2021 MHSAA Bowling Championship Results

Class 1 Girls State Champion Kossuth Score 2440 (3-1 Bakers)

Class 1 Girls Runner-Up East Union Score 2197

Myrtle 3rd Place 2044

Mantachie 4th Place 1999

Union 5th Place 1847

Alcorn Central 6th Place 1747

West Union 7th Place 1720

St. Joseph  8th Place 1600

 

Class 1 Girls All State Team

Jessica Henderson                  East Union       561

Brooklyn Hunt                         East Union       551

Lauren Trantham                    Kossuth           548

Lynley Woodruff                     Kossuth           518

Ramsey Montgomery             Mantachie       514

 

Class 2 Girls State Champion Neshoba Central Score 2415 (3-0 Bakers)

Class 2 Girls Runner-Up Long Beach Score 2138

Lafayette 3rd Place      1986

Vancleave 4th Place     1976

Cleveland Central 5th Place 1939

Richland 6th Place 1732

Corinth 7th Place 1718

North Pike 8th Place 1713

 

Class 2 Girls All State Team

Allie Williams              Neshoba Central         555

Ashton Luke                Neshoba Central         553

Sarah Lewis                 Neshoba Central         538

Lilly Sprinkle                Long Beach                 516

Tamea Davis               Cleveland Central       485

 

Class 3 Girls State Champion Hancock Score 2589 (3-0 Bakers)

Class 3 Girls Runner-Up D’Iberville Score 2278

 

Biloxi 3rd Place 2205

Madison Central 4th Place 2112

St. Martin 5th Place 2004

Northwest Rankin 6th Place 1735

Oxford 7th Place 1712

Tupelo 8th Place 1576

 

Class 3 Girls All State Team

Mackanzie Conway     Hancock          567

Jeanie Young               Hancock          554

Angelica Nyguen         D’Iberville       527

Julia Smith                   Hancock          509

Mikayla Smith             Hancock          492

 

Class 1 Boys State Champion East Union Score 2878 (3-0 Bakers)

Class 1 Boys Runner-Up Resurrection Score 2628

Alcorn Central 3rd Place 2520

Kossuth 4th Place 2483

Mantachie 5th Place 2396

Tremont 6th Place 2125

Biggersville 7th Place 2075

Union 8th Place 1880

 

Class 1 Boys All State Team  

Devin Coghlan             East Union                   688

David Brock                 Resurrection               670

Warner Michael          Alcorn Central             611

Caleb Bishop               East Union                   560

Kaleb Pannel               East Union                   555

 

Class 2 Boys State Champion Lafayette Score 2686 (3-0 Bakers)

Class 2 Runner-Up Neshoba Central Score 2631

Corinth 3rd Place 2625

Cleveland Central 4th Place 2500

Long Beach 5th Place 2399

Vancleave 6th Place 2278

Ridgeland 7th Place 2098

Pontotoc 8th Place 2067

 

Class 2 Boys All State Team

Josh Pleasant              Ridgeland        657

Jakob Robertson         Lafayette         629

Hayes Rutledge           Corinth            574

Levi Freeman              Lafayette         567

Xavier Wallace            Lafayette         558

 

Class 3 Boys State Champion Hancock Score 2996 (3-2 Bakers)

Class 3 Boys Runner-Up Olive Branch Score 3004

 

Northwest Rankin 3rd Place 2790

Lewisburg 4th Place 2775

Clinton 5th Place 2644

St. Martin 6th Place 2642

D’Iberville 7th Place 2519

DeSoto Central 8th Place 2244

 

Class 3 Boys All State Team

Mike Nelson                Hancock                      661

Sage Lauga                  Hancock                      651

Law Whitfield              Clinton                        648

Ryan Herbinson          Northwest Rankin       632

Nolan Boucher            Olive Branch               627

Check Also

Weather forces postponement of basketball first round

Due to inclement weather, the 1st round of the playoffs will not begin until Thursday, …