Home / Regions / Powerlifting Regions / 2017-19 Powerlifting Regions

2017-19 Powerlifting Regions

2017-19 Powerlifting Regions

Class 1A
Region 1/Dist. 2 Region 2/Dist. 1 Region 3/Dist. 4 Region 4/Dist. 8
Ashland Coffeeville Durant East Marion
Falkner Hamilton Ethel Leake County
H. W. Byers Okolona McAdams Sacred Heart
Hickory Flat Smithville Nanih Waiya Sebastopol
Potts Camp Vardaman Noxapater Stringer
TCPS West Lowndes Simmons Lumberton
Thrasher Resurrection
West Union
Myrtle
Class 2A
Region 1 Region 2/Dist. 3 Region 3/Dist. 6 Region 4/Dist. 7
Bruce Lake Clarkdale Amite County
Calhoun City Madison St. Joseph Bay Springs Bogue Chitto
Coahoma County Newton Enterprise Loyd Star
East Union  Philadelphia Heidelberg Perry Central
East Webster  Pisgah Mize Richton
 Eupora  Scott Central Pelahatchie West Lincoln
 Strayhorn  Union Puckett
 West Tallahatchie
North Side
Class 3A
Region 1/Dist. 1 Region 2/Dist. 2 Region 3/Dist. 6 Region4/Dist. 7
Aberdeen Charleston Choctaw Central Columbia
Alcorn Central Holly Springs Choctaw County Crystal Springs
Belmont Houston Forest Franklin
Booneville Independence Magee Hazlehurst
Hatley M. S. Palmer McLaurin Jefferson Davis County
Kossuth North Panola Morton Port Gibson
Mantachie North Pontotoc Raleigh Wesson
Nettleton South Pontotoc Southeast Lauderdale Wilkinson County
Water Valley St. Andrew’s
Velma Jackson
Yazoo County
Class 4A
Region 1/Dist. 1 Region 2/Dist. 4 Region 3/Dist. 5 Region 4/Dist. 8
Amory Clarksdale Florence Bay
Caledonia Gentry Greene County East Central
Corinth Kosciusko Lanier Forrest County AHS
Itawamba AHS Leake Central Mendenhall Lawrence County
Mooreville Louisville Newton County McComb
New Albany Noxubee County Northeast Jones Moss Point
New Hope Senatobia Northeast Lauderdale Pass Christian
Pontotoc Yazoo City Quitman Poplarville
Ripley Raymond Purvis
Shannon Richland South Pike
Tishomingo County  West Lauderdale St. Stanislaus
Sumrall
Vancleave
Class 5A
Region 1/Dist. 2 Region 2/Dist. 6 Region 3/Dist. 7 Region 4/Dist. 8
Center Hill Callaway Brookhaven Gautier
Cleveland Canton Laurel Hattiesburg
Grenada Forest Hill Natchez Long Beach
Lafayette Germantown North Pike Pearl River Central
Lake Cormorant Holmes County Central Wayne County Picayune
Lewisburg Neshoba Central Stone
Olive Branch Ridgeland West Harrison
Saltillo Vicksburg
West Point
Class 6A
Region 1/Dist. 2 Region 2/Dist. 6 Region 3/Dist. 6 Region 4/Dist. 8
Columbus Clinton Brandon Biloxi
Desoto Central Greenville George County D’Iberville
Hernando Madison Central Jim Hill Gulfport
Horn Lake Northwest Rankin Meridian Hancock
Oxford Pearl Oak Grove Harrison Central
Southaven Warren Central Petal Ocean Springs
South Panola Provine Pascagoula
Starkville Terry St Martin
 Tupelo
Girls Class I
Region 1/Dist. 2 Region 2/Dist. 1 Region 3/Dist. 6 Region 4/Dist. 7
Ashland Bruce Clarkdale Amite County
East Union Calhoun City Heidelberg Bogue Chitto
Falkner Coahoma County Leake County East Marion
H. W. Byers Coffeeville Madison St. Joseph Loyd Star School
Hamilton Durant Nanih Waiya Richton
Potts Camp Eupora Noxapater Sacred Heart
Smithville McAdams Pisgah West Lincoln
North Side Vardaman Puckett Lumberton
West Union West Tallahatchie Scott Central Resurrection
Myrtle
Girls Class II
Region 1/Dist. 1 Region 2/Dist. 2 Region 3/Dist. 6 Region 4/Dist. 8
Aberdeen Charleston Choctaw Central Bay
Alcorn Central Choctaw County Florence Columbia
Amory Clarksdale Forest East Central
Belmont Holly Springs Greene County Forrest Co. AHS
Caledonia Independence Lanier Jefferson Davis County
Corinth Louisville Leake Central Magee
Hatley M. S. Palmer Newton County Moss Point
Itawamba AHS New Albany Northeast Lauderdale Northeast Jones
Kossuth North Panola Port Gibson Pass Christian
Mantachie North Pontotoc Richland Poplarville
Nettleton Noxubee County St. Andrew’s Purvis
New Hope South Pontotoc Velma Jackson South Pike
Pontotoc Water Valley Wesson Sumrall
 Tishomingo County  West Lauderdale  Vancleave
Girls Class III
Region 1/Dist. 2 Region 2/Dist. 6 Region 3/Dist. 6 Region 4/Dist. 8
Center Hill Callaway Brandon Biloxi
Columbus Canton Forest Hill D’Iberville
Desoto Central Cleveland Hattiesburg Gautier
Hernando Clinton Jim Hill George County
Lafayette Germantown Laurel Gulfport
Lake Cormorant Greenville Meridian Hancock
Lewisburg Grenada Natchez Harrison Central
Olive Branch Holmes County Central North Pike Ocean Springs
Oxford Madison Central Northwest Rankin Pascagoula
Saltillo Ridgeland Oak Grove Pearl River Central
Southaven Vicksburg Pearl Picayune
Starkville Warren Central Provine St Martin
Tupelo Terry West Harrison
West Point

Check Also

2019-21 Football Regions

2019-21 Football Regions School Class Region Class 1A Ashland High School 1 1 Baldwyn High …