Job Opportunities

2015-17 Fast-Pitch Regions

2015-17 Fast-Pitch Regions Class 1A Region 1/Dist. 1 Region 2/Dist. 2 Region 3/Dist. 3 Region 4/Dist. 1 Biggersville Falkner Jumpertown Thrasher Wheeler Ashland Blue Mountain Hickory Flat Myrtle Pine Grove West Union Ray Brooks Simmons Hamilton Houlka Smithville Tremont Vardaman Region 5/Dist. 4 Region 6/Dist. 4 Region 7/Dist. 7 Region …

Read More »

2015-17 Football Regions

2015-17 Football Regions Class 1A Region 1 Region 2 Region 3 Region 4 Biggersville Coffeeville Coldwater Falkner Hamilton Smithville Thrasher Vardaman West Lowndes Broad Street J. F. Kennedy Ray Brooks Shaw Simmons Durant Ethel French Camp Leake County McAdams Montgomery County Nanih Waiya Noxapater Sebastopol Bogue Chitto Lumberton Mount Olive …

Read More »

2015-17 Golf Regions

2015-17 Golf Regions Class 1A Region 1/Dist. 1 Region 2/Dist. 1 Region 3/Dist. 4 Region 4/Dist. 8 Falkner Jumpertown Myrtle Thrasher Wheeler West Union Hamilton Smithville Tremont Tupelo Christian Vardaman Leake County Nanih Waiya Noxapater Sebastopol Salem Bogue Chitto Lumberton Resurrection Sacred Heart Stringer   Class 2A Region 1/Dist. 1 …

Read More »

2015-17 Powerlifting Regions

2015-17 Powerlifting Regions Boys Class 1A Region 1/Dist. 1 Region 2/Dist. 4 Region 3/Dist. 4 Region 4/Dist. 5 Ashland Coldwater Falkner Smithville Thrasher Coffeeville Hamilton Nanih Waiya Noxapater Sebastopol Vardaman Durant Ethel Leake County McAdams West Lowndes Bogue Chitto Mount Olive Sacred Heart Stringer   Class 2A Region 1/Dist. 2 …

Read More »

2015-17 Slow-Pitch Regions

2015-17 Slow-Pitch Softball Regions Class 1A Region 1/Dist. 1 Region 2/Dist. 2 Region 3/Dist. 3 Region 4/Dist. 1 Biggersville Falkner Jumpertown Thrasher Wheeler Ashland Blue Mountain Hickory Flat Myrtle Pine Grove West Union Broad Street Coffeeville Coldwater Durant Ray Brooks Simmons Hamilton Houlka McAdams Smithville Vardaman Region 5/Dist. 4 Region …

Read More »

2015-17 Soccer Regions

2015-17 Soccer Regions Class 1A-2A-3A Region 1/Dist. 2 Region 2/Dist. 1 Region 3/Dist. 4 Region 4/Dist. 6 Coahoma County Independence Mooreville Nettleton Potts Camp Strayhorn Greenville St. Joseph North Pontotoc South Pontotoc Tupelo Christian Winona Choctaw Central MSMS Philadelphia SE Lauderdale Forest Heidelberg Magee McLaurin Pelahatchie Region 5/Dist. 6 Region …

Read More »

2015-17 Swimming Regions

2015-17 Swimming Regions North Class I Region 1 Class II Region 1 Amory Cleveland Corinth East Side Greenville St. Joseph Ingomar Itawamba Lafayette Madison St. Joseph MSMS New Albany Rosa Fort Tupelo Christian Center Hill Clinton Columbus DeSoto Central Germantown Hernando Horn Lake Lake Cormorant Lewisburg Madison Central Olive Branch …

Read More »

2015-17 Tennis Regions

2015-17 Tennis Regions Class 1A-2A Region 1/Dist. 1 Region 2/Dist. 1 Region 3/Dist. 3 Region 4/Dist. 4 Baldwyn Jumpertown Thrasher Wheeler Bruce East Webster Okolona Tupelo Christian Greenville St. Joseph Leland Madison St. Joseph St. Aloysius Eupora French Camp Winona     Region 5/Dist. 5 Region 6/Dist. 7 Region 7/Dist. …

Read More »

2015-17 Track Regions

2015-17 Track Regions Class 1A Division 1/Dist. 1 Division 2/Dist. 2 Division 3/Dist. 3 Division 4/Dist. 1 Biggersville Falkner Jumpertown Thrasher Ashland Hickory Flat Myrtle Broadstreet Coldwater J. F. Kennedy Ray Brooks Simmons Coffeeville Hamilton Houlka Smithville Tupelo Christian Vardaman Division 5/Dist. 4 Division 6/Dist. 4 Division 7/Dist. 7 Division …

Read More »

2015-17 Volleyball Regions

2015-17 Volleyball Regions Class I 1A-3A Region 1/Dist. 1 Region 2/Dist. 2 Region 3/Dist. 4 Region 4/Dist. 6 Alcorn Central Aberdeen Ashland Belmont Kossuth Potts Camp Coahoma AHS East Side HW Byers MS Palmer Quitman County Water Valley Choctaw County Pisgah West Lowdnes Madison St. Joseph Miss. School for the …

Read More »

2016 Class I Golf Results

CLASS I GIRLS STATE CHAMPIONSHIP RESULTS The Bridges Golf Club, Bay St. Louis May 2-3, 2016   Class I Girls: Team Results 1. Nettleton 348 2. Our Lady Academy 362 3. Mantachie 399 4. Wesson 424 5. Sacred Heart 450 6. Tupelo Christian 452 7. Puckett 456 8. Walnut 459 …

Read More »

2016 Class II Golf Results

Class II Girls State Championship Results Cleveland Country Club May 3, 2016 (rain shortened to 18 holes)   Class II Girls: Team Results 1. New Albany 161 2. Germantown 165 3. Lewisburg 188 4. Itawamba AHS 191 5T. Caledonia 194 5T. Corinth 194 7. Sumrall 196 8. Vancleave 197 9. …

Read More »

2016 Class 5A Golf Results

Class 5A Boys State Championship Results Lake Caroline Golf Club, Madison May 4-5, 2016   Class 5A Boys: Team Results 1. Germantown 292-298—590 2. Oxford 303-300—603 3. West Jones 314-333—647 4. New Hope 345-343—688 5. Pearl River Central 347-346—693 6. Gautier 342-357—699 7. Center Hill 358-343—701 8. Pascagoula 354-355—709 9. …

Read More »

2016 Class III Golf Results

CLASS III GIRLS STATE CHAMPIONSHIP RESULTS The Oaks Golf Club, Pass Christian May 2-3, 2016   Class III Girls: Team Results 1. St. Martin 162-163—325 2. Madison Central 166-172—338 3. Tupelo 181-173—354 4. Warren Central 174-181—355 5. Hernando 178-191—369 6. Biloxi 194-209—403 7. Meridian 202-204—406 8. Gulfport 203-213—416   Class …

Read More »