Home / Sports / Basketball / MHSAA/MAC ELITE 100 BASKETBALL SHOWCASE TEAMS

MHSAA/MAC ELITE 100 BASKETBALL SHOWCASE TEAMS

BLACK

NUMBER         NAME                                      SCHOOL                      GRADE

1                      Cameron Matthew                 Olive Branch               12

2                      Caleb McGill                           Petal                            12

3                      Deshontin Malone                  Bruce                           12

4                      Jalani Bell                                Ridgeland                    12

5                      Derek Fountain                       Holly Springs               12

6                      Mitchell Shettles                    New Albany                 12

7                      Isaiah Thompson                     Amory                         12

8                      Emon Washington                  Yazoo County              12

9                      Jawon Tucker                          Calhoun City                12

10                    Matthew Mackey                    Northwest Rankin       12

11                    Kylan Blackmon                      Oxford                         12

 

COLUMBIA

NUMBER         NAME                                      SCHOOL                      GRADE

1                      Wes Taylor                              Olive Branch               12

2                      Caleb McCarty                         Biloxi                           12

3                      Larry Holmes                          Florence                      12

4                      Antwan Hatten                       Laurel                          12

5                      Kenard Bowie                         Provine                        12

6                      Walter Hamilton                     Potts Camp                 12

7                      John Lewis                              Yazoo County              12

8                      Alijah Martin                           North Pike                   12

9                      Keondre Montgomery            Forest Hill                   12

10                    Jalin Rice                                 Madison Central         12

11                    Kearius Stimage                     Raymond                     12

 

GREEN

NUMBER         NAME                                      SCHOOL                      GRADE

1                      Ashton Campbell                    Forrest County AHS    12

2                      Cori Bell                                  Holly Springs               12

3                      Damarion Arrington                Wingfield                    12

4                      Cameron Brown                      Hattiesburg                 12

5                      Jonathan Hoard                      Baldwyn                      12

6                      Cooper McCleskey                  Caledonia                    12

7                      Josh Mitchell                           Tupelo                         12

8                      Lee Moreland                          New Site                     12

9                      Jayvian Shaw                          Calhoun City                12

10                    Daniel Smothers                     Warren Central           12

11                    Bryantavious Steen                 Charleston                   12

 

MAROON

NUMBER         NAME                                      SCHOOL                      GRADE

1                      Kavan Wooten                        Senatobia                    12

2                      JaQue’vias Tarvin                    Brandon                      12

3                      Treylan Smith                         Petal                            12

4                      Decorian Payton                     Center Hill                  12

5                      Jaddarius Kincaide                  Coffeeville                   12

6                      Randarius Hughes                   Heidelberg                  12

7                      Arness Georgetown                St. Andrews                 12

8                      Jaquavious Berry                     Houlka                         12

9                      Martarious Burrell                  Yazoo County              12

10                    Tyhem Reaves                        Holly Springs               12

11                    Bryton Smith                          New Site                     12

12                    KeDarius Stampley                 Natchez                        12

 

GRAY

NUMBER         NAME                                      SCHOOL                      GRADE

1                      Decarlos Wilson                      Ridgeland                    11

2                      Jaquann Roberson                  Greenville                   11

3                      Deion Smith                            Provine                        11

4                      Chris Keys                                Quitman                      11

5                      Tynerious Daniels                   Jefferson Davis            11

6                      Jay Barnes                               Oak Grove                   11

7                      Carlous Williams                    Harrison Central          11

8                      Anthony Robinson IV              Long Beach                 11

9                      Daeshun Ruffin                       Callaway                     11

10                    Jordan McKinney                     Booneville                   11

 

PURPLE

NUMBER         NAME                                      SCHOOL                      GRADE

1                      Keanan Peoples                      West Lauderdale         11

2                      Devin Carter                            Florence                      11

3                      Rashad Bolden                        St. Andrews                 11

4                      Lakevion Dixon                        Yazoo County              11

5                      Shemar Crawford                    Houston                      11

6                      Davon Wilder                          Itawamba                   11

7                      LaDarius Thrasher                   Brookhaven                 11

8                      Jarmarvious Phillips                Starkville                     11

9                      Kaeden Laws                           Center Hill                  11

 

GOLD

 

NUMBER         NAME                                      SCHOOL                      GRADE

1                      Charles Robinson                    Pontotoc                      11

2                      Christian McCullum                Ridgeland                    11

3                      Kaleb Guy                                Booneville                   11

4                      Joshua Lee                              Velma Jackson            11

5                      Dylan Brumfield                      Oak Grove                   11

6                      Jaden Williams                       Vicksburg                    11

7                      Caleb Rawls                            East Marion                 11

8                      Vashon Sims                           East Marion                 11

9                      Jamerison Martin                    Itawamba                   11

 

RED

NUMBER         NAME                                      SCHOOL                      GRADE

1                      Donavon Parker                      Heidelberg                  11

2                      Sean Merritt                            Winona                       11

3                      Jamall Esco Jr.                         Murrah                        11

4                      Marquis Crosby                       Seminary                     11

5                      Keshawn Brown                      Vicksburg                    11

6                      Joseph Dupree                        Murrah                        11

7                      Matthew Smith                      Desoto Central            11

8                      Omarion Luss                          Clinton                         11

9                      Jayme Mitchell Jr.                   Forest Hill                   11

 

NAVY

NUMBER         NAME                                      SCHOOL                      GRADE

1                      Mark Drone, Jr.                       Provine                        10

2                      Austin Abrams                        Petal                            9

3                      Tyaon Terrell                           Pearl River Central      10

4                      Hayden Robert                        East Union                   10

5                      George Marshall                     Forest Hill                   10

6                      Parker  Henry                          West Lauderdale         10

7                      Michael Smith                        New Albany                 10

8                      Jehiem Oatis                           Columbia                     10

 

ROYAL

NUMBER         NAME                                      SCHOOL                      GRADE

1                      Antonio Oatis                         Oak Grove                   9

2                      Brandon Pulliam                     Holuka                         9

3                      William Grayson                     Yazoo City                   10

4                      Tylan Foster                            New Albany                 10

5                      Jhatavious Slack                      Forest High                 10

6                      Darius Naylor                          Southaven                   10

7                      Mason Manning                      Murrah                        10

8                      Demarius Coleman                 Harrison Central          10

9                      Carson Rowland                      Pine Grove                  10

 

ORANGE

NUMBER         NAME                                      SCHOOL                      GRADE

1                      Jabar Walker                           N.R. Burger                 9

2                      Jabori McGhee                        South Pike                   10

3                      Gavin Brinker                          Pontotoc                      10

4                      Lamarion Shumpert                Booneville                   10

5                      Carlous Robinson                    Coldwater                   10

6                      Keiveon Hint                           Callaway                     10

7                      Josh Dukes                              Booneville                   10

8                      Tremaine Dixon                       Raymond                     10

9                      Joe Austin                               Pontotoc                      10

 

WHITE

NUMBER         NAME                                      SCHOOL                      GRADE

1                      Jarell Hamilton                       Houlka                         9

2                      Jabarie Robinson                     Raymond                     10

3                      Caleb Parr                               New Hope                   10

4                      Cadquavious Hunter               North Panola               10

5                      Kimani Hamilton                     Sumner Hill                 10

6                      Deontae Williams                   Jim Hill                        10

7                      Jamyris Shinault                      Booneville                   10

8                      Samarion Grant                      Provine                        10

9                      Caleb Gaston                          Booneville                   10

 

Check Also

Mississippi Mr. Football Awards announced for 2019

Six players — one from from each MHSAA classification — were selected Tuesday, November 12th …