2021 MHSAA Bowling Championship Results

GIRLS

School

Score

Place in State

BOYS

School

Score

Class 1

Kossuth (3-1)

2440

State Champion

Class
1

East Union (3-0)

2878

Class 1

East Union

2197

Runner-up

Class 1

Resurrection

2628

Class 1

Myrtle

2044

3rd

Class 1

Alcorn Central

2520

Class 1

Mantachie

1999

4th

Class 1

Kossuth

2483

Class 1

Union

1847

5th

Class 1

Mantachie

2396

Class 1

Alcorn
Central

1747

6th

Class 1

Tremont

2125

Class 1

West Union

1720

7th

Class 1

Biggersville

2075

Class 1

St. Joseph

1600

8th

Class 1

Union

1880

Class 1

Jessica Henderson – East Union

561

All State
Team

Class 1

Devin Coghlan – East Union

688

Class 1

Brooklyn Hunt – East Union

551

All State
Team

Class 1

David Brock – Resurrection

670

Class 1

Lauren Trantham
– Kossuth

548

All State
Team

Class 1

Warner Michael – Alcorn Central

611

Class 1

Lynley Woodruff – Kossuth

518

All State
Team

Class 1

Caleb Bishop – East Union

560

Class 1

Ramsey Montgomery – Mantachie

514

All State
Team

Class 1

Kaleb Pannel
– East Union

555

GIRLS

School

Score

Place in State

BOYS

School

Score

Class 2

Neshoba Central  (3-0)

2415

State Champion

Class 2

Lafayette (3-0)

2686

Class 2

Long Beach

2138

Runner-up

Class 2

Neshoba Central

2631

Class 2

Lafayette

1986

3rd

Class 2

Corinth

2625

Class 2

Vancleave

1976

4th

Class 2

Cleveland
Central

2500

Class 2

Cleveland
Central

1939

5th

Class 2

Long Beach

2399

Class 2

Richland

1732

6th

Class 2

Vancleave

2278

Class 2

Corinth

1718

7th

Class 2

Ridgeland

2098

Class 2

North Pike

1713

8th

Class 2

Pontotoc

2067

Class 2

Allie Williams – Neshoba Central

555

All State
Team

Class 2

Josh Pleasant – Ridgeland

657

Class 2

Ashton Luke—Neshoba Central

553

All State
Team

Class 2

Jakob Robertson – Lafayette

629

Class 2

Sarah Lewis—Neshoba Central

538

All State
Team

Class 2

Hayes Rutledge – Corinth

574

Class 2

Lilly Sprinkle—Long Beach

516

All State
Team

Class 2

Levi Freeman – Lafayette

567

Class 2

Tamea Davis—Cleveland Central

485

All State
Team

Class 2

Xavier Wallace – Lafayette

558

GIRLS

School

Score

Place in State

BOYS

School

Score

Class 3

Hancock (3-0)

2589

State Champion

Class
3

Hancock (3-2)

2996

Class 3

D’Iberville

2278

Runner-up

Class 3

Olive Branch

3004

Class 3

Biloxi

2205

3rd

Class 3

Northwest
Rankin

2790

Class 3

Madison
Central

2112

4th

Class 3

Lewisburg

2775

Class 3

St. Martin

2004

5th

Class 2

Clinton

2644

Class 3

Northwest
Rankin

1735

6th

Class 3

St. Martin

2642

Class 3

Oxford

1712

7th

Class 3

D’Iberville

2519

Class 3

Tupelo

1576

8th

Class 3

Desoto Central

2244

Class 3

Mackanzie Conway – Hancock

567

All State
Team

Class 3

Mike Nelson – Hancock

661

Class 3

Jeanie Young – Hancock

554

All State
Team

Class 3

Sage Lauga
– Hancock

651

Class 3

Angelica Nyguen
D’Iberville

527

All State
Team

Class 3

Law Whitfield – Clinton

648

Class 3

Julia Smith – Hancock

509

All State
Team

Class 3

Ryan Herbinson
– Northwest Ranking

632

Class 3

Mikayla Smith – Hancock

492

All State
Team

Class 3

Nolan Boucher – Olive Branch

627

 

 

Check Also

A Guide to Heat Acclimatization and Heat Illness Prevention

A Guide to Heat Acclimatization and Heat Illness Prevention Course Objectives: Recognize that Exertional Heatstroke …