2017 State Swim Meet Qualifiers

2017 State Swim Meet Qualifiers

Click the link above to download a PDF containing a list of MHSAA state swim championship qualifiers.

2017 MHSAA STATE SWIM MEET INFORMATION FOR COACHES & SPECTATORS

Click the link above to download a PDF containing information about the state swim championships

MHSAA Swimming Championships 2017 – 10/28/2017
Psych Sheet
Event 1 Girls 200 Yard Medley Relay Class 1 (1-4A)
TeamRelaySeed Time
1Saint Andrews Episcopal SchoolA2:01.87
2St. Joseph Catholic SchoolA2:02.98
3Our Lady AcademyA2:03.35
4Vancleave High SchoolA2:04.79
5Mississippi Math and SienceA2:14.97
6Tupelo Christian PreparatoryA2:25.99
7Ingomar High School FalconsA2:30.45
8Itawamba A.H.S.A2:33.42
Event 2 Girls 200 Yard Medley Relay Class 2 (5-6A)
TeamRelaySeed Time
1Madison Central SwimmingA1:54.43
2Tupelo High SchoolA1:54.63
3Northwest Rankin High SchoolA1:58.54
4Desoto Cental High SchoolA2:00.31
5Ocean Springs High SchoolA2:01.14
6Starkville High SchoolA2:01.15
7Maroon TideA2:02.12
8Brandon High SchoolA2:02.47
9Oxford High SchoolA2:04.37
10Wchs Swim TeamA2:12.10
11LewisburgA2:15.60
12Germantown High SchoolA2:16.29
13Gulfport High SchoolA2:16.92
14Oak Grove High SchoolA2:17.33
15West JonesA2:18.59
16St. Martin High SchoolA2:18.61
Event 3 Boys 200 Yard Medley Relay Class 1 (1-4A)
TeamRelaySeed Time
1St. Joseph Catholic SchoolA1:49.13
2Saint Andrews Episcopal SchoolA1:49.55
3St Patrick Catholic HSA1:55.20
4Pass Christian High SchoolA2:03.39
5Tupelo Christian PreparatoryA2:14.63
6Itawamba A.H.S.A2:23.33
Event 4 Boys 200 Yard Medley Relay Class 2 (5-6A)
TeamRelaySeed Time
1Tupelo High SchoolA1:41.27
2Brandon High SchoolA1:44.11
3Ocean Springs High SchoolA1:46.72
4Oak Grove High SchoolA1:47.06
5Madison Central SwimmingA1:47.17
6Biloxi High SchoolA1:49.41
7Oxford High SchoolA1:51.81
8Starkville High SchoolA1:52.55
9Cleveland Central High SchoolA1:53.80
10Northwest Rankin High SchoolA1:54.16
11LewisburgA1:57.70
12Pearl River Central HSA1:59.20
13Hancock High SchoolA2:01.40
14West JonesA2:04.68
15St. Martin High SchoolA2:10.68
16West Harrison High SchoolA2:10.68
Event 5 Girls 200 Yard Freestyle Class 1 (1-4A)
NameAgeSchoolSeed Time
1Anna Chris Nicholas12St. Joseph Catholic School2:10.65
2Bethany WallaceVancleave High School2:10.86
3Audrey ChangOur Lady Academy2:11.22
4Mary Helen Manuel19Saint Andrews Episcopal School2:15.59
5Sarah Bradford Seawright16Saint Andrews Episcopal School2:19.94
6Caleigh Hankins13St. Joseph Catholic School2:20.80
7Laura Catherine Inman13St. Joseph Catholic School2:21.36
8Annie TorpSt Patrick Catholic HS2:24.33
9Claire EscherOur Lady Academy2:25.30
10Tayler IbeleSt Patrick Catholic HS2:26.01
11Ava Ketner16Saint Andrews Episcopal School2:26.86
12Samantha BroussardOur Lady Academy2:27.57
13Samantha ArcanaOur Lady Academy2:33.43
14Caroline BatsonSacred Heart High School2:40.00
15Kaylee HarrisTupelo Christian Preparatory2:40.30
16Arabella DowdenTupelo Christian Preparatory2:40.48
Event 6 Girls 200 Yard Freestyle Class 2 (5-6A)
NameAgeSchoolSeed Time
1Celeste TurnerTupelo High School1:56.74
2Gabrielle Ivey14Ocean Springs High School2:00.26
3Ella GibbsMadison Central Swimming2:00.91
4Scout Russell17Northwest Rankin High School2:02.35
5Katy West14Tupelo High School2:02.64
6Lindsey Patrick14Brandon High School2:03.10
7Olivia Smith15Madison Central Swimming2:04.51
8Catherine Passarelli15Ocean Springs High School2:08.66
9Rania Abdo15Madison Central Swimming2:09.23
10Mary Lawson Lesley12Tupelo High School2:09.70
11Ryleigh JohnsonDesoto Cental High School2:10.08
12Logan McDaniel18Brandon High School2:11.27
13Delaney Allen17Clinton High School2:12.37
14Anna Grace Lorence14Northwest Rankin High School2:12.38
15Lucy Chiniche16Oxford High School2:12.78
16Mary Waller15Oxford High School2:15.40
Event 7 Boys 200 Yard Freestyle Class 1 (1-4A)
NameAgeSchoolSeed Time
1JC Dorroh11St. Joseph Catholic School1:51.19
2Jackson VanMeter18Saint Andrews Episcopal School1:59.90
3Will Davis17Saint Andrews Episcopal School2:01.99
4John PrikaskySaint Stanislaus2:04.78
5Peyton CabellSaint Stanislaus2:08.66
6Wiley Grantham13St. Joseph Catholic School2:13.09
7Ried Smith13St. Joseph Catholic School2:14.50
8Will McMackinSt Patrick Catholic HS2:17.50
9Hamilton Wan11Mississippi Math and Sience2:20.00
10Cameron MillerSacred Heart High School2:21.35
11Jax Rasmussen14St. Joseph Catholic School2:21.61
12Chase VivianSt Patrick Catholic HS2:21.92
13Miles HarrisonTupelo Christian Preparatory2:27.55
14Lawson NaborsVancleave High School2:29.07
15Noah Harkins10St. Joseph Catholic School2:36.50
16Kody MettsTupelo Christian Preparatory2:43.96
Event 8 Boys 200 Yard Freestyle Class 2 (5-6A)
NameAgeSchoolSeed Time
1Donovan Crossen18Tupelo High School1:43.50
2Blake PeeplesMadison Central Swimming1:45.72
3Devin WiseGermantown High School1:50.11
4Alex Miller16Oak Grove High School1:50.19
5Timothy MorrowClinton High School1:51.32
6Malcolm McArthurGermantown High School1:53.27
7Hunter JonesDesoto Cental High School1:53.55
8Taylor Chapman15Tupelo High School1:53.93
9Lane Evans17Oak Grove High School1:54.28
10John Michael Caldwell16Tupelo High School1:55.44
11Ethan Criddle15Tupelo High School1:55.89
12Ryan GarrettMadison Central Swimming1:57.23
13Chandler RevertsHernando High School1:57.61
14Jeremy Koch14Ocean Springs High School1:58.26
15Grayson Reaves17Northwest Rankin High School2:03.20
16Grayson Edwards13Northwest Rankin High School2:04.02
Event 9 Girls 200 Yard IM Class 1 (1-4A)
NameAgeSchoolSeed Time
1Cait Chandler16Vancleave High School2:22.66
2Rylie MooreOur Lady Academy2:27.04
3Katlyne Callahan19Saint Andrews Episcopal School2:28.87
4Elizabeth Weisenberger11St. Joseph Catholic School2:31.94
5Avery Nicholas14St. Joseph Catholic School2:32.16
6Mayrant Gonwa16Saint Andrews Episcopal School2:32.22
7Alyssa TalbotOur Lady Academy2:46.16
8Victoria Gong11Mississippi Math and Sience3:12.03
9Sarah AlexanderSt Patrick Catholic HS3:12.45
10Tatum PannellTupelo Christian Preparatory3:13.27
11Alaina Liess13St. Joseph Catholic School3:22.70
Event 10 Girls 200 Yard IM Class 2 (5-6A)
NameAgeSchoolSeed Time
1Mallory Dickey10Madison Central Swimming2:14.89
2Mattie Hughes17Tupelo High School2:15.21
3Natalie CoxGermantown High School2:17.66
4Emma Sammons14Northwest Rankin High School2:19.38
5Abbie KilpatrickDesoto Cental High School2:20.44
6Ginny Ray Clevenger15Ocean Springs High School2:25.22
7Rachel Hall15Tupelo High School2:28.82
8Arianna Dyess12Starkville High School2:30.15
9Ansley Pecoul13Biloxi High School2:30.59
10Amber Koch18Ocean Springs High School2:30.85
11Elizabeth Barton17Madison Central Swimming2:30.86
12Ellinor Maxwell14Oxford High School2:31.44
13Kristi WhiteSt. Martin High School2:33.46
14Becca WoodMadison Central Swimming2:34.46
15Autumn DeHuff16Northwest Rankin High School2:35.91
16Ashleigh Baumgarten18Ocean Springs High School2:39.11
Event 11 Boys 200 Yard IM Class 1 (1-4A)
NameAgeSchoolSeed Time
1Christian McKee16St Patrick Catholic HS2:13.01
2Reeves Fisackerly17Saint Andrews Episcopal School2:23.75
3Boyd HouseySaint Stanislaus2:26.41
4Rhodes Pharr15Saint Andrews Episcopal School2:26.82
5Caden PeranichSaint Stanislaus2:28.31
6Andrew Dotson14St. Joseph Catholic School2:31.98
7Jay Warnock19Saint Andrews Episcopal School2:32.63
8Gabe Blaylock13St. Joseph Catholic School2:35.85
9Vincent PisciottaSt Patrick Catholic HS2:53.83
Event 12 Boys 200 Yard IM Class 2 (5-6A)
NameAgeSchoolSeed Time
1Taylor WilliamsCenter Hill High School1:59.18
2Triston LittleWest Jones2:02.86
3Ander Pearce McDade15Tupelo High School2:04.58
4Tucker PottsLewisburg2:10.01
5Conner Shearer17Northwest Rankin High School2:12.22
6Stroud Tolleson17Madison Central Swimming2:12.93
7Anders Caldwell14Tupelo High School2:13.88
8Tristan WelchMadison Central Swimming2:16.15
9Dyogo Penafiel15Biloxi High School2:16.48
10Garrett Timmons17Tupelo High School2:17.11
11Charles Crocker15Biloxi High School2:19.42
12Carter DickeyMadison Central Swimming2:19.99
13Cooper Oguz14Cleveland Central High School2:20.50
14Jordan Abrahams15Biloxi High School2:21.12
15JB Harrel15West Point High School2:21.76
16Matthew PoulinBrandon High School2:24.45
Event 13 Girls 50 Yard Freestyle Class 1 (1-4A)
NameAgeSchoolSeed Time
1Emma Adkins14St. Joseph Catholic School25.07
2Eliza Johnson16Itawamba A.H.S.26.67
3Arilyn Thomas10St. Joseph Catholic School26.70
4Madison BradleyOur Lady Academy27.67
5Kendall Chandler13Vancleave High School27.93
6Hensley MayEast Central High School28.14
7Aniston McClellan19Ingomar High School Falcons28.26
8Katie MettsTupelo Christian Preparatory28.63
9Ella TaylorOur Lady Academy28.98
10Breanna Herd11Mississippi Math and Sience29.75
11Leah HoodAmory High School29.89
12Mariana Strawn12Mississippi Math and Sience30.00
13Ronny DeFelicibusPass Christian High School30.20
14Brooke KoubaPass Christian High School30.40
15Sydni Vandevender13St. Joseph Catholic School30.76
16Morgan GoffVancleave High School31.36
Event 14 Girls 50 Yard Freestyle Class 2 (5-6A)
NameAgeSchoolSeed Time
1Maddie HowellMadison Central Swimming25.58
2Kaylee Goff18Clinton High School26.08
3Kate Byars17Oxford High School26.16
4Julia Dennis13Oxford High School26.21
5Kamryn ClymerMaroon Tide26.23
6Jalyn Anderson15Northwest Rankin High School26.67
7Reyna ArmourDesoto Cental High School26.84
8Megan StaehlingMadison Central Swimming26.88
9Caroline Woodward15Tupelo High School26.90
10Catherine Field16Oxford High School26.97
11Jessica Yan12Starkville High School27.07
12Taylor Williams17Northwest Rankin High School27.18
13Raine BolesMadison Central Swimming27.24
14Carley CopelinWchs Swim Team27.40
15Hannah Smith15Ocean Springs High School27.61
16Lindsey Kuykendall9D’Iberville High School27.62
Event 15 Boys 50 Yard Freestyle Class 1 (1-4A)
NameAgeSchoolSeed Time
1Alexander FullerSaint Stanislaus24.19
2Kyle Andersen16Vancleave High School24.24
3Clayton Stoddard15St Patrick Catholic HS24.75
4Nich SandersVancleave High School24.77
5Covey Lockhart13St. Joseph Catholic School24.86
6Dickson Ray19Saint Andrews Episcopal School25.12
7Bryce LindseyTupelo Christian Preparatory25.23
8Logan McWilliamsPass Christian High School25.23
9Colby WatsonVancleave High School25.32
10John McKee18St Patrick Catholic HS25.39
11Sam Tallent17Vancleave High School25.48
12Alexander HentzNortheast Jones26.12
13Max SeigniousPass Christian High School26.23
14Nikolai Armour11St. Joseph Catholic School26.26
15Eli BlackAmory High School26.74
16Forrest Hutchison16Saint Andrews Episcopal School27.26
Event 16 Boys 50 Yard Freestyle Class 2 (5-6A)
NameAgeSchoolSeed Time
1Khameron Glass17Brandon High School21.34
2Evan Guichard17Ocean Springs High School22.04
3Nic ThortonHernando High School22.19
4Cade Vickers16Starkville High School22.87
5Cooper King16Tupelo High School22.89
6TJ McCarthur18Hancock High School23.06
7Matthew McMurtryBrandon High School23.18
8Bryce Goszkowicz17Oxford High School23.34
9Trace Steadman18Cleveland Central High School23.68
10Cooper Clevenger16Ocean Springs High School23.74
11Aaron RoweLong Beach High School23.78
12Noah Knox17Starkville High School23.89
13Miller PhillipsMadison Central Swimming24.07
14Jordan ShannonClinton High School24.10
15Luke JarvisPearl River Central HS24.25
16Justin WhitfieldMaroon Tide24.38
Event 17 Girls 100 Yard Butterfly Class 1 (1-4A)
NameAgeSchoolSeed Time
1Lauren BalfourSaint Andrews Episcopal School1:03.13
2Sara Sheward11Mississippi Math and Sience1:04.54
3Eliza Johnson16Itawamba A.H.S.1:06.31
4Rylie MooreOur Lady Academy1:07.38
5Mayrant Gonwa16Saint Andrews Episcopal School1:09.88
6Grace BradfordOur Lady Academy1:12.53
7Bethany WallaceVancleave High School1:13.09
8Annie TorpSt Patrick Catholic HS1:14.08
9Abby Starnes11St. Joseph Catholic School1:15.62
10Tayler IbeleSt Patrick Catholic HS1:18.11
11Maren Hrivnak14St. Joseph Catholic School1:22.33
12Ava Ketner16Saint Andrews Episcopal School1:22.49
13Madelyn Abraham15Saint Andrews Episcopal School1:22.65
14Claire Conn13St. Joseph Catholic School1:25.70
15Rosie BeckhamOur Lady Academy1:28.93
16Jessica Smith11St. Joseph Catholic School1:34.54
Event 18 Girls 100 Yard Butterfly Class 2 (5-6A)
NameAgeSchoolSeed Time
1Celeste TurnerTupelo High School58.24
2Emma Sammons14Northwest Rankin High School1:02.56
3Katie WhiteSt. Martin High School1:03.02
4Maddie HowellMadison Central Swimming1:03.21
5Ginny Ray Clevenger15Ocean Springs High School1:03.39
6Amber BoundsMaroon Tide1:03.76
7Reyna ArmourDesoto Cental High School1:06.07
8Raine BolesMadison Central Swimming1:06.89
9Kailey Skinner16Oak Grove High School1:07.20
10Zoe MailhotLewisburg1:07.42
11Arianna Dyess12Starkville High School1:09.22
12Elizabeth Barton17Madison Central Swimming1:09.50
13Logan McDaniel18Brandon High School1:12.27
14Sarah CovingtonMadison Central Swimming1:12.31
15Kendra MonroeTupelo High School1:13.40
16Noel Torma16Oxford High School1:14.23
Event 19 Boys 100 Yard Butterfly Class 1 (1-4A)
NameAgeSchoolSeed Time
1Jack Smithson20Saint Andrews Episcopal School51.84
2Kenny Thomas12St. Joseph Catholic School56.00
3Jacob Harkins13St. Joseph Catholic School1:00.08
4John PrikaskySaint Stanislaus1:00.81
5Will Davis17Saint Andrews Episcopal School1:00.97
6John McKee18St Patrick Catholic HS1:04.14
7Jacob KurkaSaint Stanislaus1:05.04
8Spence Carroll16Saint Andrews Episcopal School1:06.14
9Sam CervantesTupelo Christian Preparatory1:06.51
10Joseph Agler13St Patrick Catholic HS1:09.21
11Jax Rasmussen14St. Joseph Catholic School1:10.46
12Eli Carter13St. Joseph Catholic School1:15.87
13Caston MestayerSt Patrick Catholic HS1:27.72
Event 20 Boys 100 Yard Butterfly Class 2 (5-6A)
NameAgeSchoolSeed Time
1Alex Miller16Oak Grove High School52.96
2Hayden Henderson17Tupelo High School53.28
3Timothy MorrowClinton High School54.06
4Carson JonesDesoto Cental High School54.85
5Cade Vickers16Starkville High School57.77
6Chandler RevertsHernando High School58.17
7Ryan GarrettMadison Central Swimming59.29
8Noah Derrick14Northwest Rankin High School59.33
9John Henry McDade18Tupelo High School59.99
10Anthony Smith13Ocean Springs High School1:00.38
11Graham Norris18Oxford High School1:02.14
12Tyler Thibert17Biloxi High School1:02.51
13Elijah Dosda16Hancock High School1:03.33
14Layk Roundtree13Biloxi High School1:03.86
15Conner McMillinMadison Central Swimming1:07.06
16Aaron RoweLong Beach High School1:07.19
Event 21 Girls 100 Yard Freestyle Class 1 (1-4A)
NameAgeSchoolSeed Time
1Emma Adkins14St. Joseph Catholic School55.78
2Cait Chandler16Vancleave High School57.22
3Kaley Davis12Vancleave High School1:00.35
4Caleigh Hankins13St. Joseph Catholic School1:01.74
5Emily Herrington17Saint Andrews Episcopal School1:01.76
6Madison BradleyOur Lady Academy1:02.44
7Katie MettsTupelo Christian Preparatory1:04.35
8Hensley MayEast Central High School1:04.60
9Claire EscherOur Lady Academy1:05.70
10Leah HoodAmory High School1:06.88
11Ronny DeFelicibusPass Christian High School1:09.67
12Brooke KoubaPass Christian High School1:10.33
13Clare Harkins13St. Joseph Catholic School1:10.82
14Micah GoldmanAmory High School1:11.86
15Hannah Grace Kerr15Saint Andrews Episcopal School1:12.48
16Eron HendrixTupelo Christian Preparatory1:12.67
Event 22 Girls 100 Yard Freestyle Class 2 (5-6A)
NameAgeSchoolSeed Time
1Blair Thornton16Tupelo High School55.93
2Cassie HowellMadison Central Swimming56.43
3Kamryn ClymerMaroon Tide57.37
4Kate Byars17Oxford High School57.52
5Donisha WilliamsMaroon Tide57.53
6Rachel WinninghamDesoto Cental High School57.53
7Kaylee Goff18Clinton High School57.79
8Lucy Chiniche16Oxford High School58.00
9Caroline Woodward15Tupelo High School58.33
10Jalyn Anderson15Northwest Rankin High School59.10
11Zoe MailhotLewisburg59.60
12Megan StaehlingMadison Central Swimming1:00.05
13Lindsey Kuykendall9D’Iberville High School1:00.74
14Carley CopelinWchs Swim Team1:00.95
15Anna Vancor16Northwest Rankin High School1:01.75
16Abby Litton14Ocean Springs High School1:01.88
Event 23 Boys 100 Yard Freestyle Class 1 (1-4A)
NameAgeSchoolSeed Time
1Jackson VanMeter18Saint Andrews Episcopal School52.97
2Peyton CabellSaint Stanislaus55.31
3Jack Clements11St. Joseph Catholic School55.56
4Covey Lockhart13St. Joseph Catholic School55.67
5Boyd HouseySaint Stanislaus55.80
6Bryce LindseyTupelo Christian Preparatory57.06
7Andrew Dotson14St. Joseph Catholic School57.61
8Logan McWilliamsPass Christian High School57.77
9Kyle Andersen16Vancleave High School58.19
10Dickson Ray19Saint Andrews Episcopal School58.78
11Hamilton Wan11Mississippi Math and Sience1:00.44
12David Warnock11St. Joseph Catholic School1:00.70
13Brandon BryantAmory High School1:01.38
14Eli BlackAmory High School1:01.73
15Corban O’BannonSaint Stanislaus1:03.13
16Alex Kirk16Vancleave High School1:04.16
Event 24 Boys 100 Yard Freestyle Class 2 (5-6A)
NameAgeSchoolSeed Time
1Donovan Crossen18Tupelo High School47.10
2Evan Guichard17Ocean Springs High School48.17
3Nic ThortonHernando High School50.34
4Devin WiseGermantown High School50.40
5TJ McCarthur18Hancock High School50.82
6Bryce Goszkowicz17Oxford High School50.91
7Hunter JonesDesoto Cental High School51.51
8Cooper Clevenger16Ocean Springs High School52.39
9Noah Knox17Starkville High School53.31
10Brady SwannClinton High School53.36
11Oakley Camille16Oak Grove High School53.50
12Jordan ShannonClinton High School53.99
13Grayson Reaves17Northwest Rankin High School54.57
14Brannan Kovachev16Oxford High School54.81
15Justin WhitfieldMaroon Tide54.97
16Hayes Chase17Madison Central Swimming55.32
Event 25 Girls 500 Yard Freestyle Class 1 (1-4A)
NameAgeSchoolSeed Time
1Elizabeth Weisenberger11St. Joseph Catholic School5:50.70
2Katlyne Callahan19Saint Andrews Episcopal School5:52.63
3Kendall Chandler13Vancleave High School5:59.84
4Sarah Bradford Seawright16Saint Andrews Episcopal School6:19.44
5Caroline MaillhoOur Lady Academy6:28.42
6Laura Catherine Inman13St. Joseph Catholic School6:35.85
7Meredith Boles17Saint Andrews Episcopal School6:46.68
8Samantha BroussardOur Lady Academy6:48.32
9Lauren SkinnerSt Patrick Catholic HS6:53.97
10Aaron GholsonTupelo Christian Preparatory6:59.29
11Samantha ArcanaOur Lady Academy7:06.95
12Rosie BeckhamOur Lady Academy7:11.31
13Kaylee HarrisTupelo Christian Preparatory7:14.21
14Isabel LeathermanSt Patrick Catholic HS7:46.69
Event 26 Girls 500 Yard Freestyle Class 2 (5-6A)
NameAgeSchoolSeed Time
1Mattie Hughes17Tupelo High School5:13.22
2Ella GibbsMadison Central Swimming5:19.75
3Scout Russell17Northwest Rankin High School5:27.11
4Katy West14Tupelo High School5:29.15
5Olivia Smith15Madison Central Swimming5:30.50
6Blair Thornton16Tupelo High School5:36.27
7Amber BoundsMaroon Tide5:41.46
8Catherine Passarelli15Ocean Springs High School5:42.18
9Ryleigh JohnsonDesoto Cental High School5:44.24
10Delaney Allen17Clinton High School5:53.01
11Anna Grace Lorence14Northwest Rankin High School5:53.06
12Grace Morgan12Tupelo High School5:56.98
13Kristi WhiteSt. Martin High School6:12.44
14Maegan Cooper11Biloxi High School6:14.60
15Ella ThomasMadison Central Swimming6:16.54
16Jessica Amaya15Petal High School6:21.28
Event 27 Boys 500 Yard Freestyle Class 1 (1-4A)
NameAgeSchoolSeed Time
1JC Dorroh11St. Joseph Catholic School4:51.93
2Reeves Fisackerly17Saint Andrews Episcopal School5:39.83
3Rhodes Pharr15Saint Andrews Episcopal School5:45.38
4Alden MacomberSaint Stanislaus5:45.43
5Spence Carroll16Saint Andrews Episcopal School5:46.20
6Wiley Grantham13St. Joseph Catholic School5:51.18
7Ried Smith13St. Joseph Catholic School6:05.87
8Will McMackinSt Patrick Catholic HS6:10.21
9Liam HarrisonTupelo Christian Preparatory6:51.87
10Caston MestayerSt Patrick Catholic HS6:56.92
11Samson Wages13Vancleave High School7:20.15
12Trey RomagueraSaint Stanislaus7:25.22
Event 28 Boys 500 Yard Freestyle Class 2 (5-6A)
NameAgeSchoolSeed Time
1Blake PeeplesMadison Central Swimming4:40.46
2Triston LittleWest Jones4:48.49
3Carson JonesDesoto Cental High School4:52.03
4Malcolm McArthurGermantown High School4:57.89
5Ander Pearce McDade15Tupelo High School5:05.46
6Ethan Criddle15Tupelo High School5:08.67
7Christian Simpson13Tupelo High School5:11.10
8Taylor Chapman15Tupelo High School5:11.21
9Tommy LaNasa9Biloxi High School5:12.84
10Jeremy Koch14Ocean Springs High School5:18.73
11Austin WillisDesoto Cental High School5:21.09
12Jeffrey Wang17Oxford High School5:22.39
13Dylan StockstillWest Jones5:58.32
14Elijah Dosda16Hancock High School6:02.17
15Jordan Patterson17Biloxi High School6:19.42
16Carter DickeyMadison Central Swimming6:25.47
Event 29 Girls 200 Yard Freestyle Relay Class 1 (1-4A)
TeamRelaySeed Time
1St. Joseph Catholic SchoolA1:50.40
2Saint Andrews Episcopal SchoolA1:56.50
3Mississippi Math and SienceA1:57.45
4Pass Christian High SchoolA2:07.67
5Ingomar High School FalconsA2:10.15
6Tupelo Christian PreparatoryA2:10.23
7Vancleave High SchoolA2:19.48
8Itawamba A.H.S.A2:20.81
9Sacred Heart High SchoolA2:25.06
10St Patrick Catholic HSA2:27.76
Event 30 Girls 200 Yard Freestyle Relay Class 2 (5-6A)
TeamRelaySeed Time
1Madison Central SwimmingA1:44.63
2Oxford High SchoolA1:46.73
3Tupelo High SchoolA1:47.01
4Northwest Rankin High SchoolA1:47.28
5Starkville High SchoolA1:50.48
6Maroon TideA1:52.70
7Wchs Swim TeamA1:54.98
8Ocean Springs High SchoolA1:56.00
9LewisburgA1:56.97
10Brandon High SchoolA1:59.45
11Clinton High SchoolA2:00.88
12St. Martin High SchoolA2:01.49
13Gulfport High SchoolA2:01.49
14West JonesA2:02.49
15Desoto Cental High SchoolA2:02.52
16Germantown High SchoolA2:03.43
Event 31 Boys 200 Yard Freestyle Relay Class 1 (1-4A)
TeamRelaySeed Time
1Saint StanislausA1:39.21
2Vancleave High SchoolA1:39.89
3Saint Andrews Episcopal SchoolA1:42.37
4St. Joseph Catholic SchoolA1:43.19
5Tupelo Christian PreparatoryA1:45.35
6Pass Christian High SchoolA1:51.10
7Mississippi Math and SienceA1:54.74
8Amory High SchoolA1:56.44
9Ingomar High School FalconsA2:06.95
10Itawamba A.H.S.A2:11.69
Event 32 Boys 200 Yard Freestyle Relay Class 2 (5-6A)
TeamRelaySeed Time
1Tupelo High SchoolA1:31.37
2Brandon High SchoolA1:34.18
3Madison Central SwimmingA1:37.02
4Oxford High SchoolA1:37.04
5Cleveland Central High SchoolA1:37.53
6Oak Grove High SchoolA1:37.65
7Clinton High SchoolA1:37.88
8Hernando High SchoolA1:39.32
9Germantown High SchoolA1:40.09
10Biloxi High SchoolA1:42.62
11LewisburgA1:42.70
12West JonesA1:43.35
13Maroon TideA1:43.55
14Hancock High SchoolA1:43.85
15Starkville High SchoolA1:44.90
16Pearl River Central HSA1:45.19
Event 33 Girls 100 Yard Backstroke Class 1 (1-4A)
NameAgeSchoolSeed Time
1Sara Sheward11Mississippi Math and Sience1:04.67
2Emily Herrington17Saint Andrews Episcopal School1:05.65
3Anna Chris Nicholas12St. Joseph Catholic School1:06.26
4Ella TaylorOur Lady Academy1:07.70
5Kaley Davis12Vancleave High School1:08.79
6Audrey ChangOur Lady Academy1:09.42
7Mary Helen Manuel19Saint Andrews Episcopal School1:09.53
8Caroline MaillhoOur Lady Academy1:11.13
9Abby Starnes11St. Joseph Catholic School1:15.21
10Sydni Vandevender13St. Joseph Catholic School1:17.61
11Madelyn Abraham15Saint Andrews Episcopal School1:20.40
12Lauren SkinnerSt Patrick Catholic HS1:22.39
13Margot BullockPass Christian High School1:23.44
14Claire Conn13St. Joseph Catholic School1:24.91
15Tatum PannellTupelo Christian Preparatory1:25.71
16Anna Beth Gandy17Ingomar High School Falcons1:26.05
Event 34 Girls 100 Yard Backstroke Class 2 (5-6A)
NameAgeSchoolSeed Time
1Mallory Dickey10Madison Central Swimming1:01.31
2Cassie HowellMadison Central Swimming1:02.05
3Gabrielle Ivey14Ocean Springs High School1:02.41
4Kyler Reeves14Starkville High School1:04.74
5Donisha WilliamsMaroon Tide1:04.91
6Emily ArthurMaroon Tide1:05.32
7KB Hobart16Starkville High School1:05.90
8Rachel Hall15Tupelo High School1:06.41
9Jillian RussellMadison Central Swimming1:06.84
10Ansley Pecoul13Biloxi High School1:07.60
11Anna Vancor16Northwest Rankin High School1:08.51
12Abigail WallaceWchs Swim Team1:08.64
13Chloe WadeDesoto Cental High School1:09.36
14Gracen GrossLewisburg1:10.21
15Grace Morgan12Tupelo High School1:11.02
16Hannah Smith15Ocean Springs High School1:11.98
Event 35 Boys 100 Yard Backstroke Class 1 (1-4A)
NameAgeSchoolSeed Time
1Jack Smithson20Saint Andrews Episcopal School53.53
2Kenny Thomas12St. Joseph Catholic School57.44
3Christian McKee16St Patrick Catholic HS1:00.07
4Alexander FullerSaint Stanislaus1:01.06
5Haden CuevasPass Christian High School1:05.31
6Jacob KurkaSaint Stanislaus1:08.67
7Cameron MillerSacred Heart High School1:11.71
8Nikolai Armour11St. Joseph Catholic School1:12.38
9Matthew BisnerSt Patrick Catholic HS1:13.85
10Noah Harkins10St. Joseph Catholic School1:17.58
11Liam HarrisonTupelo Christian Preparatory1:18.93
12Kody MettsTupelo Christian Preparatory1:23.36
13Robert Archer10St. Joseph Catholic School1:23.40
14Eli Carter13St. Joseph Catholic School1:24.70
15Samson Wages13Vancleave High School1:27.09
Event 36 Boys 100 Yard Backstroke Class 2 (5-6A)
NameAgeSchoolSeed Time
1Khameron Glass17Brandon High School50.25
2Lane Evans17Oak Grove High School57.34
3John Michael Caldwell16Tupelo High School57.42
4Christian Simpson13Tupelo High School57.89
5Oakley Camille16Oak Grove High School59.31
6Dyogo Penafiel15Biloxi High School59.65
7Anders Caldwell14Tupelo High School59.95
8Brady SwannClinton High School1:01.13
9Jude White16Ocean Springs High School1:02.24
10Charles Crocker15Biloxi High School1:02.55
11Noah Derrick14Northwest Rankin High School1:02.72
12JB Harrel15West Point High School1:03.03
13Cole Lothorp17Tupelo High School1:03.08
14Anthony Smith13Ocean Springs High School1:03.72
15Layk Roundtree13Biloxi High School1:04.00
16Cooper Oguz14Cleveland Central High School1:05.13
Event 37 Girls 100 Yard Breaststroke Class 1 (1-4A)
NameAgeSchoolSeed Time
1Aniston McClellan19Ingomar High School Falcons1:16.80
2Grace BradfordOur Lady Academy1:17.37
3Avery Nicholas14St. Joseph Catholic School1:18.63
4Lauren BalfourSaint Andrews Episcopal School1:18.86
5Arilyn Thomas10St. Joseph Catholic School1:20.74
6Alyssa TalbotOur Lady Academy1:24.00
7Meredith Boles17Saint Andrews Episcopal School1:24.26
8Breanna Herd11Mississippi Math and Sience1:24.28
9Clare Harkins13St. Joseph Catholic School1:25.06
10Grace Anne Weisenberger10St. Joseph Catholic School1:25.70
11Mariana Strawn12Mississippi Math and Sience1:28.96
12Victoria Gong11Mississippi Math and Sience1:30.93
13Anais Jarecke12St Patrick Catholic HS1:31.98
14Hannah LopicicVancleave High School1:34.53
15Toni DeFelicibusPass Christian High School1:37.30
16Caroline BatsonSacred Heart High School1:39.90
Event 38 Girls 100 Yard Breaststroke Class 2 (5-6A)
NameAgeSchoolSeed Time
1Natalie CoxGermantown High School1:09.31
2Lindsey Patrick14Brandon High School1:09.56
3Rachel WinninghamDesoto Cental High School1:12.58
4Katie WhiteSt. Martin High School1:14.34
5Abbie KilpatrickDesoto Cental High School1:14.38
6Mary Waller15Oxford High School1:17.72
7Rania Abdo15Madison Central Swimming1:18.16
8Mary Lawson Lesley12Tupelo High School1:18.27
9Ellinor Maxwell14Oxford High School1:18.46
10Becca WoodMadison Central Swimming1:19.13
11Davis DearMadison Central Swimming1:19.84
12Ellie PfaffGulfport High School1:20.15
13Amber Koch18Ocean Springs High School1:20.40
14Mad Dog Gaia13Oxford High School1:20.63
15Autumn DeHuff16Northwest Rankin High School1:20.64
16Isabel Dawson13Northwest Rankin High School1:20.90
Event 39 Boys 100 Yard Breaststroke Class 1 (1-4A)
NameAgeSchoolSeed Time
1Alden MacomberSaint Stanislaus1:09.40
2Clayton Stoddard15St Patrick Catholic HS1:10.13
3Caden PeranichSaint Stanislaus1:13.82
4Joseph Agler13St Patrick Catholic HS1:14.56
5Jay Warnock19Saint Andrews Episcopal School1:14.99
6Jack Clements11St. Joseph Catholic School1:15.23
7Forrest Hutchison16Saint Andrews Episcopal School1:16.56
8Chase VivianSt Patrick Catholic HS1:16.99
9Gabe Blaylock13St. Joseph Catholic School1:17.58
10Chance Hughes17Itawamba A.H.S.1:18.02
11Max SeigniousPass Christian High School1:19.47
12Liam Moorehead13St. Joseph Catholic School1:21.30
13Daniel TullSt Patrick Catholic HS1:24.14
14Connor MacomberSaint Stanislaus1:24.60
15David Thaggard12Mississippi Math and Sience1:26.04
16Joel GrummeSaint Stanislaus1:29.68
Event 40 Boys 100 Yard Breaststroke Class 2 (5-6A)
NameAgeSchoolSeed Time
1Taylor WilliamsCenter Hill High School59.43
2Hayden Henderson17Tupelo High School1:00.57
3Tommy LaNasa9Biloxi High School1:02.70
4Tucker PottsLewisburg1:06.00
5Tyler Thibert17Biloxi High School1:06.16
6Conner Shearer17Northwest Rankin High School1:07.49
7Will Carrington15Oxford High School1:08.12
8Tristan WelchMadison Central Swimming1:08.19
9Graham Norris18Oxford High School1:08.40
10Matthew PoulinBrandon High School1:09.35
11Garrett Timmons17Tupelo High School1:10.01
12Mason Givens16Cleveland Central High School1:10.72
13Coleman BrownGermantown High School1:11.04
14Harrison Tann17Oxford High School1:11.59
15Andrew Shaw11Brandon High School1:11.62
16Anthony WernerPearl River Central HS1:13.44
Event 41 Girls 400 Yard Freestyle Relay Class 1 (1-4A)
TeamRelaySeed Time
1St. Joseph Catholic SchoolA3:58.50
2Vancleave High SchoolA4:07.36
3Saint Andrews Episcopal SchoolA4:08.80
4Our Lady AcademyA4:22.30
5St Patrick Catholic HSA4:40.11
6Tupelo Christian PreparatoryA4:49.04
7Itawamba A.H.S.A4:56.84
Event 42 Girls 400 Yard Freestyle Relay Class 2 (5-6A)
TeamRelaySeed Time
1Madison Central SwimmingA3:46.03
2Tupelo High SchoolA3:46.80
3Maroon TideA3:58.71
4Ocean Springs High SchoolA3:59.64
5Oxford High SchoolA4:01.80
6Northwest Rankin High SchoolA4:04.12
7Brandon High SchoolA4:05.10
8Starkville High SchoolA4:06.02
9Desoto Cental High SchoolA4:06.79
10Clinton High SchoolA4:31.40
11Gulfport High SchoolA4:32.97
12Biloxi High SchoolA4:35.57
13Germantown High SchoolA5:22.78
Event 43 Boys 400 Yard Freestyle Relay Class 1 (1-4A)
TeamRelaySeed Time
1Saint Andrews Episcopal SchoolA3:31.81
2St. Joseph Catholic SchoolA3:37.28
3St Patrick Catholic HSA3:49.35
4Saint StanislausA3:50.89
5Vancleave High SchoolA3:55.29
6Tupelo Christian PreparatoryA4:06.06
Event 44 Boys 400 Yard Freestyle Relay Class 2 (5-6A)
TeamRelaySeed Time
1Tupelo High SchoolA3:26.45
2Ocean Springs High SchoolA3:29.65
3Madison Central SwimmingA3:31.23
4Clinton High SchoolA3:36.40
5Oxford High SchoolA3:37.35
6Biloxi High SchoolA3:40.25
7Starkville High SchoolA3:41.54
8Northwest Rankin High SchoolA3:42.03
9Desoto Cental High SchoolA3:43.30
10West JonesA3:52.81
11Wchs Swim TeamA3:53.55
12Maroon TideA3:56.47
13Cleveland Central High SchoolA4:01.02
14D’Iberville High SchoolA4:01.82
15Brandon High SchoolA4:03.36

Check Also

2022 Football Championships Set

Date Time Class Visitor Home Dec. 2 11 AM 3A Raleigh Noxubee County Dec. 2 …