Past Lindy Callahan Scholar-Athlete Winners

1996
Eric CarpenterAmory
Jim ChapmanBrookhaven
Aubrey MonroeBrookhaven
Casey ClarkBruce
Emily AtkinsonCleveland
Ned MitchellCleveland
Mike MalottColumbus
Emily PerryCorinth
Melissa ScottD’Iberville
Felicia BellFalkner
Alex WilsonLanier
Lucas ScogginNewton
Julia FowlerSt. Andrew’s
Brent WatersSumrall
Jennifer WoolridgeWest Lauderdale
Hartwell HarrisWinona
1997
Trevor BakerAberdeen
Ashleigh DeHuffBrookhaven
Joseph GrayBruce
Patrick BerginCathedral
Jessica MitchellCleveland
Jack FordColumbus
Lynn GartonColumbus
Tedric CampbellEast Side
Carla CutrerHattiesburg
Tara LesleyItawamba AHS
Courtney ShiresMadison Central
Amy SayersOcean Springs
Judson WatkinsPetal
Dana WagesSenatobia
Brett CooleySouth Jones
Wes ThomasWingfield
1998
Leesa HopkinsAlcorn Central
John SullivanBrookhaven
Brandon SweetCleveland
Kelly WilderCleveland
Elizabeth PfiferColumbus
Corey CainHarrison Central
Lori MeshewHarrison Central
Kristin ZippleHattiesburg
Amanda TurnerLawrence County
Jennifer CaseMadison Central
Preston BroadheadMeridian
David GoberOxford
Lee HillPontotoc
Betsy BurkheadSenatobia
Andy SchultzSt. Aloysius
Nicholas BelkWeir
1999
Will HallAmory
Joseph Fouche’Callaway
Brian BarnesClarksdale
William PieschelColumbus
Denise Shanee PottsDrew
John RushingFlorence
Mary Ann OakesGrenada
Nevine AliHattiesburg
Hunter HigdonPascagoula
Lauren McGeeRipley
Scott GrishamSenatobia
Anna Rose PooleSt. Andrew’s
Callie ReevesStarkville
Stephen KingWesson
Scotty ElliottWest Lauderdale
Amanda Leigh BassWest Lincoln
2000
Adam KingAckerman
Hunter JonesCalhoun City
Marilyn Fouche’Callaway
Macy WilbanksCarthage
Christopher MartinCathedral
Scott AtkinsonCleveland
Abbie SickleCleveland
Daniel WileMeridian
Jennifer ChristensonOcean Springs
Erin SimsPascagoula
Lindsey EdwardsPotts Camp
Michael GranberryRaymond
Laura Ann CarpenterSmithville
D’Mitri SofianosSt. Stanislaus
Charles McElroyTupelo
Emily CaseyUnion
Holli AdamsWest Lincoln
2001
Grant PattersonBiloxi
Danielle WheelerBiloxi
Jennifer BlainCathedral
David RoutmanCleveland
Elizabeth FordColumbus
Kelly BoutwellForest
Jessica MaloneGrenada
Fallon MumfordLeland
David PoseyLoyd Star
Erin BrownMeridian
Robert EzelleMurrah
Britt CrossRipley
Cody BaileySouth Jones
Jimmy CrowellStarkville
Lauren ShepherdTupelo
Matthew BennettWest Union
2002
Bradley GreenhawBooneville
Kern HoffBrookhaven
Keith RussellCleveland
Elizabeth DavidsonColumbus
Stacey LeeCrystal Springs
Leslie AbideGreenville St. Joseph
Anthony VlahosGulfport
April Lee HodsonHorn Lake
Nilda WittyLaurel
Andrae SimsLouisville
Katherine SineleMadison Central
Leon BlandMurrah
Reginald BennettSouth Panola
Julia CathcartStarkville
Anny GuthrieStone
Toni PetersTupelo
Jonathan SellersWayne County
2003
Thomas WoodsAckerman
Kyle McCoolCleveland
Kristina MooreD’Iberville
Kathy WardFrench Camp
Porshia HymonGreenwood
Stuart SaultersGrenada
Herman CoxGulfport
Blake WallLoyd Star
Kristen GambrellMeridian
Janice DavisNatchez
Jason VassarPontotoc
Brook HalePotts Camp
Martha HittSt. Andrew’s
Lindsey BrintonTupelo
Gregory ScurriaWarren Central
Ben PaceWest Jones
2004
Laura HuffinesCathedral
Mary Claire KinnisonCleveland
Walton LottColumbus
Kelli HutchesonEast Union
David Randall ScottHorn Lake
Christopher NewsomeLeflore County
Alan KebertMcComb
Jaimee Nan JonesNanih Waiya
Shad WhiteNortheast Jones
Jesse Van WickPearl
Carrie NeillSt. Aloysius
Laura MortimerSt. Andrew’s
Kassandra HillardSt. Martin
Tessa StimpsonTupelo
Ryan JohnsonVancleave
Meghann AinsworthWest Jones
Scott HughesWest Point
2005
William CarterCathedral
Kate KinnisonCleveland
Shane SellersCleveland
Brock WhiteColumbia
Michael AttawayLaurel
Rebecca FordMcComb
Ryan HoormannOlive Branch
Lialah PutmanOlive Branch
Jennifer AsperOur Lady Academy
Ken EvansPhiladelphia
Katy WilsonSouth Pontotoc
John EbersoleSt. Aloysius
Parry VanLandinghamSt. Andrew’s
Leslie CoatsStarkville
Billy TuckerTishomingo County
Loren KennedyUnion
2006
Paige DraperAckerman
Kayla FisherBrookhaven
Murphy HinsonCathedral
Amanda OleisCleveland
Fair PenderGrenada
Robert ReeceLeland
Cree CantrellMercy Cross
Ashley MeekinOcean Springs
Thomas WebbPhiladelphia
Lauren EggerRidgeland
Seth CovingtonSaltillo
Hal FlowersSt. Andrew’s
Lydia RiceTupelo
Bryson BrewerWayne County
Jessica McGeeWest Jones
Allen KilloughWest Union
2007
Sam DickersonBooneville
Shelly OsbornCarthage
Reed GilbowCleveland
Lindsey EverettEnterprise (Lincoln)
La’Toyia SlayGreenville St. Joseph
Joseph WesleyHattiesburg
Linley FreemanLafayette
Will BrumleyLaurel
Evan ParkerMcComb
Swathi IyengarMercy Cross
Stephen ClarkPearl
Beck TurnerPhiladelphia
Kristen ChunnRipley
Abby HavardSoutheast Lauderdale
Catherine ThomasSt. Andrew’s
Cole WilkersonWest Union
2008
Miranda ReidAckerman
Madeline JeansonneCathedral
Jesse MorrisonCathedral
Chasidy BuckleyCharleston
Luke McCullenCorinth
Ashley LongGreenville St. Joseph
Madison McLeodItawamba AHS
Brian JacksonJ.J. McClain
Joseph Miles ForksMadison St. Joseph
Stephanie OshrinMSMS
Carl Wayne DowdenNewton County
Palmer MerkelNoxapater
John Kevin TomesPascagoula
Kyle KilleenPass Christian
Becca MacNeillRidgeland
Adam MooreSenatobia
2009
Jennifer CooperAckerman
David Horton IIColumbus
Angela Celeste DeAngeloGreenville St. Joseph
Eamonn MehaffeyHancock
Sedric HoganJ.J. McClain
Brayden WhitmonMooreville
Maddie MichelliOur Lady Academy
Curt PresleyOxford
Wesley WelchPearl
Krystyn DavisQuitman
Charquita AndersonSouthaven
Clara MartinSt. Andrew’s
Bess RuffTupelo
Adam HerringtonWest Jones
Julie Ann CaseWest Lincoln
John Moore IIIWilkinson County
2010
Kimberly BarfieldCarthage
Katie PortnerCleveland
Nicholas MisselColumbus
Evan BlairCorinth
Clay CurryGreenville St. Joseph
Bonnie BrumleyLaurel
Laura KebertMcComb
Thien CheOxford
Whitney RayPontotoc
Jordan RimesRichland
Ashli FitzpatrickSacred Heart
Caitlyn BurkesSenatobia
Connor BuechlerSt. Andrew’s
Charlie PritchardSt. Stanislaus
Johnny McKenzieTylertown
Owen TerryWest Jones
2011
Jermaine WhiteheadAmanda Elzy
Garrett WallaceBogue Chitto
Sarah AyersBrookhaven
Taylor LoperCenter Hill
Allie WintersCorinth
Lesedi ChambersGreenville St. Joseph
Morgan WessonGulfport
Kayla KolivasHickory Flat
Jessica MilesKosciusko
Michael GinnKossuth
Andrew GranthamNortheast Jones
Webb MeansPuckett
Zachary BrownResurrection
Kendal SmithSouth Jones
Kai JohnsonTerry
Dave CarterWinona
2012
Anna WatsonAmory
Anna WiesCleveland
Jake FilesClinton
Anna Leigh WilsonDeSoto Central
Quenton StevensonGreenwood
Alex HemLong Beach
Laurel MarshMSMS
Andrew MullenOxford
Elizabeth MoorePass Christian
Mason RobertsonSouth Jones
Riley GriifithSt. Aloysius
Brian XuStarkville
Luke SouthTishomingo County
Jordan NettlesWesson
Cecilia LawnWest Lauderdale
Colton WelchWest Lincoln
2013
Pepper TaylorCathedral
Olivia RomitoCenter Hill
Jordan LoweClarkdale
William HawkinsCleveland
Roshad MeeksColumbus
Allie ClarkGreene County
Lauren BosticGreenville St. Joseph
Brendyn BristerLoyd Star
MariMac CollinsMadison St. Joseph
Josh CooleyOlive Branch
Daniel HopperSt. Andrew’s
Zach WaldropSt. Patrick
Haley JenkinsStarkville
Erica WiggintonTishomingo County
Dason MaloneyTupelo Christian
Evan BuckleyWest Jones
2014
Bailey BoydAmory
Reya HayekGreenville St. Joseph
Janee WestbrookLafayette
Jerrod BradleyNew Hope
Lauren WellsNorth Pike
Emily MillsNoxapater
Kirk McCartyOak Grove
Garrett BarnesOlive Branch
Kesi BradleyPascagoula
Hannah HamptonQuitman
Jessica MilnerRidgeland
Blake HodgesRiverside
Mark McMillinSt. Andrew’s
Ashton WedelTupelo
Zachary ShellyWest Lauderdale
Jonah KingWest Lincoln
2015
Steele LilesCalhoun City
Jay VaughanCathedral
Rachael WesleyColumbia
Trey PittmanEupora High
Emily MansourGreenville St. Joseph
Jordan FreemanGreenwood
Matthew EdwardsGulfport
John Ross GrahamHernando
Jamie MoteLake Cormorant
India YarboroughMS Math & Science
Charlie GaddisNewton County
Jade KindsvaterOcean Springs
Luke EcksteinSt. Aloysius
Christina DanielsTupelo
Muriel CollinsUnion High
Darby GainWarren Central

Check Also

2021-22 Lindy Callahan Scholar Athletes Selected

LINDY CALLAHAN SCHOLAR ATHLETES 2022 DISTRICT I: GIRL – CAROLINE PAIGE COOK SOUTH PONTOTOC BOY …