Breaking News
Home / News / 2018 MHSAA Basketball Championship Schedule
Photo by Keith Warren

2018 MHSAA Basketball Championship Schedule

QUARTERFINALS
THURSDAY, March 1
Boys Games at MISSISSIPPI COLISEUM

9:00 AM     Class 1A    Wheeler vs. Coffeeville

10:30 AM  Class 1A    Okolona vs. East Marion

12:00 PM  Class 1A    Ashland vs. Montgomery County

1:30 PM     Class 1A    Houlka vs. Leake County

4:00 PM     Class 4A    Corinth vs. Florence

5:30 PM     Class 4A    New Hope vs. Lanier

7:00 PM     Class 4A    Noxubee County vs. Raymond

8:30 PM     Class 4A    Gentry vs. South Pike

Girls Games at Jackson State University

9:00 AM     Class 4A    Gentry vs. Lawrence County

10:30 AM  Class 4A    Ripley vs. McComb

12:00 PM  Class 4A    Louisville vs. Raymond

1:30 PM     Class 4A    Byhalia vs. Lanier

4:00 PM     Class 1A    Pine Grove vs. Durant

5:30 PM     Class 1A    Biggersville vs. East Marion

7:00 PM     Class 1A    Blue Mountain vs. McAdams

8:30 PM     Class 1A    Tremont vs. Leake County

 

FRIday, March 2
Boys Games at MISSISSIPPI COLISEUM

9:00 AM     Class 2A    Ingomar vs. Bay Springs

10:30 AM  Class 2A    South Delta vs. Collins

12:00 PM  Class 2A    Leflore County vs. St. Joseph

1:30 PM     Class 2A    Coahoma County vs. Amite County

4:00 PM     Class 5A    Olive Branch vs. Wayne County

5:30 PM     Class 5A    Callaway vs. Stone

7:00 PM     Class 5A    Saltillo vs. Forest Hill

8:30 PM     Class 5A    Canton vs. Hattiesburg

Girls Games at JACKSON STATE UNIVERSITY

9:00 AM     Class 5A    Neshoba Central vs. Hattiesburg

10:30 AM  Class 5A    Lafayette vs. Brookhaven

12:00 PM  Class 5A    Ridgeland vs. North Pike

1:30 PM     Class 5A    Holmes County Central vs. West Jones

4:00 PM     Class 2A    Ingomar vs. Pelahatchie

5:30 PM     Class 2A    Coahoma County vs. North Forrest

7:00 PM     Class 2A    New Site vs. Puckett

8:30 PM     Class 2A    Leland vs. Collins

 

SATURDAY, March 3
Boys Games at Mississippi Coliseum

9:00 AM     Class 3A    North Panola vs. St. Andrew’s

10:30 AM  Class 3A    Choctaw County vs. Tylertown

12:00 PM  Class 3A    Holly Springs vs. Crystal Springs

1:30 PM     Class 3A    Ruleville vs. Jefferson Davis County

4:00 PM     Class 6A    Southaven vs. Meridian

5:30 PM     Class 6A    Greenville vs. Pascagoula

7:00 PM     Class 6A    Columbus vs. Terry

8:30 PM     Class 6A    Starkville vs. Harrison Central

Girls Games at JACKSON STATE UNIVERSITY

9:00 AM     Class 6A    Starkville vs. St. Martin

10:30 AM  Class 6A    Warren Central vs. Pearl

12:00 PM  Class 6A    Murrah vs. Gulfport

1:30 PM     Class 6A    Tupelo vs. Oak Grove

4:00 PM     Class 3A    Belmont vs. Choctaw Central

5:30 PM     Class 3A    Choctaw County vs. Jefferson Davis County

7:00 PM     Class 3A    Independence vs. Velma Jackson

8:30 PM     Class 3A    Humphreys County vs. Hazlehurst

 

SEMIFINALS
MONDAY, March 5
at MISSISSIPPI COLISEUM

9:00 AM     Class 1A    Girls Semifinal #1

10:30 AM  Class 1A    Girls Semifinal #2

12:00 PM  Class 1A    Boys Semifinal #1

1:30 PM     Class 1A    Boys Semifinal #2

4:00 PM     Class 4A    Girls Semifinal #1

5:30 PM     Class 4A    Girls Semifinal #2

7:00 PM     Class 4A    Boys Semifinal #1

8:30 PM     Class 4A    Boys Semifinal #2

 

TUESDAY, March 6
at MISSISSIPPI COLISEUM

9:00 AM     Class 2A    Girls Semifinal #1

10:30 AM  Class 2A    Girls Semifinal #2

12:00 PM  Class 2A    Boys Semifinal #1

1:30 PM     Class 2A    Boys Semifinal #2

4:00 PM     Class 5A    Girls Semifinal #1

5:30 PM     Class 5A    Girls Semifinal #2

7:00 PM     Class 5A    Boys Semifinal #1

8:30 PM     Class 5A    Boys Semifinal #2

 

Wednesday, March 7
at MISSISSIPPI COLISEUM

9:00 AM     Class 3A    Girls Semifinal #1

10:30 AM  Class 3A    Girls Semifinal #2

12:00 PM  Class 3A    Boys Semifinal #1

1:30 PM     Class 3A    Boys Semifinal #2

4:00 PM     Class 6A    Girls Semifinal #1

5:30 PM     Class 6A    Girls Semifinal #2

7:00 PM     Class 6A    Boys Semifinal #1

8:30 PM     Class 6A    Boys Semifinal #2

 

FINALS
Thursday, March 8
at MISSISSIPPI COLISEUM

1:00 PM     Class 1A    Girls Championship

3:00 PM     Class 1A    Boys Championship

6:00 PM     Class 4A    Girls Championship

8:00 PM     Class 4A    Boys Championship

 

FRIDAY, March 9

at MISSISSIPPI COLISEUM

1:00 PM     Class 2A    Girls Championship

3:00 PM     Class 2A    Boys Championship

6:00 PM     Class 5A    Girls Championship

8:00 PM     Class 5A    Boys Championship

 

SATURDAY, March 10
at MISSISSIPPI COLISEUM

1:00 PM     Class 3A    Girls Championship

3:00 PM     Class 3A    Boys Championship

6:00 PM     Class 6A    Girls Championship

8:00 PM     Class 6A    Boys Championship

Check Also

Reclassification Enrollment Numbers From MDE

School Name Enrollment TUPELO HIGH SCHOOL 1892 OCEAN SPRINGS HIGH SCHOOL 1842 SOUTHAVEN HIGH SCHOOL …