Photo by Randy Williams

MHSAA Swim Championships Class II results


Licensed to Shockwave Aquatic Team
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 10/26/2020 03:45 PM
            MHSAA Swimming Championships CLASS II 2020 - 10/24/2020            
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay Class 2 (6A)
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Madison Central Swimming  'A'                     1:52.28    1:50.28  
     1) Cassie Anne Howell 16           2) Parker Reily 16                
     3) Sarah Covington 15              4) Cara Setzer 16                 
       25.27    32.13    26.04    26.84                                    
  2 Oxford High School  'A'                           1:55.25    1:53.10  
     1) Hannah Harper 16                2) Mad Dog Gaia 16                
     3) Ellinor Maxwell 17              4) Julia Dennis 16                
       30.21    32.63    27.61    22.65                                    
  3 Tupelo High School  'A'                           1:57.28    1:54.86  
     1) Katy West                       2) Mary Lawson Lesley             
     3) Autumn Swinney                  4) Kinslee Carter                 
       29.00    32.61    27.66    25.59                                    
  4 Ocean Springs High School  'A'                    1:58.08    1:54.87  
     1) Lola Ivey 11                    2) Lenyd Ramos-Caro 17            
     3) Gabrielle Ivey 17               4) Naomi Smith 13                 
       30.81    33.03    25.57    25.46                                    
  5 Germantown High School  'A'                       2:00.20    1:58.43  
     1) Natalie Cox                     2) Lilly Stempkovski 12           
     3) Sophia Lin 13                   4) Megan Stempkovski 17           
       29.85    33.72    29.84    25.02                                    
  6 Starkville High School  'A'                       2:01.26    2:00.12  
     1) Madeleine Brain                 2) Cate Nobles 15                 
     3) Arianna Dyess 15                4) West Boren                     
       32.13    31.69    29.74    26.56                                    
  7 Northwest Rankin High School  'A'                 2:04.39    2:02.60  
     1) Avery Alexander 17              2) Sara McGahey                   
     3) Emma Sammons 17                 4) Maggi Swartz                   
       28.82    37.85    26.76    29.17                                    
  8 Gulfport High School  'A'                         2:06.37    2:06.06  
     1) Ansley Pecoul 16                2) Alex Raybourn 17               
     3) Leslie Carraway 14              4) Savanha Grimsley 15            
       30.87    38.46    31.68    25.05                                    
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay Class 2 (6A)
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Madison Central Swimming  'A'                     1:42.84    1:39.76  
     1) Seamus Tully 16                 2) Carter Dickey 16               
     3) Ryan Garrett                    4) Aiden Allen 15                 
       26.57    27.39    22.62    23.18                                    
  2 Tupelo High School  'A'                           1:44.12    1:39.90  
     1) Christian Simpson 16            2) Ander Pearce McDade 18         
     3) Brooks Johnson                  4) Diezel Simmons                 
       24.23    27.64    24.23    23.80                                    
  3 Oxford High School  'A'                           1:45.78    1:42.26  
     1) Charles Byars 16                2) William Berry 16               
     3) Neil Cipkowski 17               4) Jacob Tulchinsky 14            
       24.61    29.85    24.24    23.56                                    
  4 Lewisburg High School  'A'                        1:45.52    1:42.97  
     1) Walker Jones 14                 2) Tucker Potts 17                
     3) Ben Armstrong 17                4) Mac Herren 14                  
       27.91    27.03    24.52    23.51                                    
  5 Ocean Springs High School  'A'                    1:48.00    1:46.50  
     1) Jeremy Koch 17                  2) Cody Ano 14                    
     3) Anthony Smith 16                4) Davis Voelkel 15               
       24.34    31.55    25.53    25.08                                    
  6 Warren Central High School  'A'                   1:49.55    1:47.20  
     1) Scott Wallace                   2) Davis Greene                   
     3) Adan Byrd                       4) Mateo Byrd                     
       27.98    28.73    26.13    24.36                                    
  7 St Martin High School  'A'                        1:56.88    1:54.82  
     1) Steven Vierling                 2) Connor Diamond 16              
     3) Dane Dutil                      4) Jake Weber 16                  
       31.87    27.25    28.10    27.60                                    
  8 Biloxi High School  'A'                           1:57.25    1:57.74  
     1) Jordan Lowery 15                2) Brandon Geray 15               
     3) Clayton Wilhorn 14              4) Nate Stokes 15                 
       29.34    31.04    31.31    26.05                                    
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle Class 2 (6A)
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gabrielle Ivey            17 Greyhounds           1:55.28    1:51.02  
      25.32   27.99   28.89   28.82                                
  2 Ella Thomas               15 Jaguars              1:58.43    1:55.47  
      26.38   29.06   30.07   29.96                                
  3 Ella Gibbs                16 Jaguars              2:04.75    1:57.80  
      27.07   30.04   30.78   29.91                                
  4 Ellinor Maxwell           17 OHS                  2:01.54    1:58.26  
      27.39   29.93   30.41   30.53                                
  5 Naomi Smith               13 Greyhounds           2:08.75    2:03.74  
      28.27   31.09   32.39   31.99                                
  6 Reese Johnson                THS                  2:05.54    2:04.04  
      28.33   31.61   32.64   31.46                                
  7 Rory Spooner              16 Indians              2:08.80    2:10.11  
      30.07   32.41   34.19   33.44                                
  8 Brooks Sipes              13 OHS                  2:14.86    2:10.51  
      29.85   32.67   34.04   33.95                                
  9 Ella Chiniche             17 OHS                  2:15.28    2:11.72  
      30.32   33.43   34.10   33.87                                
 10 Kaylee Folk               13 GTOWN                2:13.63    2:16.11  
      29.06   33.51   36.36   37.18                                
 11 Abigail Andrews           14 Bulldogs             2:20.77    2:16.29  
      30.00   33.53   35.94   36.82                                
 12 Alex Raybourn             17 Admirals             2:18.30    2:17.04  
      30.48   33.90   35.39   37.27                                
 13 Kaileen Stegura           16 Lewisburg            2:19.91    2:19.58  
      30.78   35.59   36.47   36.74                                
 14 Shea Hascher              13 Lewisburg            2:21.40    2:22.13  
      33.70   36.51   37.35   34.57                                
 15 Elizabeth Schouest           Indians              2:20.82    2:22.83  
      33.33   37.03   37.47   35.00                                
 16 Jolie Trotti              16 Greyhounds           2:21.00    2:23.04  
      30.79   35.60   38.10   38.55                                
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle Class 2 (6A)
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christian Simpson         16 THS                  1:42.61    1:41.81  
      23.82   26.06   26.24   25.69                                
  2 Jeremy Koch               17 Greyhounds           1:47.61    1:43.15  
      23.88   26.25   26.05   26.97                                
  3 Charles Byars             16 OHS                  1:46.85    1:45.08  
      23.84   26.17   27.48   27.59                                
  4 Matthew Brian             16 Jaguars              1:49.04    1:48.65  
      24.76   27.05   28.19   28.65                                
  5 Staten Rector              3 Bulldogs             1:54.60    1:51.64  
      24.70   27.62   29.30   30.02                                
  6 Austin Willis             17 Desoto Central       1:50.64    1:53.08  
      24.76   27.25   27.98   33.09                                
  7 Walker Jones              14 Lewisburg            1:53.83    1:54.51  
      27.14   29.21   29.61   28.55                                
  8 Cameron Knudson              GTOWN                1:57.62    1:55.52  
      25.98   28.61   30.85   30.08                                
  9 Knox Laws                 13 OHS                  2:03.03    2:00.97  
      27.86   31.74   31.31   30.06                                
 10 Breih Magbanua               STARK                2:04.95    2:01.85  
      26.82   30.98   32.64   31.41                                
 11 Seth Lape                 15 GTOWN                2:03.47    2:02.02  
      27.04   29.92   32.72   32.34                                
 12 Justin Clay               16 Lewisburg            2:03.45    2:02.88  
      27.96   30.87   32.60   31.45                                
 13 Matthew Andino            13 Greyhounds           2:07.36    2:04.56  
      27.88   30.88   32.92   32.88                                
 14 Kristopher Patrick        14 Bulldogs             2:11.44    2:11.00  
      27.97   32.67   35.36   35.00                                
 15 Randy Sullivan            15 Hawks                2:13.49    2:11.56  
      27.59   32.55   35.54   35.88                                
 
Event 5  Girls 200 Yard IM Class 2 (6A)
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kimberly McCaffrey        16 Jaguars              2:10.28    2:08.03  
      26.34   30.76   40.63   30.30                                
  2 Emma Sammons              17 Cougars              2:22.09    2:13.97  
      27.83   34.90   40.39   30.85                                
  3 Mary Lawson Lesley           THS                  2:20.08    2:16.29  
      29.04   35.87   39.45   31.93                                
  4 Natalie Cox                  GTOWN                2:18.87    2:17.95  
      29.13   35.18   40.18   33.46                                
  5 Mad Dog Gaia              16 OHS                  2:20.59    2:19.94  
      29.97   35.76   40.15   34.06                                
  6 Hannah Harper             16 OHS                  2:22.87    2:21.21  
      30.99   35.83   41.80   32.59                                
  7 Ava Little                   THS                  2:25.91    2:24.91  
      29.96   38.12   42.72   34.11                                
  8 Katie Stovall             15 Greyhounds           2:34.44    2:25.67  
      29.84   34.97   47.10   33.76                                
  9 Ansley Pecoul             16 Admirals             2:27.85    2:26.38  
      30.86   34.21   45.88   35.43                                
 10 Eva Mangiaracina          15 Greyhounds           2:27.66    2:27.81  
      31.70   37.45   45.11   33.55                                
 11 Parker Reily              16 Jaguars              2:32.02    2:28.25  
      33.08   39.84   40.39   34.94                                
 12 Regan Thomas                 THS                  2:34.12    2:30.81  
      31.95   38.10   47.13   33.63                                
 13 Fancier Shi               14 Jaguars              2:30.21    2:30.88  
      31.12   39.02   45.44   35.30                                
 14 Isabelle Pike             13 Jaguars              2:29.06    2:31.40  
      32.50   36.56   47.22   35.12                                
 15 Madeline Homan            14 OHS                  2:33.77    2:34.39  
      33.35   37.88   49.40   33.76                                
 16 Elena Knoll                  Admirals             2:39.77    2:39.62  
      32.39   41.19   47.80   38.24                                
 
Event 6  Boys 200 Yard IM Class 2 (6A)
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tucker Potts              17 Lewisburg            1:57.66    1:55.52  
      25.54   29.99   32.01   27.98                                
  2 Carter Dickey             16 Jaguars              1:59.81    1:57.47  
      25.96   29.97   33.95   27.59                                
  3 Ander Pearce McDade       18 THS                  2:00.33    1:58.49  
      25.54   29.97   34.01   28.97                                
  4 Ben Armstrong             17 Lewisburg            2:01.50    1:58.76  
      25.82   31.15   34.42   27.37                                
  5 Connor Diamond            16 Yellow Jackets       2:09.29    2:01.23  
      25.75   31.85   35.04   28.59                                
  6 Brooks Johnson               THS                  2:07.85    2:02.76  
      25.88   31.40   36.36   29.12                                
  7 Brandon Geray             15 Indians              2:11.53    2:08.57  
      26.74   33.45   38.58   29.80                                
  8 Tristan Welch             17 Jaguars              2:14.93    2:10.63  
      27.53   33.69   37.87   31.54                                
  9 Aaron Nguyen              16 Desoto Central       2:16.80    2:12.44  
      27.29   35.66   38.49   31.00                                
 10 Mac Herren                14 Lewisburg            2:17.67    2:12.82  
      27.96   34.50   40.80   29.56                                
 11 Cooper Ware               14 Cougars              2:19.76    2:15.07  
      27.48   32.87   43.20   31.52                                
 12 Evan Benson               16 THS                  2:25.43    2:22.53  
      30.31   35.90   41.97   34.35                                
 13 Bryson Andrews            17 Bulldogs             2:36.55    2:33.94  
      32.77   40.53   44.02   36.62                                
 14 Julian Williams           13 Greyhounds           2:36.00    2:34.78  
      31.81   36.90   49.38   36.69                                
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle Class 2 (6A)
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Julia Dennis              16 OHS                    23.44      23.00  
  2 Cole Oyler                14 OHS                    24.93      24.67  
  3 Josie Thomas                 THS                    25.66      25.20  
  4 Ashlyn Minga              14 Warriors               25.80      25.51  
  5 Avery Alexander           17 Cougars                26.54      25.57  
  6 Megan Stempkovski         17 GTOWN                  25.93      25.73  
  7 Kinslee Carter               THS                    26.44      26.20  
  8 Abby Litton               17 Greyhounds             27.16      26.34  
  9 Zoe Mailhot               16 Lewisburg              26.60      26.46  
 10 Katie Stovall             15 Greyhounds             27.58      26.47  
 11 Mary Byars                14 OHS                    26.80      26.80  
 12 Cara Setzer               16 Jaguars                27.05      27.07  
 13 Emery Kate Schneider      16 OHS                    26.85      27.21  
 14 Lenyd Ramos-Caro          17 Greyhounds             27.81      27.42  
 15 Abby Jo Flowers           14 Jaguars                27.28      27.54  
 16 Kyla Goldman              14 Bulldogs               28.35      28.16  
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle Class 2 (6A)
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michael Robinson          15 Pirates                22.11      21.14  
  2 Matthew Robinson          16 Pirates                23.37      22.37  
  3 Colson Ross               16 Warriors               23.24      23.03  
  4 Colin Guan                13 Clinton                23.45      23.14  
  5 Aiden Allen               15 Jaguars                23.81      23.23  
  6 Scott Wallace                Wchs Swim              23.28      23.28  
  7 Thomas Dyminski           17 OHS                    24.20      23.43  
  8 Davis Greene                 Wchs Swim              24.28      23.83  
  9 Cade Black                   GTOWN                  23.85      23.92  
 10 Jacob Tulchinsky          14 OHS                    23.99      23.95  
 11 Diezel Simmons               THS                    24.67      24.19  
 12 Blanton Minga             16 Warriors               24.64      24.24  
 13 Bennett Ferguson             Warriors               25.35      24.34  
 14 Porter Cronin             15 Clinton                24.68      24.79  
 15 Mateo Byrd                   Wchs Swim              24.89      24.87  
 16 Jackson Farmer               Red Rebels             25.55      25.33  
 
Event 9  Girls 100 Yard Butterfly Class 2 (6A)
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kimberly McCaffrey        16 Jaguars                58.74      57.06  
      26.71   30.35                                                
  2 Sarah Covington           15 Jaguars              1:01.07      59.40  
      27.33   32.07                                                
  3 Josie Thomas                 THS                  1:00.90      59.77  
      27.91   31.86                                                
  3 Autumn Swinney               THS                  1:02.54      59.77  
      28.00   31.77                                                
  5 Reese Johnson                THS                  1:05.37    1:03.78  
      29.82   33.96                                                
  6 Naomi Smith               13 Greyhounds           1:05.24    1:04.46  
      29.49   34.97                                                
  7 Campbell Perry            14 Desoto Central       1:05.70    1:05.96  
      30.80   35.16                                                
  8 Eva Mangiaracina          15 Greyhounds           1:06.06    1:06.71  
      30.73   35.98                                                
  9 Maegan Cooper             17 Indians              1:10.74    1:08.81  
      32.40   36.41                                                
 10 Arianna Dyess             15 STARK                1:07.03    1:08.86  
      32.18   36.68                                                
 11 Ella Christman            12 Greyhounds           1:10.05    1:09.87  
      32.74   37.13                                                
 12 Madeline Homan            14 OHS                  1:13.42    1:15.38  
      35.66   39.72                                                
 13 Shea Hascher              13 Lewisburg            1:13.54    1:15.57  
      34.79   40.78                                                
 
Event 10  Boys 100 Yard Butterfly Class 2 (6A)
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan Garrett                 Jaguars                52.36      50.56  
      23.44   27.12                                                
  2 Michael Robinson          15 Pirates                56.28      52.42  
      24.22   28.20                                                
  3 Anders Caldwell           17 THS                    54.09      53.23  
      25.05   28.18                                                
  4 Neil Cipkowski            17 OHS                    54.81      53.31  
      24.54   28.77                                                
  5 Thomas Dyminski           17 OHS                    58.06      57.34  
      25.89   31.45                                                
  6 Anthony Smith             16 Greyhounds             58.79      57.46  
      26.27   31.19                                                
  7 Hagan Lee                 14 Jaguars                57.83      57.98  
      26.10   31.88                                                
  8 Scott Wallace                Wchs Swim              58.64      58.02  
      26.70   31.32                                                
  9 Walker Jones              14 Lewisburg            1:00.07      58.55  
      28.06   30.49                                                
 10 Carson Dowd               15 Clinton                58.68      59.52  
      27.19   32.33                                                
 11 Adan Byrd                    Wchs Swim            1:00.42    1:00.23  
      27.46   32.77                                                
 12 Jordan Lowery             15 Indians              1:04.51    1:00.51  
      27.65   32.86                                                
 13 Cade Brady                13 Lewisburg            1:00.85    1:01.83  
      29.39   32.44                                                
 14 Davis Voelkel             15 Greyhounds           1:03.33    1:04.36  
      29.55   34.81                                                
 15 Clayton Wilhorn           14 Indians              1:08.88    1:09.55  
      31.81   37.74                                                
 -- Trevor Musgrove           15 Admirals             1:09.40         DQ  
      30.98   37.17                                                
 
Event 11  Girls 100 Yard Freestyle Class 2 (6A)
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cassie Anne Howell        16 Jaguars                51.73      50.86  
      24.06   26.80                                                
  2 Gabrielle Ivey            17 Greyhounds             53.61      51.68  
      24.81   26.87                                                
  3 Cole Oyler                14 OHS                    55.26      54.06  
      25.97   28.09                                                
  4 Emma Sammons              17 Cougars                56.86      54.49  
      25.94   28.55                                                
  5 Savanha Grimsley          15 Admirals               55.53      54.58  
      26.01   28.57                                                
  6 Abby Litton               17 Greyhounds             59.55      56.85  
      27.66   29.19                                                
  7 Ava Little                   THS                    58.60      57.47  
      27.32   30.15                                                
  8 Marley Elliott            16 OHS                  1:00.32      58.64  
      28.11   30.53                                                
  9 Kinslee Carter               THS                    59.43      58.82  
      27.72   31.10                                                
 10 Mary Byars                14 OHS                  1:00.12      58.93  
      27.93   31.00                                                
 11 Cara Setzer               16 Jaguars                59.76      59.63  
      28.10   31.53                                                
 12 Isabelle Pike             13 Jaguars              1:00.06      59.90  
      28.49   31.41                                                
 13 Abby Jo Flowers           14 Jaguars              1:00.05    1:00.08  
      28.58   31.50                                                
 14 Trinity Anderson          13 Lewisburg            1:00.08    1:00.63  
      28.92   31.71                                                
 15 Kyla Goldman              14 Bulldogs             1:01.50    1:02.09  
      29.75   32.34                                                
 
Event 12  Boys 100 Yard Freestyle Class 2 (6A)
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Charles Byars             16 OHS                    48.59      48.12  
      23.10   25.02                                                
  2 Matthew Brian             16 Jaguars                49.97      48.71  
      23.68   25.03                                                
  3 Matthew Robinson          16 Pirates                51.97      48.93  
      23.15   25.78                                                
  4 Staten Rector              3 Bulldogs               51.77      49.02  
      23.44   25.58                                                
  5 Elvin Sabanadzovic        15 STARK                  49.45      49.17  
      23.51   25.66                                                
  6 Ben Armstrong             17 Lewisburg              50.53      49.45  
      23.94   25.51                                                
  7 Neil Cipkowski            17 OHS                    49.71      50.26  
      23.87   26.39                                                
  8 Seamus Tully              16 Jaguars                51.89      50.81  
      24.16   26.65                                                
  9 Aiden Allen               15 Jaguars                53.90      51.73  
      25.04   26.69                                                
 10 Colson Ross               16 Warriors               52.44      52.23  
      25.06   27.17                                                
 11 Anthony Smith             16 Greyhounds             53.28      52.47  
      25.06   27.41                                                
 12 Hagan Lee                 14 Jaguars                52.19      52.87  
      25.39   27.48                                                
 13 Robert Cashion            18 Lewisburg              54.37      54.10  
      25.74   28.36                                                
 14 Blanton Minga             16 Warriors               55.77      55.87  
      27.23   28.64                                                
 15 Porter Cronin             15 Clinton                55.41      56.04  
      26.87   29.17                                                
 16 Matthew Porritt           14 Greyhounds             56.89      57.32  
      26.75   30.57                                                
 
Event 13  Girls 500 Yard Freestyle Class 2 (6A)
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Julia Dennis              16 OHS                  5:10.63    5:05.24  
      27.31   30.06   30.91   31.20   31.06   31.43   31.61   31.15
      30.94   29.57                                                
  2 Ella Thomas               15 Jaguars              5:14.12    5:05.43  
      27.19   30.03   31.24   30.87   31.36   31.36   31.40   31.24
      30.96   29.78                                                
  3 Ella Gibbs                16 Jaguars              5:26.83    5:19.60  
      28.10   31.51   32.13   32.48   32.45   32.94   32.65   32.69
      32.95   31.70                                                
  4 Katy West                    THS                  5:21.84    5:23.02  
      29.19   32.24   32.95   33.12   32.85   32.60   33.19   32.63
      32.59   31.66                                                
  5 Ellinor Maxwell           17 OHS                  5:28.40    5:25.04  
      29.04   32.19   32.80   32.88   32.87   33.10   33.14   33.47
      33.30   32.25                                                
  6 Autumn Swinney               THS                  5:36.21    5:35.07  
      29.42   32.82   34.19   33.97   33.90   34.66   35.21   34.39
      34.27   32.24                                                
  7 Lindsey Patrick           17 Bulldogs             5:38.79    5:38.88  
      30.06   33.20   33.93   34.52   34.44   34.69   34.85   34.80
      34.21   34.18                                                
  8 Campbell Perry            14 Desoto Central       6:03.06    5:48.94  
      30.58   34.32   35.62   36.31   35.96   35.80   35.99   35.27
      35.53   33.56                                                
  9 Brinn Vaughn              14 OHS                  6:05.64    5:50.12  
      30.35   33.71   36.01   35.69   36.59   36.21   36.94   36.33
      35.62   32.67                                                
 10 Maegan Cooper             17 Indians              6:02.20    5:52.22  
      31.41   34.21   35.45   35.95   36.38   36.22   36.19   36.19
      36.03   34.19                                                
 11 Leslie Carraway           14 Admirals             5:52.61    5:57.13  
      31.85   34.93   35.98   36.41   36.18   36.43   37.27   36.52
      35.92   35.64                                                
 12 Lola Ivey                 11 Greyhounds           5:52.41    5:57.60  
      29.88   34.75   35.68   37.28   36.82   37.50   36.77   36.79
      36.57   35.56                                                
 13 Sarah Potts                  THS                  6:07.09    6:08.73  
      30.98   35.13   36.97   38.03   38.24   38.20   38.63   38.46
      38.06   36.03                                                
 14 Courtney Cook             13 Jaguars              6:11.53    6:16.09  
      32.15   36.42   38.70   39.60   38.47   38.84   38.98   38.93
      38.60   35.40                                                
 15 Elizabeth Schouest           Indians              6:15.23    6:22.86  
      33.13   36.53   38.40   38.86   39.81   39.56   39.51   40.20
      39.34   37.52                                                
 16 Jolie Trotti              16 Greyhounds           6:15.61    6:24.69  
      32.46   35.97   38.21   40.30   39.34   38.29   40.03   40.37
      40.59   39.13                                                
 
Event 14  Boys 500 Yard Freestyle Class 2 (6A)
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carter Dickey             16 Jaguars              4:45.39    4:40.52  
      24.66   26.81   27.73   28.29   28.62   28.69   28.85   29.22
      29.35   28.30                                                
  2 Ander Pearce McDade       18 THS                  4:52.02    4:46.94  
      24.92   27.17   28.06   28.99   29.15   29.35   29.45   30.25
      30.42   29.18                                                
  3 Brooks Johnson               THS                  5:05.01    4:53.65  
      25.58   28.15   29.16   29.43   29.93   30.11   30.44   30.54
      30.51   29.80                                                
  4 Austin Willis             17 Desoto Central       5:00.78    5:00.25  
      26.16   29.07   29.75   30.34   30.38   31.03   30.71   30.98
      31.49   30.34                                                
  5 Brandon Geray             15 Indians              5:09.62    5:04.70  
      26.69   29.57   30.17   30.84   30.97   31.35   31.59   31.72
      31.51   30.29                                                
  6 Cooper Ware               14 Cougars              5:23.10    5:25.07  
      27.08   30.16   32.43   33.32   33.92   33.79   33.53   33.79
      33.92   33.13                                                
  7 Justin Clay               16 Lewisburg            5:26.38    5:28.84  
      28.93   32.03   33.25   33.43   33.63   33.64   34.38   33.57
      33.72   32.26                                                
  8 Cody Ano                  14 Greyhounds           5:37.26    5:32.42  
      29.49   31.81   33.17   33.98   34.04   34.08   34.33   34.12
      34.07   33.33                                                
  9 Mateo Byrd                   Wchs Swim            5:35.48    5:35.66  
      28.16   31.94   33.61   34.18   35.22   34.21   35.41   35.04
      35.09   32.80                                                
 10 Knox Laws                 13 OHS                  5:43.87    5:36.13  
      30.00   34.57   34.47   34.70   34.91   34.10   33.76   33.41
      33.92   32.29                                                
 11 Matthew Andino            13 Greyhounds           5:42.97    5:36.73  
      29.41   32.08   33.63   34.23   34.70   34.94   34.80   34.94
      34.97   33.03                                                
 12 Gates Allen               14 OHS                  5:47.18    5:41.44  
      30.03   34.06   34.61   35.33   34.93   34.71   35.27   34.79
      34.74   32.97                                                
 13 Aidan Tully               13 Jaguars              5:44.14    5:41.60  
      29.70   33.24   34.42   35.29   35.43   35.90   34.87   35.50
      34.92   32.33                                                
 14 Sam Reily                 14 Jaguars              5:49.02    5:46.02  
      29.97   34.01   34.96   35.24   35.78   36.19   35.74   35.12
      34.65   34.36                                                
 15 Clayton Wilhorn           14 Indians              5:52.77    6:00.68  
      30.90   35.79   37.33   36.94   37.83   37.20   37.25   36.66
      36.26   34.52                                                
 16 Kristopher Patrick        14 Bulldogs             6:00.59    6:00.89  
      30.80   34.61   36.64   36.54   37.30   37.15   37.59   38.53
      37.24   34.49                                                
 
Event 15  Girls 200 Yard Freestyle Relay Class 2 (6A)
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Madison Central Swimming  'A'                     1:41.85    1:40.86  
     1) Kimberly McCaffrey 16           2) Sarah Covington 15             
     3) Ella Thomas 15                  4) Ella Gibbs 16                  
       24.70    25.41    25.47    25.28                                    
  2 Oxford High School  'A'                           1:46.25    1:44.41  
     1) Hannah Harper 16                2) Cole Oyler 14                  
     3) Mary Byars 14                   4) Emery Kate Schneider 16        
       26.21    24.74    26.89    26.57                                    
  3 Tupelo High School  'A'                           1:45.15    1:44.72  
     1) Josie Thomas                    2) Ava Little                     
     3) Reese Johnson                   4) Kinslee Carter                 
       25.62    26.27    26.28    26.55                                    
  4 Germantown High School  'A'                       1:48.18    1:46.84  
     1) Sophia Lin 13                   2) Kaylee Folk 13                 
     3) Natalie Cox                     4) Megan Stempkovski 17           
       28.65    27.03    25.61    25.55                                    
  5 Ocean Springs High School  'A'                    1:50.03    1:47.02  
     1) Katie Stovall 15                2) Eva Mangiaracina 15            
     3) Lenyd Ramos-Caro 17             4) Abby Litton 17                 
       26.84    27.05    26.75    26.38                                    
  6 Northwest Rankin High School  'A'                 1:49.93    1:48.11  
     1) Emma Sammons 17                 2) Sara McGahey                   
     3) Maggi Swartz                    4) Avery Alexander 17             
       25.04    29.34    28.43    25.30                                    
  7 Starkville High School  'A'                       1:52.21    1:51.90  
     1) Cate Nobles 15                  2) Arianna Dyess 15               
     3) Sally Stafford                  4) West Boren                     
       26.95    28.69    29.30    26.96                                    
  8 Brandon High School  'A'                          1:54.16    1:55.14  
     1) Kyla Goldman 14                 2) Lindsey Patrick 17             
     3) Hannah Rector 3                 4) Morgan Simkins 14              
       29.77    26.90    30.68    27.79                                    
 
Event 16  Boys 200 Yard Freestyle Relay Class 2 (6A)
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oxford High School  'A'                           1:37.35    1:31.29  
     1) Neil Cipkowski 17               2) Charles Byars 16               
     3) Thomas Dyminski 17              4) Jacob Tulchinsky 14            
       23.18    21.80    23.01    23.30                                    
  2 Madison Central Swimming  'A'                     1:35.16    1:32.05  
     1) Ryan Garrett                    2) Aiden Allen 15                 
     3) Reese Sorrell 16                4) Matthew Brian 16               
       22.50    23.72    23.51    22.32                                    
  3 Tupelo High School  'A'                           1:33.87    1:32.70  
     1) Anders Caldwell 17              2) Christian Simpson 16           
     3) Diezel Simmons                  4) Ben Chapman                    
       22.41    21.71    23.74    24.84                                    
  4 Warren Central High School  'A'                   1:38.28    1:37.00  
     1) Davis Greene                    2) Hayden Jones                   
     3) Scott Wallace                   4) Mateo Byrd                     
       24.35    25.41    22.72    24.52                                    
  5 Starkville High School  'A'                       1:37.89    1:37.85  
     1) Benneth Magbanua                2) Colin Kennedy 15               
     3) Breih Magbanua                  4) Elvin Sabanadzovic 15          
       26.55    23.42    25.11    22.77                                    
  6 Gulfport High School  'A'                         1:44.74    1:43.17  
     1) Chas McClung                    2) Jordan Bell                    
     3) Trevor Musgrove 15              4) Caden Talik                    
       25.75    27.61    26.06    23.75                                    
  7 Oak Grove High School  'A'                        1:44.60    1:43.67  
     1) Bennett Ferguson                2) Zach Sell                      
     3) Matthew Kelley                  4) Blanton Minga 16               
       24.34    28.16    26.68    24.49                                    
 -- Brandon High School  'A'                          1:44.46         DQ  
     1) Kristopher Patrick 14           2) Draven Giles 3                 
     3) William Woods 17                4) Staten Rector 3                
       27.05    25.87    26.50                                             
 
Event 17  Girls 100 Yard Backstroke Class 2 (6A)
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cassie Anne Howell        16 Jaguars                55.13      55.28  
      26.31   28.97                                                
  2 Sarah Covington           15 Jaguars              1:01.60    1:00.39  
      29.47   30.92                                                
  3 Katy West                    THS                  1:02.33    1:00.86  
      30.01   30.85                                                
  4 Avery Alexander           17 Cougars              1:04.43    1:01.23  
      29.63   31.60                                                
  5 Hannah Harper             16 OHS                  1:04.81    1:04.36  
      31.43   32.93                                                
  6 Ansley Pecoul             16 Admirals             1:05.61    1:06.10  
      30.95   35.15                                                
  7 Lola Ivey                 11 Greyhounds           1:06.30    1:06.18  
      32.00   34.18                                                
  8 Gracen Gross              16 Lewisburg            1:08.57    1:07.05  
      31.94   35.11                                                
  9 Madeleine Brain              STARK                1:07.87    1:07.15  
      33.21   33.94                                                
 10 Abigail Henderson         17 THS                  1:10.38    1:08.02  
      33.56   34.46                                                
 11 Leslie Carraway           14 Admirals             1:06.35    1:08.06  
      32.62   35.44                                                
 12 Ella Christman            12 Greyhounds           1:09.41    1:08.19  
      33.04   35.15                                                
 13 Fancier Shi               14 Jaguars              1:08.27    1:08.46  
      33.48   34.98                                                
 14 Alex Raybourn             17 Admirals             1:10.66    1:10.55  
      34.20   36.35                                                
 15 Erin Ruth Waters             THS                  1:11.54    1:10.86  
      34.07   36.79                                                
 16 Sarah Potts                  THS                  1:10.73    1:12.29  
      34.65   37.64                                                
 
Event 18  Boys 100 Yard Backstroke Class 2 (6A)
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jeremy Koch               17 Greyhounds             54.93      51.51  
      25.06   26.45                                                
  2 Christian Simpson         16 THS                    51.61      52.16  
      25.54   26.62                                                
  3 Anders Caldwell           17 THS                    54.83      54.65  
      26.88   27.77                                                
  4 Ryan Garrett                 Jaguars                58.26      56.06  
      26.37   29.69                                                
  5 Seamus Tully              16 Jaguars                59.18      58.39  
      28.15   30.24                                                
  6 Reese Sorrell             16 Jaguars              1:04.07      59.94  
      28.64   31.30                                                
  7 Caden Talik                  Admirals             1:03.79    1:01.14  
      29.32   31.82                                                
  8 Carson Dowd               15 Clinton              1:00.91    1:01.30  
      29.92   31.38                                                
  9 Jordan Lowery             15 Indians              1:05.30    1:03.55  
      30.46   33.09                                                
 10 Robert Cashion            18 Lewisburg            1:05.04    1:04.36  
      30.57   33.79                                                
 11 Carter Simpson               THS                  1:10.13    1:07.09  
      32.78   34.31                                                
 12 Julian Williams           13 Greyhounds           1:08.45    1:07.33  
      32.27   35.06                                                
 13 Logan Sullivan            14 Hawks                1:07.64    1:07.64  
      32.87   34.77                                                
 14 Andy Guan                 12 Clinton              1:11.43    1:08.49  
      32.80   35.69                                                
 15 Max Eller                 13 Greyhounds           1:08.06    1:08.65  
      32.46   36.19                                                
 -- Jake Phillips             15 Lewisburg            1:10.15         DQ  
      32.78                                                        
 
Event 19  Girls 100 Yard Breaststroke Class 2 (6A)
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Megan Stempkovski         17 GTOWN                1:07.95    1:08.38  
      32.25   36.13                                                
  2 Natalie Cox                  GTOWN                1:08.69    1:08.47  
      32.24   36.23                                                
  3 Ashlyn Minga              14 Warriors             1:10.29    1:08.77  
      32.54   36.23                                                
  4 Lindsey Patrick           17 Bulldogs             1:11.60    1:10.06  
      33.62   36.44                                                
  5 Mary Lawson Lesley           THS                  1:13.54    1:11.15  
      33.60   37.55                                                
  6 Mad Dog Gaia              16 OHS                  1:11.19    1:11.61  
      33.51   38.10                                                
  7 Savanha Grimsley          15 Admirals             1:12.29    1:11.83  
      33.57   38.26                                                
  8 Parker Reily              16 Jaguars              1:11.27    1:12.15  
      33.64   38.51                                                
  9 Cate Nobles               15 STARK                1:14.94    1:12.76  
      34.13   38.63                                                
 10 Lilly Stempkovski         12 GTOWN                1:16.32    1:14.74  
      34.67   40.07                                                
 11 Lenyd Ramos-Caro          17 Greyhounds           1:17.69    1:15.79  
      35.37   40.42                                                
 12 Trinity Anderson          13 Lewisburg            1:19.82    1:18.51  
      37.22   41.29                                                
 13 Emma Williams             12 Hhs Swim             1:19.17    1:19.22  
      36.42   42.80                                                
 14 Rory Spooner              16 Indians              1:22.00    1:19.62  
      37.23   42.39                                                
 15 Katelyn McCoy                THS                  1:19.31    1:20.84  
      36.85   43.99                                                
 16 Sara McGahey                 Cougars              1:23.42    1:23.54  
      38.56   44.98                                                
 
Event 20  Boys 100 Yard Breaststroke Class 2 (6A)
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Connor Diamond            16 Yellow Jackets       1:03.25      56.87  
      27.12   29.75                                                
  2 Tucker Potts              17 Lewisburg              58.83      57.83  
      27.20   30.63                                                
  3 Colin Kennedy             15 STARK                1:04.17    1:03.43  
      29.28   34.15                                                
  4 Cameron Knudson              GTOWN                1:05.29    1:04.25  
      30.47   33.78                                                
  5 Caden Wheat                  Cougars              1:06.19    1:04.98  
      30.84   34.14                                                
  6 Davis Greene                 Wchs Swim            1:05.97    1:05.70  
      30.11   35.59                                                
  7 Tristan Welch             17 Jaguars              1:06.91    1:06.10  
      30.11   35.99                                                
  8 Colin Guan                13 Clinton              1:06.68    1:06.57  
      30.36   36.21                                                
  9 Seth Lape                 15 GTOWN                1:07.25    1:06.89  
      31.26   35.63                                                
 10 Aaron Nguyen              16 Desoto Central       1:09.78    1:07.39  
      30.81   36.58                                                
 11 Cody Ano                  14 Greyhounds           1:09.87    1:08.37  
      32.74   35.63                                                
 12 Davis Voelkel             15 Greyhounds           1:08.88    1:09.43  
      32.84   36.59                                                
 13 Max Griffith              17 OHS                  1:12.82    1:09.90  
      32.32   37.58                                                
 14 Bennett Ferguson             Warriors             1:13.91    1:10.98  
      33.49   37.49                                                
 15 Nate Kraft                15 Lewisburg            1:12.64    1:11.98  
      33.79   38.19                                                
 16 Bryson Andrews            17 Bulldogs             1:14.47    1:13.00  
      33.17   39.83                                                
 
Event 21  Girls 400 Yard Freestyle Relay Class 2 (6A)
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Madison Central Swimming  'A'                     3:43.49    3:33.61  
     1) Kimberly McCaffrey 16           2) Ella Gibbs 16                  
     3) Ella Thomas 15                  4) Cassie Anne Howell 16          
       25.43    53.25    26.51    55.23    25.78    53.40    24.23    51.73
  2 Oxford High School  'A'                           3:42.44    3:39.25  
     1) Julia Dennis 16                 2) Ellinor Maxwell 17             
     3) Mad Dog Gaia 16                 4) Cole Oyler 14                  
       24.60    52.23    26.32    55.08    27.84    58.07    25.68    53.87
  3 Ocean Springs High School  'A'                    3:57.53    3:45.50  
     1) Abby Litton 17                  2) Lola Ivey 11                   
     3) Naomi Smith 13                  4) Gabrielle Ivey 17              
       27.40    56.93    28.53  1:00.33    27.26    57.29    24.35    50.95
  4 Tupelo High School  'A'                           3:50.65    3:47.65  
     1) Josie Thomas                    2) Mary Lawson Lesley             
     3) Autumn Swinney                  4) Katy West                      
       26.67    55.78    27.31    56.51    27.63    58.36    27.52    57.00
  5 Gulfport High School  'A'                         4:02.53    4:04.02  
     1) Ansley Pecoul 16                2) Alex Raybourn 17               
     3) Leslie Carraway 14              4) Savanha Grimsley 15            
       29.50  1:02.54    30.10  1:02.72    29.68  1:02.42    27.07    56.34
  6 Starkville High School  'A'                       4:08.49    4:07.96  
     1) Madeleine Brain                 2) Arianna Dyess 15               
     3) West Boren                      4) Cate Nobles 15                 
       28.38    59.12    29.72  1:03.20    30.85  1:04.03    28.53  1:01.61
  7 Brandon High School  'A'                          4:09.03    4:08.34  
     1) Kyla Goldman 14                 2) Morgan Simkins 14              
     3) Abigail Andrews 14              4) Lindsey Patrick 17             
       31.78  1:05.00    28.66  1:01.25    30.11  1:03.25    28.09    58.84
  8 Germantown High School  'A'                       4:14.09    4:13.76  
     1) Kaylee Folk 13                  2) Dixie Knoll 15                 
     3) Lilly Stempkovski 12            4) Sophia Lin 13                  
       29.76  1:02.25    30.45  1:05.16    30.68  1:05.98    28.30  1:00.37
 
Event 22  Boys 400 Yard Freestyle Relay Class 2 (6A)
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Madison Central Swimming  'A'                     3:22.89    3:21.54  
     1) Matthew Brian 16                2) Seamus Tully 16                
     3) Hagan Lee 14                    4) Carter Dickey 16               
       23.91    49.89    24.21    50.77    24.56    52.51    22.97    48.37
  2 Tupelo High School  'A'                           3:24.01    3:23.12  
     1) Anders Caldwell 17              2) Ander Pearce McDade 18         
     3) Brooks Johnson                  4) Diezel Simmons                 
       24.21    49.79    23.85    49.81    24.31    51.53    24.37    51.99
  3 Lewisburg High School  'A'                        3:28.30    3:24.79  
     1) Ben Armstrong 17                2) Robert Cashion 18              
     3) Walker Jones 14                 4) Tucker Potts 17                
       24.20    50.03    25.65    54.41    25.26    52.31    22.90    48.04
  4 Ocean Springs High School  'A'                    3:41.52    3:31.90  
     1) Anthony Smith 16                2) Cody Ano 14                    
     3) Davis Voelkel 15                4) Jeremy Koch 17                 
       24.61    52.25    26.39    56.52    26.29    55.49    23.16    47.64
  5 Oxford High School  'A'                           3:29.64    3:38.07  
     1) Thomas Dyminski 17              2) Knox Laws 13                   
     3) Gates Allen 14                  4) Jacob Tulchinsky 14            
       25.57    53.35    26.26    55.44    26.94    55.91    25.01    53.37
  6 Starkville High School  'A'                       3:40.05    3:39.69  
     1) Benneth Magbanua                2) Breih Magbanua                 
     3) Colin Kennedy 15                4) Elvin Sabanadzovic 15          
       27.30    59.68    26.16    56.00    25.27    52.93    24.47    51.08
  7 Biloxi High School  'A'                           3:49.75    3:47.78  
     1) Jordan Lowery 15                2) Clayton Wilhorn 14             
     3) Nate Stokes 15                  4) Brandon Geray 15               
       27.15    56.23    28.91  1:01.57    27.65    58.38    24.63    51.60
  8 Brandon High School  'A'                          4:18.24    3:57.07  
     1) Bryson Andrews 17               2) Kristopher Patrick 14          
     3) Draven Giles 3                  4) Staten Rector 3                
       28.71  1:00.90    29.36  1:03.23    29.02  1:01.81    24.16    51.13
 
            Women - Class 2 (6A) - Team Rankings - Through Event 22            
 
  1. Madison Central Swimming            131   2. Oxford High School                   98
  3. Tupelo High School                   88   4. Ocean Springs High School            61
  5. Germantown High School               44   6. Northwest Rankin High School         31
  7. Gulfport High School                 19   8. Starkville High School               16
  9. Brandon High School                  13  10. Oak Grove High School                11
 11. Desoto Central High School            3  12. Biloxi High School                    2
 13. Lewisburg High School                 1                                             
 
             Men - Class 2 (6A) - Team Rankings - Through Event 22             
 
  1. Madison Central Swimming            109   2. Tupelo High School                   90
  3. Oxford High School                   66   4. Lewisburg High School                50
  5. Ocean Springs High School            38   6. Pearl High School                    29
  7. Starkville High School               24   7. Warren Central High School           24
  9. St Martin High School                17  10. Biloxi High School                   12
 11. Brandon High School                  11  12. Desoto Central High School            8
 12. Gulfport High School                  8  14. Northwest Rankin High School          7
 14. Clinton High School                   7  16. Diberville High School                6
 16. Germantown High School                6  18. Oak Grove High School                 4


Check Also

2020 MHSAA Football Championship Press Conference

To view the MHSAA Football Championship press conference, please use the link below. The event …