1 Smithville High School Class I 1 Humphreys County High School Class I 2 O’Bannon High School Class I 2 Ray Brooks School Class …

Read More »

2019-21 Volleyball Regions

2019-21 Volleyball Regions School Class Region Class I Alcorn Central High School Class I 1 Baldwyn High School Class I 1 Belmont School Class I 1 Biggersville High School Class I 1 Falkner Class I 1 Kossuth High School Class I 1 Mantachie Attendance Center Class I 1 Myrtle Class …

Read More »

2019-21 MHSAA Classifications

CLASS 6A TUPELO HIGH SCHOOL 1892 OCEAN SPRINGS HIGH SCHOOL 1842 SOUTHAVEN HIGH SCHOOL 1810 DESOTO CENTRAL HIGH SCHOOL 1739 BILOXI HIGH SCHOOL 1734 NORTHWEST RANKIN HIGH SCHOOL 1684 OAK GROVE HIGH SCHOOL 1666 GULFPORT HIGH SCHOOL 1663 MADISON CENTRAL HIGH SCHOOL 1647 HARRISON CENTRAL HIGH SCHOOL 1635 BRANDON HIGH …

Read More »

2017-19 Archery Regions

2017-19 Archery Regions Class I North Half South Half Ashland Nanih Waiya Amite County Philadelphia Baldwyn New Site Bogue Chitto School Puckett Blue Mountain Noxapater Clarkdale Richton East Union Pine Grove East Marion Sacred Heart East Webster Potts Camp Enterprise Salem Falkner Smithville Enterprise School Scott Central H. W. Byers …

Read More »

2017-19 Baseball Regions

2017-19 Baseball Regions Class 1A Region 1/Dist. 1 Region 2/Dist. 2 Region 3/Dist. 3 Region 4/Dist. 1 Biggersville Ashland Coldwater Houlka Falkner Blue Mountain Ray Brooks Smithville Jumpertown H. W. Byers Shaw Tremont Pine Grove Hickory Flat Simmons Tupelo Christian Thrasher Myrtle West Union Wheeler Potts Camp Region 5/Dist. 4 …

Read More »

2017-19 Basketball Regions

2017-19 Basketball Regions Class 1A Region 1/Dist. 1 Region 2/Dist. 1 Region 3/Dist. 3 Region 4/Dist. 1 Biggersville Ashland Coldwater Houlka Blue Mountain Falkner Simmons Okolona Jumpertown H. W. Byers Ray Brooks Smithville Pine Grove Hickory Flat Shaw Tremont Thrasher Myrtle Tupelo Christian Wheeler Potts Camp West Union Region 5/Dist. …

Read More »