Home / Reclassification

Reclassification

2017-19 Archery Regions

2017-19 Archery Regions Class I North Half South Half Ashland Nanih Waiya Amite County Philadelphia Baldwyn New Site Bogue Chitto School Puckett Blue Mountain Noxapater Clarkdale Richton East Union Pine Grove East Marion Sacred Heart East Webster Potts Camp Enterprise Salem Falkner Smithville Enterprise School Scott Central H. W. Byers …

Read More »

2017-19 Baseball Regions

2017-19 Baseball Regions Class 1A Region 1/Dist. 1 Region 2/Dist. 2 Region 3/Dist. 3 Region 4/Dist. 1 Biggersville Ashland Broad Street Houlka Falkner Blue Mountain John F Kennedy Smithville Jumpertown H. W. Byers Ray Brooks Tremont Pine Grove Hickory Flat Shaw Tupelo Christian Thrasher Myrtle Simmons West Union Wheeler Potts …

Read More »

2017-19 Basketball Regions

2017-19 Basketball Regions Class 1A Region 1/Dist. 1 Region 2/Dist. 1 Region 3/Dist. 3 Region 4/Dist. 1 Biggersville Ashland Broad Street Houlka Blue Mountain Falkner Simmons Okolona Jumpertown H. W. Byers John F Kennedy Smithville Pine Grove Hickory Flat Ray Brooks Tremont Thrasher Myrtle Shaw Tupelo Christian Wheeler Potts Camp …

Read More »

2017-19 Bowling Regions

2017-19 Bowling Regions Class I North Central South Alcorn Central Choctaw Central Madison St. Joseph Biggersville Mantachie McLaurin East Union Nettleton MS School For The Deaf Kossuth Tremont Nanih Waiya Myrtle Tupelo Christian Noxapater North Pontotoc Union Sacred Heart  West Union St. Andrew’s Class II North Central South Center Hill …

Read More »

2017-19 Cross Country Regions

2017-19 Cross Country Regions Class 1A Region 1/Dist. 1 Region 2/Dist. 4 Region 3/Dist. 8 Ashland French Camp Resurrection Blue Mountain H. W. Byers Sacred Heart Falkner John F Kennedy Hickory Flat Leake County Jumpertown Nanih Waiya Myrtle Potts Camp Pine Grove Simmons Thrasher Tremont Tupelo Christian West Union Wheeler …

Read More »

2017-19 Girls Golf Regions

2017-19 Girls Golf Regions Class I Region 1/Dist. 1 Region 2/Dist.  1 Region 3/Dist. 1 Falkner Bruce Hamilton Jumpertown Calhoun City Smithville New Site Eupora Tupelo Christian Walnut Ripley Wheeler Vardaman Region 4/Dist. 4 Region 5/Dist. 7 Region 6/Dist. 8 Leake County Bogue Chitto Our Lady Academy Madison St. Joseph …

Read More »

2017-19 Boys Golf Regions

2017-19 Boys Golf Regions Class I (1A/2A) Region 1/Dist. 1 Region 2/Dist. 1 Region 3/Dist. 1 Region 4/Dist. 4 Falkner Baldwyn Bruce East Webster Jumpertown Ingomar Calhoun City Eupora New Site Smithville Hamilton Nanih Waiya Thrasher Tupelo Christian Vardaman Noxapater Walnut Wheeler Region 5/Dist. 6 Region 6/Dist. 8 Region 7/Dist. …

Read More »

2017-19 Football Regions

2017-19 Football Regions Class 1A Region 1 Region 2 Region 3 Region 4 Ashland Broad Street Ethel East Marion Biggersville Coffeeville French Camp Lumberton Falkner Durant Public Hamilton Mount Olive H. W. Byers John F Kennedy Leake County Resurrection Okolona McAdams Nanih Waiya Sacred Heart Potts Camp Montgomery County Noxapater …

Read More »

2017-19 Powerlifting Regions

2017-19 Powerlifting Regions Class 1A Region 1/Dist. 2 Region 2/Dist. 1 Region 3/Dist. 4 Region 4/Dist. 8 Ashland Coffeeville Durant East Marion Falkner Hamilton Ethel Leake County H. W. Byers Okolona McAdams Sacred Heart Hickory Flat Smithville Nanih Waiya Sebastopol Potts Camp Vardaman Noxapater Stringer Thrasher West Lowndes Simmons Class …

Read More »

2017-19 Slow Pitch Regions

2017-19 Slow Pitch Softball Class I Region 1/Dist. 1 Region 2/Dist. 2 Region 3/Dist. 3 Region 4/Dist. 1 East Union Blue Mountain Broad Street Bruce Jumpertown Falkner O’Bannon Calhoun City New Site Ingomar Ray Brooks East Webster Pine Grove Myrtle Riverside Hamilton Smithville Walnut Shaw Houlka Thrasher West Union Simmons …

Read More »

2017-19 Tennis Regions

2017-19 Tennis Regions Class 1A-2A Region 1/Dist. 1 Region 2/Dist. 1 Region 3/Dist. 4 Region 4/Dist. 6 Baldwyn Bruce Eupora Madison St. Joseph Jumpertown East Webster French Camp Philadelphia New Site Mississippi For Math & Science Leland Pisgah Thrasher Okolona Winona Union Wheeler Tupelo Christian Region 5/Dist. 6 Region 6/Dist. …

Read More »

2017-19 Track Regions

2017-19 Track Regions Class 1A Region 1/Dist. 1 Region 2/Dist. 2 Region 3/Dist. 3 Region 4/Dist. 1 Biggersville Ashland Broad Street Coffeeville Falkner H. W. Byers John F Kennedy Houlka Jumpertown Myrtle Ray Brooks Okolona Thrasher Potts Camp Shaw Tupelo Christian Simmons Region 5/Dist. 4 Region 6/Dist. 4 Region 7/Dist. …

Read More »

2017-19 Fast Pitch Regions

2017-19 Fast Pitch Regions Class 1A Region 1/Dist. 1 Region 2/Dist. 2 Region 3/Dist. 2 Region 4/Dist. 1 Biggersville Blue Mountain Ashland Smithville Jumpertown Pine Grove H. W. Byers Tremont Thrasher Falkner Hickory Flat Tupelo Christian Wheeler Myrtle Potts Camp West Union Region 5/Dist. 4 Region 6/Dist. 1 Region 7/Dist. …

Read More »

2017-19 Soccer Regions

2017-19 Soccer Regions Class 1A-2A-3A Region 1/Dist. 1 Region 2/Dist. 2 Region 3/Dist. 6 Region 4/Dist. 4 Nettleton Coahoma County Madison St. Joseph Choctaw Central North Pontotoc Independence McLaurin MS School For Math & Science South Pontotoc Strayhorn Pelahatchie Philadelphia Tupelo Christian St. Andrew’s Winona Vardaman Region 5/Dist. 5 Region …

Read More »

2017-19 Swimming Regions

2017-19 Swimming Regions Class I Region 1/Dist. 1 Region 2/Dist. 8 Amory Northeast Jones Ingomar Attendance Center Our Lady Academy Itawamba AHS Pass Christian Madison St. Joseph Purvis MS School For Math And Science Sacred Heart Rosa Fort St. Patrick St. Andrew’s St. Stanislaus Tupelo Christian Vancleave Class II Region …

Read More »

2017-19 Volleyball Regions

2017-19 Volleyball Regions Class I Region 1/Dist. 1 Region 2/Dist.2 Region 3/Dist. 4 Region 4/Dist. 6 Alcorn Central Baldwyn Aberdeen Madison St. Joseph Ashland Belmont School Choctaw County Pisgah Biggersville Hickory Flat M. S. Palmer St. Andrew’s H. W. Byers Potts Camp Water Valley Velma Jackson Kossuth West Lowndes Yazoo …

Read More »

2017-19 MHSAA Classifications

Class 6A Tupelo High School Southaven High School Ocean Springs High School Madison Central High School Desoto Central High School Oak Grove High School Harrison Central High School Northwest Rankin High School Biloxi High School Brandon High School Gulfport High School Clinton High School Murrah High School Starkville High School …

Read More »