Job Opportunities

Oxford wins 5A boys soccer championship

Oxford defeated West Jones 3-0 to win the 2017 MHSAA Clas 5A Boys Soccer Championship. For photos of the game, please visit our photo website at https://misshsaa.smugmug.com/2017-Photos/Soccer.

Read More »

2016-17 MHSAA Bowling Championships

2016-17 Bowling Championships Metro 24 Lanes Jackson, MS Class II Championship Thursday, Feb.16, 2017 Coaches’ meeting at 9:30; bowling at 10:00 Class I Championship Friday, February 17, 2017 Coaches’ meeting at 9:30; bowling at 10:00  

Read More »

Northwest Rankin wins boys 6A soccer championship

Northwest Rankin defeated Ocean Springs 2-0 win the 2017 MHSAA Class 6A Boys Soccer Championship. For photos of the game, please visit our photo website at https://misshsaa.smugmug.com/2017-Photos/Soccer.

Read More »

Northwest Rankin wins girls 6A soccer championship

Northwest Rankin defeated Ocean Springs 2-1 in overtime of the 2017 MHSAA Class 6A Girls Soccer Championship. For photos of the game, please visit our photo website at https://misshsaa.smugmug.com/2017-Photos/Soccer.

Read More »

Florence wins 4A boys soccer championship

Florence defeated Bay 3-2 in penalty kicks to win the 2017 MHSAA Class 4A Boys Soccer Championships. For photos of the game, please visit our photo website at https://misshsaa.smugmug.com/2017-Photos/Soccer.

Read More »

St. Patrick wins 1A-2A-3A boys soccer title

St. Patrick defeated Forest 4-0 to win the 2017 MHSAA Class 1A-2A-3A Boys Soccer Championship. For photos of the game, please visit our photo website at https://misshsaa.smugmug.com/2017-Photos/Soccer.

Read More »

Sacred Heart wins 1A-2A-3A girls soccer title

Sacred Heart defeated South Pontotoc 7-0 to win the 2017 MHSAA Class 1A-2A-3A Girls Championship. For photos of the game, please visit our photo website at https://misshsaa.smugmug.com/2017-Photos/Soccer.

Read More »

State championship soccer set for Saturday

Eight MHSAA State Champions will be decided this weekend at the Blue Cross & Blue Shield of Mississippi Soccer Classic. The final matches return to Clinton High School and Madison Central High School for the third straight season. The North winners are the designated home teams for 2017. Saturday’s schedule: …

Read More »

2017-19 Archery Regions

2017-19 Archery Regions Class I North Half South Half Ashland Nanih Waiya Amite County Philadelphia Baldwyn New Site Bogue Chitto School Puckett Blue Mountain Noxapater Clarkdale Richton East Union Pine Grove East Marion Sacred Heart East Webster Potts Camp Enterprise Salem Falkner Smithville Enterprise School Scott Central H. W. Byers …

Read More »

2017-19 Baseball Regions

2017-19 Baseball Regions Class 1A Region 1/Dist. 1 Region 2/Dist. 2 Region 3/Dist. 3 Region 4/Dist. 1 Biggersville Ashland Coldwater Houlka Falkner Blue Mountain Ray Brooks Smithville Jumpertown H. W. Byers Shaw Tremont Pine Grove Hickory Flat Simmons Tupelo Christian Thrasher Myrtle West Union Wheeler Potts Camp Region 5/Dist. 4 …

Read More »

2017-19 Basketball Regions

2017-19 Basketball Regions Class 1A Region 1/Dist. 1 Region 2/Dist. 1 Region 3/Dist. 3 Region 4/Dist. 1 Biggersville Ashland Coldwater Houlka Blue Mountain Falkner Simmons Okolona Jumpertown H. W. Byers Ray Brooks Smithville Pine Grove Hickory Flat Shaw Tremont Thrasher Myrtle Tupelo Christian Wheeler Potts Camp West Union Region 5/Dist. …

Read More »

2017-19 Bowling Regions

2017-19 Bowling Regions Class I North Central South Alcorn Central Choctaw Central Madison St. Joseph Biggersville Mantachie McLaurin East Union Nettleton MS School For The Deaf Kossuth Tremont Nanih Waiya Myrtle Tupelo Christian Noxapater North Pontotoc Union Sacred Heart  West Union St. Andrew’s Resurrection Class II North Central South Center …

Read More »

2017-19 Cross Country Regions

2017-19 Cross Country Regions Class 1A Region 1/Dist. 1 Region 2/Dist. 4 Region 3/Dist. 8 Ashland French Camp Resurrection Blue Mountain H. W. Byers Sacred Heart Falkner John F Kennedy Hickory Flat Leake County Jumpertown Nanih Waiya Myrtle Potts Camp Pine Grove Simmons Thrasher Tremont Tupelo Christian West Union Wheeler …

Read More »

2017-19 Girls Golf Regions

2017-19 Girls Golf Regions Class I Region 1/Dist. 1 Region 2/Dist.  1 Region 3/Dist. 1 Falkner Bruce Hamilton Jumpertown Calhoun City Smithville New Site Eupora Tupelo Christian Walnut Vardaman Wheeler Region 4/Dist. 4 Region 5/Dist. 7 Region 6/Dist. 8 Leake County Bogue Chitto Clarkdale Madison St. Joseph Loyd Star Our …

Read More »

2017-19 Boys Golf Regions

2017-19 Boys Golf Regions Class I (1A/2A) Region 1/Dist. 1 Region 2/Dist. 1 Region 3/Dist. 1 Region 4/Dist. 4 Falkner Baldwyn Bruce East Webster Jumpertown Ingomar Calhoun City Eupora New Site Smithville Hamilton Nanih Waiya Thrasher Tupelo Christian Vardaman Noxapater Walnut Wheeler Myrtle Region 5/Dist. 6 Region 6/Dist. 8 Region …

Read More »

2017-19 Football Regions

2017-19 Football Regions Class 1A Region 1 Region 2 Region 3 Region 4 Ashland Broad Street Ethel East Marion Biggersville Coffeeville French Camp Lumberton Falkner Durant Public Hamilton Mount Olive H. W. Byers John F Kennedy Leake County Resurrection Okolona McAdams Nanih Waiya Sacred Heart Potts Camp Montgomery County Noxapater …

Read More »

2017-19 Powerlifting Regions

2017-19 Powerlifting Regions Class 1A Region 1/Dist. 2 Region 2/Dist. 1 Region 3/Dist. 4 Region 4/Dist. 8 Ashland Coffeeville Durant East Marion Falkner Hamilton Ethel Leake County H. W. Byers Okolona McAdams Sacred Heart Hickory Flat Smithville Nanih Waiya Sebastopol Potts Camp Vardaman Noxapater Stringer TCPS West Lowndes Simmons Lumberton …

Read More »