Home / News / MHSAA Class II Swim Championship Results
Photos by Randy Williams

MHSAA Class II Swim Championship Results

                HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 10/30/2017 09:33 AM
                MHSAA Swimming Championships 2017 - 10/28/2017                 
                                    Results                                    
 
Event 2  Girls 200 Yard Medley Relay Class 2 (5-6A)
===============================================================================
   MHSAA Rec: * 1:49.32  10/29/2016 Madison Central High School                
                         Dickey, Blanchard, Carter, Howell                 
     Class 2: # 1:49.32  10/29/2016 Madison Central High School                
                         Dickey, Blanchard, Carter, Howell                 
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Madison Central Swimming  'A'                     1:52.80    1:50.01  
     1) Cassie Howell 13                2) Mallory Dickey 16              
     3) Maddie Howell                   4) Megan Staehling 13             
  2 Tupelo High School  'A'                           1:55.11    1:53.03  
     1) Katy West 14                    2) Mattie Hughes 17               
     3) Celeste Turner 17               4) Caroline Woodward 15           
  3 Northwest Rankin High School  'A'                 1:59.50    1:57.34  
     1) Scout Russell 17                2) Emma Sammons 14                
     3) Jalyn Anderson 15               4) Taylor Williams 17             
  4 Starkville High School  'A'                       2:01.67    1:59.52  
     1) Kyler Reeves 14                 2) Jessica Yan 12                 
     3) KB Hobart 16                    4) Hailey Locke 16                
  5 Desoto Cental High School  'A'                    2:02.31    2:00.42  
     1) Chloe Wade                      2) Abbie Kilpatrick               
     3) Reyna Armour                    4) Rachel Winningham              
  6 Ocean Springs High School  'A'                    2:02.42    2:00.97  
     1) Gabrielle Ivey 14               2) Amber Koch 18                  
     3) Ginny Ray Clevenger 15          4) Catherine Passarelli 15        
  7 Oxford High School  'A'                           2:02.04    2:01.89  
     1) Catherine Field 16              2) Mary Waller 15                 
     3) Kate Sudduth 17                 4) Julia Dennis 13                
  8 Brandon High School  'A'                          2:02.30    2:04.42  
     1) Mary Presley Harrington 14      2) Lindsey Patrick 14             
     3) Logan McDaniel 18               4) Emily Easterling               
 
Event 2  Girls 200 Yard Medley Relay Class 2 (5-6A)
===============================================================================
   MHSAA Rec: * 1:49.32  10/29/2016 Madison Central High School                
                         Dickey, Blanchard, Carter, Howell                 
     Class 2: # 1:49.32  10/29/2016 Madison Central High School                
                         Dickey, Blanchard, Carter, Howell                 
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Madison Central Swimming  'A'                     1:54.43    1:52.80  
     1) Cassie Howell 13                2) Mallory Dickey 16              
     3) Maddie Howell                   4) Megan Staehling 13             
  2 Tupelo High School  'A'                           1:54.63    1:55.11  
     1) Katy West 14                    2) Mattie Hughes 17               
     3) Celeste Turner 17               4) Caroline Woodward 15           
  3 Northwest Rankin High School  'A'                 1:58.54    1:59.50  
     1) Scout Russell 17                2) Emma Sammons 14                
     3) Jalyn Anderson 15               4) Taylor Williams 17             
  4 Starkville High School  'A'                       2:01.15    2:01.67  
     1) Kyler Reeves 14                 2) Jessica Yan 12                 
     3) KB Hobart 16                    4) Hailey Locke 16                
  5 Oxford High School  'A'                           2:04.37    2:02.04  
     1) Catherine Field 16              2) Mary Waller 15                 
     3) Kate Sudduth 17                 4) Julia Dennis 13                
  6 Brandon High School  'A'                          2:02.47    2:02.30  
     1) Mary Presley Harrington 14      2) Lindsey Patrick 14             
     3) Logan McDaniel 18               4) Emily Easterling               
  7 Desoto Cental High School  'A'                    2:00.31    2:02.31  
     1) Chloe Wade                      2) Abbie Kilpatrick               
     3) Reyna Armour                    4) Rachel Winningham              
  8 Ocean Springs High School  'A'                    2:01.14    2:02.42  
     1) Gabrielle Ivey 14               2) Amber Koch 18                  
     3) Ginny Ray Clevenger 15          4) Catherine Passarelli 15        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wchs Swim Team  'A'                               2:12.10    2:12.06  
     1) Abigail Wallace                 2) Madeline Walker                
     3) Michaela Dorsey                 4) Carley Copelin                 
 10 Gulfport High School  'A'                         2:16.92    2:12.21  
     1) Cynthia Arenas                  2) Ellie Pfaff                    
     3) Jennifer Palma-Palacios         4) Rinoa McGrew                   
-------------------------------------------------------------------------
 11 Lewisburg  'A'                                    2:15.60    2:15.36  
     1) Quinn James                     2) Erin Hanks                     
     3) Zoe Mailhot                     4) Gracen Gross                   
 12 Germantown High School  'A'                       2:16.29    2:16.65  
     1) Ana Speaks                      2) Natalie Cox 14                 
     3) Callie Ball                     4) Bella Amis                     
 13 St. Martin High School  'A'                       2:18.61    2:18.47  
     1) Anna Probst                     2) Katie White                    
     3) Kristi White                    4) Elizabeth Kelley               
 14 Oak Grove High School  'A'                        2:17.33    2:20.08  
     1) Kaylee Evans 15                 2) Leanna Carter 17               
     3) Kailey Skinner 16               4) Jaqui Fortenberry 14           
 15 West Jones  'A'                                   2:18.59    2:21.66  
     1) Kate Hyatt                      2) Alyse Lunsford                 
     3) Kate Cupit                      4) Lani Bush                      
 16 Maroon Tide  'A'                                  2:02.12    2:23.99  
     1) Lauren Stevenson                2) Kylie Burnette                 
     3) Madison Mckenzie                4) Kyra Jones                     
 
Event 4  Boys 200 Yard Medley Relay Class 2 (5-6A)
===============================================================================
   MHSAA Rec: * 1:37.49  10/29/2016 Tupelo High School                         
                         Sullivan, Henderson, Whitaker, Crossen            
     Class 2: # 1:37.49  10/29/2016 Tupelo High School                         
                         Sullivan, Henderson, Whitaker, Crossen            
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Tupelo High School  'A'                           1:42.21    1:39.63  
     1) John Michael Caldwell 16        2) Hayden Henderson 17            
     3) Ander Pearce McDade 15          4) Cooper King 16                 
  2 Brandon High School  'A'                          1:42.76    1:42.49  
     1) Khameron Glass 17               2) Matthew Poulin                 
     3) Conner Sanders                  4) Matthew McMurtry               
  3 Oak Grove High School  'A'                        1:49.42    1:45.19  
     1) Lane Evans 17                   2) Oakley Camille 16              
     3) Alex Miller 16                  4) Joeseph Slaughter 18           
  4 Madison Central Swimming  'A'                     1:46.74    1:46.70  
     1) Blake Peeples                   2) Tristan Welch 15               
     3) Stroud Tolleson 17              4) Miller Phillips 15             
  5 Oxford High School  'A'                           1:48.57    1:47.00  
     1) Vance Byars 16                  2) Will Carrington 15             
     3) Graham Norris 18                4) Harrison Tann 17               
  6 Ocean Springs High School  'A'                    1:48.24    1:47.38  
     1) Jeremy Koch 14                  2) Evan Guichard 17               
     3) Anthony Smith 13                4) Cooper Clevenger 16            
  7 Biloxi High School  'A'                           1:50.16    1:49.58  
     1) Charles Crocker 15              2) Tommy LaNasa 9                 
     3) Tyler Thibert 17                4) Dyogo Penafiel 15              
  8 Cleveland Central High School  'A'                1:53.92    1:54.74  
     1) Cooper Oguz 14                  2) Mason Givens 16                
     3) Finn Goodlett 13                4) Trace Steadman 18              
 
Event 4  Boys 200 Yard Medley Relay Class 2 (5-6A)
===============================================================================
   MHSAA Rec: * 1:37.49  10/29/2016 Tupelo High School                         
                         Sullivan, Henderson, Whitaker, Crossen            
     Class 2: # 1:37.49  10/29/2016 Tupelo High School                         
                         Sullivan, Henderson, Whitaker, Crossen            
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Tupelo High School  'A'                           1:41.27    1:42.21  
     1) John Michael Caldwell 16        2) Hayden Henderson 17            
     3) Ander Pearce McDade 15          4) Cooper King 16                 
  2 Brandon High School  'A'                          1:44.11    1:42.76  
     1) Khameron Glass 17               2) Matthew Poulin                 
     3) Conner Sanders                  4) Matthew McMurtry               
  3 Madison Central Swimming  'A'                     1:47.17    1:46.74  
     1) Blake Peeples                   2) Tristan Welch 15               
     3) Stroud Tolleson 17              4) Miller Phillips 15             
  4 Ocean Springs High School  'A'                    1:46.72    1:48.24  
     1) Jeremy Koch 14                  2) Evan Guichard 17               
     3) Anthony Smith 13                4) Cooper Clevenger 16            
  5 Oxford High School  'A'                           1:51.81    1:48.57  
     1) Vance Byars 16                  2) Will Carrington 15             
     3) Graham Norris 18                4) Harrison Tann 17               
  6 Oak Grove High School  'A'                        1:47.06    1:49.42  
     1) Lane Evans 17                   2) Oakley Camille 16              
     3) Alex Miller 16                  4) Joeseph Slaughter 18           
  7 Biloxi High School  'A'                           1:49.41    1:50.16  
     1) Charles Crocker 15              2) Tommy LaNasa 9                 
     3) Tyler Thibert 17                4) Dyogo Penafiel 15              
  8 Cleveland Central High School  'A'                1:53.80    1:53.92  
     1) Cooper Oguz 14                  2) Mason Givens 16                
     3) Finn Goodlett 13                4) Trace Steadman 18              
-------------------------------------------------------------------------
  9 Northwest Rankin High School  'A'                 1:54.16    1:54.01  
     1) Noah Derrick 14                 2) Conner Shearer 17              
     3) Grayson Reaves 17               4) Grayson Edwards 13             
 10 Starkville High School  'A'                       1:52.55    1:57.54  
     1) Colin Kennedy 12                2) Elvin Sabanadzovic 12          
     3) Izak Hanson 15                  4) Thomas Henry Tucker            
-------------------------------------------------------------------------
 11 Hancock High School  'A'                          2:01.40    1:57.91  
     1) TJ McCarthur 18                 2) Camreon Carter 17              
     3) Elijah Dosda 16                 4) Caleb Malone 16                
 12 Pearl River Central HS  'A'                       1:59.20    1:58.19  
     1) Garrett McMahon                 2) Anthony Werner                 
     3) Luke Jarvis                     4) Alston Lossett                 
 13 West Jones  'A'                                   2:04.68    1:58.57  
     1) Matthew Harrison                2) Matt Boykin                    
     3) Dylan Stockstill                4) Triston Little                 
 14 Lewisburg  'A'                                    1:57.70    1:59.06  
     1) Matt Hogenbirk                  2) Tucker Potts 14                
     3) Caleb Owens                     4) Robert Cashion                 
 15 St. Martin High School  'A'                       2:10.68    2:13.10  
     1) Charlie Kilgore                 2) Tony Kilgore                   
     3) Zach Hartley                    4) Jason Bouland                  
 
Event 6  Girls 200 Yard Freestyle Class 2 (5-6A)
===============================================================================
   MHSAA Rec: * 1:53.02   10/1/2000 Megan Wolters, Cleveland                   
     Class 2: # 1:56.56  10/29/2011 Lacey Russell, Tupelo                      
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Gabrielle Ivey            14 OSHS                 2:01.94    1:52.62* 
  2 Celeste Turner            17 THS                  1:58.10    1:53.06# 
  3 Ella Gibbs                   Jaguars              2:01.92    1:55.96# 
  4 Olivia Smith              15 Jaguars              2:03.54    2:01.59  
  5 Scout Russell             17 Northwest Rankin     2:04.01    2:02.27  
  6 Katy West                 14 THS                  2:02.46    2:03.03  
  7 Lindsey Patrick           14 Brandon              2:04.76    2:04.99  
  8 Rania Abdo                15 Jaguars              2:08.16    2:09.79  
 
Event 6  Girls 200 Yard Freestyle Class 2 (5-6A)
===============================================================================
   MHSAA Rec: * 1:53.02   10/1/2000 Megan Wolters, Cleveland                   
     Class 2: # 1:56.56  10/29/2011 Lacey Russell, Tupelo                      
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Celeste Turner            17 THS                  1:56.74    1:58.10  
  2 Ella Gibbs                   Jaguars              2:00.91    2:01.92  
  3 Gabrielle Ivey            14 OSHS                 2:00.26    2:01.94  
  4 Katy West                 14 THS                  2:02.64    2:02.46  
  5 Olivia Smith              15 Jaguars              2:04.51    2:03.54  
  6 Scout Russell             17 Northwest Rankin     2:02.35    2:04.01  
  7 Lindsey Patrick           14 Brandon              2:03.10    2:04.76  
  8 Rania Abdo                15 Jaguars              2:09.23    2:08.16  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Anna Grace Lorence        14 Northwest Rankin     2:12.38    2:09.01  
 10 Mary Lawson Lesley        12 THS                  2:09.70    2:09.72  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Catherine Passarelli      15 OSHS                 2:08.66    2:09.75  
 12 Ryleigh Johnson              DCHS                 2:10.08    2:10.91  
 13 Delaney Allen             17 Clinton              2:12.37    2:11.38  
 14 Logan McDaniel            18 Brandon              2:11.27    2:12.01  
 15 Mary Waller               15 OHS                  2:15.40    2:17.15  
 -- Lucy Chiniche             16 OHS                  2:12.78        DFS  
 
Event 8  Boys 200 Yard Freestyle Class 2 (5-6A)
===============================================================================
   MHSAA Rec: * 1:39.18  10/31/2015 Stetson Lamb, HHS  -MS                     
     Class 2: # 1:39.18  10/31/2015 Stetson Lamb, HHS  -MS                     
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Donovan Crossen           18 THS                  1:47.02    1:41.82  
  2 Blake Peeples                Jaguars              1:45.99    1:43.03  
  3 Alex Miller               16 Oak Grove            1:50.56    1:46.65  
  4 Devin Wise                17 GHS                  1:48.55    1:47.92  
  5 Timothy Morrow               Clinton              1:51.38    1:49.77  
  6 Malcolm McArthur          16 GHS                  1:51.70    1:50.28  
  7 Hunter Jones                 DCHS                 1:51.34    1:52.44  
  8 Taylor Chapman            15 THS                  1:51.45    1:53.84  
 
Event 8  Boys 200 Yard Freestyle Class 2 (5-6A)
===============================================================================
   MHSAA Rec: * 1:39.18  10/31/2015 Stetson Lamb, HHS  -MS                     
     Class 2: # 1:39.18  10/31/2015 Stetson Lamb, HHS  -MS                     
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Blake Peeples                Jaguars              1:45.72    1:45.99  
  2 Donovan Crossen           18 THS                  1:43.50    1:47.02  
  3 Devin Wise                17 GHS                  1:50.11    1:48.55  
  4 Alex Miller               16 Oak Grove            1:50.19    1:50.56  
  5 Hunter Jones                 DCHS                 1:53.55    1:51.34  
  6 Timothy Morrow               Clinton              1:51.32    1:51.38  
  7 Taylor Chapman            15 THS                  1:53.93    1:51.45  
  8 Malcolm McArthur          16 GHS                  1:53.27    1:51.70  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lane Evans                17 Oak Grove            1:54.28    1:52.08  
 10 John Michael Caldwell     16 THS                  1:55.44    1:54.83  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Ethan Criddle             15 THS                  1:55.89    1:55.55  
 12 Ryan Garrett              15 Jaguars              1:57.23    1:57.88  
 13 Jeremy Koch               14 OSHS                 1:58.26    1:59.41  
 14 Chandler Reverts             Hernando             1:57.61    1:59.81  
 15 Grayson Reaves            17 Northwest Rankin     2:03.20    2:02.93  
 16 Grayson Edwards           13 Northwest Rankin     2:04.02    2:05.95  
 
Event 10  Girls 200 Yard IM Class 2 (5-6A)
===============================================================================
   MHSAA Rec: * 2:08.05   11/1/2014 Taylor Ballard, Brandon                    
     Class 2: # 2:08.05   11/1/2014 Taylor Ballard, Brandon                    
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Mallory Dickey            16 Jaguars              2:15.17    2:12.85  
  2 Mattie Hughes             17 THS                  2:15.00    2:13.81  
  3 Emma Sammons              14 Northwest Rankin     2:18.62    2:13.83  
  4 Abbie Kilpatrick             DCHS                 2:25.14    2:18.36  
  5 Natalie Cox               14 GHS                  2:19.93    2:19.07  
  6 Ginny Ray Clevenger       15 OSHS                 2:26.93    2:23.08  
  7 Rachel Hall               15 THS                  2:26.78    2:30.74  
  8 Arianna Dyess             12 STARK                2:28.66    2:32.50  
 
Event 10  Girls 200 Yard IM Class 2 (5-6A)
===============================================================================
   MHSAA Rec: * 2:08.05   11/1/2014 Taylor Ballard, Brandon                    
     Class 2: # 2:08.05   11/1/2014 Taylor Ballard, Brandon                    
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mattie Hughes             17 THS                  2:15.21    2:15.00  
  2 Mallory Dickey            16 Jaguars              2:14.89    2:15.17  
  3 Emma Sammons              14 Northwest Rankin     2:19.38    2:18.62  
  4 Natalie Cox               14 GHS                  2:17.66    2:19.93  
  5 Abbie Kilpatrick             DCHS                 2:20.44    2:25.14  
  6 Rachel Hall               15 THS                  2:28.82    2:26.78  
  7 Ginny Ray Clevenger       15 OSHS                 2:25.22    2:26.93  
  8 Arianna Dyess             12 STARK                2:30.15    2:28.66  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ansley Pecoul             13 Biloxi               2:30.59    2:29.37  
 10 Elizabeth Barton          17 Jaguars              2:30.86    2:30.23  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Ellinor Maxwell           14 OHS                  2:31.44    2:31.09  
 12 Amber Koch                18 OSHS                 2:30.85    2:31.90  
 13 Becca Wood                14 Jaguars              2:34.46    2:32.31  
 14 Autumn DeHuff             16 Northwest Rankin     2:35.91    2:34.11  
 15 Kristi White                 St. Martin           2:33.46    2:34.77  
 16 Ashleigh Baumgarten       18 OSHS                 2:39.11    2:43.07  
 
Event 12  Boys 200 Yard IM Class 2 (5-6A)
===============================================================================
   MHSAA Rec: * 1:54.24  10/31/2015 Noah Young, Clinton                        
     Class 2: # 1:54.24  10/31/2015 Noah Young, Clinton                        
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Taylor Williams           15 Center Hill          1:56.62    1:58.74  
  2 Triston Little               West Jones           2:05.61    2:00.65  
  3 Ander Pearce McDade       15 THS                  2:03.57    2:01.70  
  4 Stroud Tolleson           17 Jaguars              2:08.23    2:08.96  
  5 Tucker Potts              14 BURG                 2:10.69    2:10.21  
  6 Anders Caldwell           14 THS                  2:11.39    2:11.40  
  7 Conner Shearer            17 Northwest Rankin     2:12.95    2:11.46  
  8 Garrett Timmons           17 THS                  2:13.45    2:13.26  
 
Event 12  Boys 200 Yard IM Class 2 (5-6A)
===============================================================================
   MHSAA Rec: * 1:54.24  10/31/2015 Noah Young, Clinton                        
     Class 2: # 1:54.24  10/31/2015 Noah Young, Clinton                        
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Taylor Williams           15 Center Hill          1:59.18    1:56.62  
  2 Ander Pearce McDade       15 THS                  2:04.58    2:03.57  
  3 Triston Little               West Jones           2:02.86    2:05.61  
  4 Stroud Tolleson           17 Jaguars              2:12.93    2:08.23  
  5 Tucker Potts              14 BURG                 2:10.01    2:10.69  
  6 Anders Caldwell           14 THS                  2:13.88    2:11.39  
  7 Conner Shearer            17 Northwest Rankin     2:12.22    2:12.95  
  8 Garrett Timmons           17 THS                  2:17.11    2:13.45  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tristan Welch             15 Jaguars              2:16.15    2:17.96  
 10 Jordan Abrahams           15 Biloxi               2:21.12    2:19.07  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Dyogo Penafiel            15 Biloxi               2:16.48    2:20.13  
 12 Carter Dickey             13 Jaguars              2:19.99    2:20.55  
 13 Matthew Poulin               Brandon              2:24.45    2:20.56  
 14 Charles Crocker           15 Biloxi               2:19.42    2:21.17  
 15 Cooper Oguz               14 ClevelandCentral     2:20.50    2:25.08  
 16 JB Harrel                 15 WPHS                 2:21.76    2:26.84  
 
Event 14  Girls 50 Yard Freestyle Class 2 (5-6A)
===============================================================================
   MHSAA Rec: * 23.76   11/3/2012 Bailey Scott, Tupelo                         
     Class 2: # 23.76   11/3/2012 Bailey Scott, Tupelo                         
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Maddie Howell                Jaguars                25.79      24.79  
  2 Kate Byars                17 OHS                    26.03      25.30  
  3 Kaylee Goff               18 Clinton                26.14      25.34  
  4 Kamryn Clymer                Picayune               26.05      25.73  
  5 Megan Staehling           13 Jaguars                26.23      25.74  
  6 Caroline Woodward         15 THS                    26.11      26.41  
  7 Jalyn Anderson            15 Northwest Rankin       26.50      26.88  
  8 Jessica Yan               12 STARK                  26.82      27.21  
 
Event 14  Girls 50 Yard Freestyle Class 2 (5-6A)
===============================================================================
   MHSAA Rec: * 23.76   11/3/2012 Bailey Scott, Tupelo                         
     Class 2: # 23.76   11/3/2012 Bailey Scott, Tupelo                         
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Maddie Howell                Jaguars                25.58      25.79  
  2 Kate Byars                17 OHS                    26.16      26.03  
  3 Kamryn Clymer                Picayune               26.23      26.05  
  4 Caroline Woodward         15 THS                    26.90      26.11  
  5 Kaylee Goff               18 Clinton                26.08      26.14  
  6 Megan Staehling           13 Jaguars                26.88      26.23  
  7 Jalyn Anderson            15 Northwest Rankin       26.67      26.50  
  8 Jessica Yan               12 STARK                  27.07      26.82  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Julia Dennis              13 OHS                    26.21      26.86  
 10 Raine Boles               13 Jaguars                27.24      26.92  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Catherine Field           16 OHS                    26.97      27.13  
 12 Hannah Smith              15 OSHS                   27.61      27.74  
 13 Carley Copelin               Wchs Swim Team         27.40      27.82  
 14 Taylor Williams           17 Northwest Rankin       27.18      28.34  
 15 Lindsey Kuykendall         9 D'Iberville            27.62      28.47  
 -- Reyna Armour                 DCHS                   26.84         DQ  
 
Event 16  Boys 50 Yard Freestyle Class 2 (5-6A)
===============================================================================
   MHSAA Rec: * 20.65  10/29/2016 Blaise Vera, Clinton                         
     Class 2: # 20.65  10/29/2016 Blaise Vera, Clinton                         
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Khameron Glass            17 Brandon                21.19      21.22  
  2 Evan Guichard             17 OSHS                   22.12      21.65  
  3 TJ McCarthur              18 Hancocok               22.63      22.07  
  4 Nic Thorton                  Hernando               22.75      22.40  
  5 Cade Vickers              16 STARK                  23.04      22.49  
  6 Cooper King               16 THS                    22.64      22.86  
  7 Bryce Goszkowicz          17 OHS                    23.60      23.17  
  8 Matthew McMurtry             Brandon                23.08      23.45  
 
Event 16  Boys 50 Yard Freestyle Class 2 (5-6A)
===============================================================================
   MHSAA Rec: * 20.65  10/29/2016 Blaise Vera, Clinton                         
     Class 2: # 20.65  10/29/2016 Blaise Vera, Clinton                         
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Khameron Glass            17 Brandon                21.34      21.19  
  2 Evan Guichard             17 OSHS                   22.04      22.12  
  3 TJ McCarthur              18 Hancocok               23.06      22.63  
  4 Cooper King               16 THS                    22.89      22.64  
  5 Nic Thorton                  Hernando               22.19      22.75  
  6 Cade Vickers              16 STARK                  22.87      23.04  
  7 Matthew McMurtry             Brandon                23.18      23.08  
  8 Bryce Goszkowicz          17 OHS                    23.34      23.60  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Trace Steadman            18 ClevelandCentral       23.68      23.62  
 10 Noah Knox                 17 STARK                  23.89      23.78  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Cooper Clevenger          16 OSHS                   23.74      23.79  
 12 Jordan Shannon               Clinton                24.10      23.99  
 13 Luke Jarvis                  PRC                    24.25      24.00  
 14 Aaron Rowe                   Long Beach             23.78      24.07  
 15 Miller Phillips           15 Jaguars                24.07      24.30  
 16 Justin Whitfield             Picayune               24.38      24.61  
 
Event 18  Girls 100 Yard Butterfly Class 2 (5-6A)
===============================================================================
   MHSAA Rec: * 56.26   11/1/2014 Cris Roberts, THS  -MS                       
     Class 2: # 56.26   11/1/2014 Cris Roberts, THS  -MS                       
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Celeste Turner            17 THS                    59.49      55.94* 
  2 Maddie Howell                Jaguars              1:02.30      58.11  
  3 Emma Sammons              14 Northwest Rankin     1:02.88    1:00.86  
  4 Katie White                  St. Martin           1:03.04    1:01.46  
  5 Ginny Ray Clevenger       15 OSHS                 1:03.52    1:03.54  
  6 Amber Bounds                 Picayune             1:03.32    1:04.07  
  7 Kailey Skinner            16 Oak Grove            1:07.77    1:04.83  
  8 Raine Boles               13 Jaguars              1:06.23    1:06.31  
 
Event 18  Girls 100 Yard Butterfly Class 2 (5-6A)
===============================================================================
   MHSAA Rec: * 56.26   11/1/2014 Cris Roberts, THS  -MS                       
     Class 2: # 56.26   11/1/2014 Cris Roberts, THS  -MS                       
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Celeste Turner            17 THS                    58.24      59.49  
  2 Maddie Howell                Jaguars              1:03.21    1:02.30  
  3 Emma Sammons              14 Northwest Rankin     1:02.56    1:02.88  
  4 Katie White                  St. Martin           1:03.02    1:03.04  
  5 Amber Bounds                 Picayune             1:03.76    1:03.32  
  6 Ginny Ray Clevenger       15 OSHS                 1:03.39    1:03.52  
  7 Raine Boles               13 Jaguars              1:06.89    1:06.23  
  8 Kailey Skinner            16 Oak Grove            1:07.20    1:07.77  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Zoe Mailhot                  BURG                 1:07.42    1:08.14  
 10 Arianna Dyess             12 STARK                1:09.22    1:09.40  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Elizabeth Barton          17 Jaguars              1:09.50    1:10.68  
 12 Kendra Monroe             16 THS                  1:13.40    1:11.59  
 13 Logan McDaniel            18 Brandon              1:12.27    1:11.78  
 14 Sarah Covington           12 Jaguars              1:12.31    1:13.54  
 15 Noel Torma                16 OHS                  1:14.23    1:14.98  
 -- Reyna Armour                 DCHS                 1:06.07         DQ  
 
Event 20  Boys 100 Yard Butterfly Class 2 (5-6A)
===============================================================================
   MHSAA Rec: * 50.43  10/29/2016 Alex Miller, Oak Grove                       
     Class 2: # 50.43  10/29/2016 Alex Miller, Oak Grove                       
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Alex Miller               16 Oak Grove              52.48      50.04* 
  2 Hayden Henderson          17 THS                    53.23      52.10  
  3 Timothy Morrow               Clinton                54.73      53.32  
  4 Cade Vickers              16 STARK                  57.08      55.22  
  5 Carson Jones                 DCHS                   55.23      55.78  
  6 Chandler Reverts             Hernando               58.51      58.15  
  7 Tyler Thibert             17 Biloxi                 58.14      58.49  
  8 John Henry McDade         18 THS                    58.18      58.60  
 
Event 20  Boys 100 Yard Butterfly Class 2 (5-6A)
===============================================================================
   MHSAA Rec: * 50.43  10/29/2016 Alex Miller, Oak Grove                       
     Class 2: # 50.43  10/29/2016 Alex Miller, Oak Grove                       
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Alex Miller               16 Oak Grove              52.96      52.48  
  2 Hayden Henderson          17 THS                    53.28      53.23  
  3 Timothy Morrow               Clinton                54.06      54.73  
  4 Carson Jones                 DCHS                   54.85      55.23  
  5 Cade Vickers              16 STARK                  57.77      57.08  
  6 Tyler Thibert             17 Biloxi               1:02.51      58.14  
  7 John Henry McDade         18 THS                    59.99      58.18  
  8 Chandler Reverts             Hernando               58.17      58.51  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Graham Norris             18 OHS                  1:02.14      58.88  
 10 Noah Derrick              14 Northwest Rankin       59.33    1:00.08  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Ryan Garrett              15 Jaguars                59.29    1:00.42  
 12 Anthony Smith             13 OSHS                 1:00.38    1:01.82  
 13 Elijah Dosda              16 Hancocok             1:03.33    1:03.54  
 14 Layk Roundtree            13 Biloxi               1:03.86    1:04.37  
 15 Conner McMillin              Jaguars              1:07.06    1:05.54  
 
Event 22  Girls 100 Yard Freestyle Class 2 (5-6A)
===============================================================================
   MHSAA Rec: * 52.28   10/1/2009 Hannah Wilson, Tupelo                        
     Class 2: # 52.45  10/26/2013 Kyjana Webber, Harrison Central              
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Cassie Howell             13 Jaguars                55.52      53.68  
  2 Blair Thornton            16 THS                    56.13      55.01  
  3 Kaylee Goff               18 Clinton                57.74      55.61  
  4 Lucy Chiniche             16 OHS                    56.56      56.12  
  5 Kate Byars                17 OHS                    57.90      56.47  
  6 Caroline Woodward         15 THS                    57.38      57.21  
  7 Kamryn Clymer                Picayune               57.16      57.28  
  8 Donisha Williams             Picayune               58.48      59.05  
 
Event 22  Girls 100 Yard Freestyle Class 2 (5-6A)
===============================================================================
   MHSAA Rec: * 52.28   10/1/2009 Hannah Wilson, Tupelo                        
     Class 2: # 52.45  10/26/2013 Kyjana Webber, Harrison Central              
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cassie Howell             13 Jaguars                56.43      55.52  
  2 Blair Thornton            16 THS                    55.93      56.13  
  3 Lucy Chiniche             16 OHS                    58.00      56.56  
  4 Kamryn Clymer                Picayune               57.37      57.16  
  5 Caroline Woodward         15 THS                    58.33      57.38  
  6 Kaylee Goff               18 Clinton                57.79      57.74  
  7 Kate Byars                17 OHS                    57.52      57.90  
  8 Donisha Williams             Picayune               57.53      58.48  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Megan Staehling           13 Jaguars              1:00.05      58.93  
 10 Rachel Winningham            DCHS                   57.53      59.04  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Jalyn Anderson            15 Northwest Rankin       59.10    1:00.36  
 12 Abby Litton               14 OSHS                 1:01.88    1:00.84  
 13 Zoe Mailhot                  BURG                   59.60    1:01.72  
 14 Carley Copelin               Wchs Swim Team       1:00.95    1:02.04  
 15 Anna Vancor               16 Northwest Rankin     1:01.75    1:02.17  
 16 Lindsey Kuykendall         9 D'Iberville          1:00.74    1:03.80  
 
Event 24  Boys 100 Yard Freestyle Class 2 (5-6A)
===============================================================================
   MHSAA Rec: * 44.74  10/29/2016 Blaise Vera, Clinton                         
     Class 2: # 44.74  10/29/2016 Blaise Vera, Clinton                         
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Donovan Crossen           18 THS                    46.80      46.33  
  2 Evan Guichard             17 OSHS                   48.26      47.89  
  3 TJ McCarthur              18 Hancocok               49.59      48.68  
  4 Devin Wise                17 GHS                    50.13      48.97  
  5 Nic Thorton                  Hernando               50.39      50.61  
  6 Bryce Goszkowicz          17 OHS                    50.64      50.91  
  7 Noah Knox                 17 STARK                  51.86      51.44  
  8 Hunter Jones                 DCHS                   51.16      51.50  
 
Event 24  Boys 100 Yard Freestyle Class 2 (5-6A)
===============================================================================
   MHSAA Rec: * 44.74  10/29/2016 Blaise Vera, Clinton                         
     Class 2: # 44.74  10/29/2016 Blaise Vera, Clinton                         
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Donovan Crossen           18 THS                    47.10      46.80  
  2 Evan Guichard             17 OSHS                   48.17      48.26  
  3 TJ McCarthur              18 Hancocok               50.82      49.59  
  4 Devin Wise                17 GHS                    50.40      50.13  
  5 Nic Thorton                  Hernando               50.34      50.39  
  6 Bryce Goszkowicz          17 OHS                    50.91      50.64  
  7 Hunter Jones                 DCHS                   51.51      51.16  
  8 Noah Knox                 17 STARK                  53.31      51.86  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cooper Clevenger          16 OSHS                   52.39      52.80  
 10 Brady Swann                  Clinton                53.36      53.11  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Jordan Shannon               Clinton                53.99      53.89  
 12 Hayes Chase               17 Jaguars                55.32      54.82  
 13 Grayson Reaves            17 Northwest Rankin       54.57      54.98  
 14 Brannan Kovachev          16 OHS                    54.81      55.61  
 15 Justin Whitfield             Picayune               54.97      56.02  
 16 Oakley Camille            16 Oak Grove              53.50      58.14  
 
Event 26  Girls 500 Yard Freestyle Class 2 (5-6A)
===============================================================================
   MHSAA Rec: * 5:04.74   10/1/2001 Megan Wolters, Cleveland                   
     Class 2: # 5:06.96  10/26/2013 Gabrielle Sanchez, Lewisburg               
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Ella Gibbs                   Jaguars              5:31.04    5:04.60* 
  2 Mattie Hughes             17 THS                  5:18.03    5:17.41  
  3 Scout Russell             17 Northwest Rankin     5:30.33    5:25.30  
  4 Blair Thornton            16 THS                  5:37.93    5:26.64  
  5 Olivia Smith              15 Jaguars              5:37.21    5:27.79  
  6 Katy West                 14 THS                  5:26.12    5:30.19  
  7 Catherine Passarelli      15 OSHS                 5:40.51    5:31.41  
  8 Ryleigh Johnson              DCHS                 5:46.37    5:45.08  
 
Event 26  Girls 500 Yard Freestyle Class 2 (5-6A)
===============================================================================
   MHSAA Rec: * 5:04.74   10/1/2001 Megan Wolters, Cleveland                   
     Class 2: # 5:06.96  10/26/2013 Gabrielle Sanchez, Lewisburg               
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mattie Hughes             17 THS                  5:13.22    5:18.03  
  2 Katy West                 14 THS                  5:29.15    5:26.12  
  3 Scout Russell             17 Northwest Rankin     5:27.11    5:30.33  
  4 Ella Gibbs                   Jaguars              5:19.75    5:31.04  
  5 Olivia Smith              15 Jaguars              5:30.50    5:37.21  
  6 Blair Thornton            16 THS                  5:36.27    5:37.93  
  7 Catherine Passarelli      15 OSHS                 5:42.18    5:40.51  
  8 Ryleigh Johnson              DCHS                 5:44.24    5:46.37  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Grace Morgan              12 THS                  5:56.98    5:51.16  
 10 Anna Grace Lorence        14 Northwest Rankin     5:53.06    5:54.28  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Delaney Allen             17 Clinton              5:53.01    5:57.77  
 12 Ella Thomas               12 Jaguars              6:16.54    6:10.84  
 13 Maegan Cooper             11 Biloxi               6:14.60    6:11.44  
 14 Kristi White                 St. Martin           6:12.44    6:11.83  
 -- Amber Bounds                 Picayune             5:41.46        DFS  
 
Event 28  Boys 500 Yard Freestyle Class 2 (5-6A)
===============================================================================
   MHSAA Rec: * 4:38.23   10/1/2000 J.T. Jones, Madison Central                
     Class 2: # 4:40.36  10/29/2016 Tristen Little, West Jones                 
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Blake Peeples                Jaguars              4:51.61    4:32.43* 
  2 Triston Little               West Jones           4:49.80    4:44.67  
  3 Carson Jones                 DCHS                 4:52.84    4:52.77  
  4 Malcolm McArthur          16 GHS                  4:56.03    4:54.62  
  5 Ander Pearce McDade       15 THS                  4:57.54    5:00.78  
  6 Ethan Criddle             15 THS                  5:11.46    5:02.55  
  7 Taylor Chapman            15 THS                  5:06.99    5:06.84  
  8 Christian Simpson         13 THS                  5:11.55    5:09.09  
 
Event 28  Boys 500 Yard Freestyle Class 2 (5-6A)
===============================================================================
   MHSAA Rec: * 4:38.23   10/1/2000 J.T. Jones, Madison Central                
     Class 2: # 4:40.36  10/29/2016 Tristen Little, West Jones                 
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Triston Little               West Jones           4:48.49    4:49.80  
  2 Blake Peeples                Jaguars              4:40.46    4:51.61  
  3 Carson Jones                 DCHS                 4:52.03    4:52.84  
  4 Malcolm McArthur          16 GHS                  4:57.89    4:56.03  
  5 Ander Pearce McDade       15 THS                  5:05.46    4:57.54  
  6 Taylor Chapman            15 THS                  5:11.21    5:06.99  
  7 Ethan Criddle             15 THS                  5:08.67    5:11.46  
  8 Christian Simpson         13 THS                  5:11.10    5:11.55  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tommy LaNasa               9 Biloxi               5:12.84    5:12.04  
 10 Jeremy Koch               14 OSHS                 5:18.73    5:16.02  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Jeffrey Wang              17 OHS                  5:22.39    5:19.49  
 12 Austin Willis                DCHS                 5:21.09    5:27.63  
 13 Carter Dickey             13 Jaguars              5:25.47    5:45.52  
 14 Dylan Stockstill             West Jones           5:58.32    6:00.55  
 15 Elijah Dosda              16 Hancocok             6:02.17    6:05.53  
 16 Jordan Patterson          17 Biloxi               6:19.42    6:21.89  
 
Event 30  Girls 200 Yard Freestyle Relay Class 2 (5-6A)
===============================================================================
   MHSAA Rec: * 1:39.98  10/29/2016 Madison Central High School                
                         Howell, Blanchard, Entrekin, Kessler              
     Class 2: # 1:39.98  10/29/2016 Madison Central High School                
                         Howell, Blancard, Entrekin, Kessler               
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Madison Central Swimming  'A'                     1:44.20    1:41.36  
     1) Maddie Howell                   2) Megan Staehling 13             
     3) Olivia Smith 15                 4) Ella Gibbs                     
  2 Oxford High School  'A'                           1:47.61    1:44.43  
     1) Catherine Field 16              2) Kate Byars 17                  
     3) Lucy Chiniche 16                4) Kate Sudduth 17                
  3 Tupelo High School  'A'                           1:46.22    1:45.00  
     1) Caroline Woodward 15            2) Blair Thornton 16              
     3) Katy West 14                    4) Rachel Hall 15                 
  4 Maroon Tide  'A'                                  1:46.76    1:45.22  
     1) Amber Bounds                    2) Emily Arthur                   
     3) Donisha Williams                4) Kamryn Clymer                  
  5 Northwest Rankin High School  'A'                 1:47.85    1:45.34  
     1) Emma Sammons 14                 2) Taylor Williams 17             
     3) Farrah Pitts 17                 4) Jalyn Anderson 15              
  6 Desoto Cental High School  'A'                    1:50.47    1:47.63  
     1) Abbie Kilpatrick                2) Abigail Wade                   
     3) Reyna Armour                    4) Rachel Winningham              
  7 Starkville High School  'A'                       1:49.19    1:48.28  
     1) Jessica Yan 12                  2) Kyler Reeves 14                
     3) Hailey Locke 16                 4) KB Hobart 16                   
  8 Brandon High School  'A'                          1:53.99    1:55.30  
     1) Molly Weissinger                2) Emily Easterling               
     3) Macie Watson                    4) Mary Presley Harrington 14     
 
Event 30  Girls 200 Yard Freestyle Relay Class 2 (5-6A)
===============================================================================
   MHSAA Rec: * 1:39.98  10/29/2016 Madison Central High School                
                         Howell, Blanchard, Entrekin, Kessler              
     Class 2: # 1:39.98  10/29/2016 Madison Central High School                
                         Howell, Blancard, Entrekin, Kessler               
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Madison Central Swimming  'A'                     1:44.63    1:44.20  
     1) Maddie Howell                   2) Megan Staehling 13             
     3) Olivia Smith 15                 4) Ella Gibbs                     
  2 Tupelo High School  'A'                           1:47.01    1:46.22  
     1) Caroline Woodward 15            2) Blair Thornton 16              
     3) Katy West 14                    4) Rachel Hall 15                 
  3 Maroon Tide  'A'                                  1:52.70    1:46.76  
     1) Emily Arthur                    2) Donisha Williams               
     3) Kamryn Clymer                   4) Amber Bounds                   
  4 Oxford High School  'A'                           1:46.73    1:47.61  
     1) Catherine Field 16              2) Kate Byars 17                  
     3) Lucy Chiniche 16                4) Julia Dennis 13                
  5 Northwest Rankin High School  'A'                 1:47.28    1:47.85  
     1) Emma Sammons 14                 2) Taylor Williams 17             
     3) Farrah Pitts 17                 4) Jalyn Anderson 15              
  6 Starkville High School  'A'                       1:50.48    1:49.19  
     1) Jessica Yan 12                  2) Kyler Reeves 14                
     3) Hailey Locke 16                 4) KB Hobart 16                   
  7 Desoto Cental High School  'A'                    2:02.52    1:50.47  
     1) Abbie Kilpatrick                2) Abigail Wade                   
     3) Reyna Armour                    4) Rachel Winningham              
  8 Brandon High School  'A'                          1:59.45    1:53.99  
     1) Molly Weissinger                2) Macie Watson                   
     3) Mary Presley Harrington 14      4) Emily Easterling               
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lewisburg  'A'                                    1:56.97    1:55.22  
     1) Gracen Gross                    2) Amelia Anderson                
     3) Quinn James                     4) Zoe Mailhot                    
 10 Wchs Swim Team  'A'                               1:54.98    1:55.97  
     1) Abigail Wallace                 2) Michaela Dorsey                
     3) Madeline Walker                 4) Carley Copelin                 
-------------------------------------------------------------------------
 11 Ocean Springs High School  'A'                    1:56.00    1:56.65  
     1) Abby Litton 14                  2) Lenyd Ramos-Caro 14            
     3) Katie Stovall 12                4) Hannah Smith 15                
 12 Germantown High School  'A'                       2:03.43    1:59.00  
     1) Callie Ball                     2) Ana Speaks                     
     3) Bella Amis                      4) Natalie Cox 14                 
 13 Clinton High School  'A'                          2:00.88    1:59.30  
     1) Kaylee Goff 18                  2) Delaney Allen 17               
     3) Celia Pennington 13             4) Elizabeth Thaggard             
 14 Gulfport High School  'A'                         2:01.49    1:59.67  
     1) Rinoa McGrew                    2) Annalee Stewart                
     3) Ellie Pfaff                     4) Jennifer Palma-Palacios        
 15 St. Martin High School  'A'                       2:01.49    2:04.16  
     1) Elizabeth Kelley                2) Kalie Jordan                   
     3) Kristi White                    4) Katie White                    
 16 West Jones  'A'                                   2:02.49    2:06.49  
     1) Summer Boyd                     2) Lani Bush                      
     3) Kate Cupit                      4) Grace Harrison                 
 
Event 32  Boys 200 Yard Freestyle Relay Class 2 (5-6A)
===============================================================================
   MHSAA Rec: * 1:27.70  10/26/2013 Tupelo High School                         
                         Anderson, Estess, Craig, Ray                      
     Class 2: # 1:27.70  10/26/2013 Tupelo High School                         
                         Anderson, Estess, Craig, Ray                      
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Tupelo High School  'A'                           1:30.98    1:29.84  
     1) Donovan Crossen 18              2) Hayden Henderson 17            
     3) Cooper King 16                  4) John Michael Caldwell 16       
  2 Oxford High School  'A'                           1:35.71    1:33.12  
     1) Bryce Goszkowicz 17             2) Harrison Tann 17               
     3) Graham Norris 18                4) Will Carrington 15             
  3 Brandon High School  'A'                          1:33.53    1:34.29  
     1) Matthew McMurtry                2) Conner Sanders                 
     3) Matthew Poulin                  4) Khameron Glass 17              
  4 Oak Grove High School  'A'                        1:35.50    1:34.36  
     1) Oakley Camille 16               2) Kenneth Keith 16               
     3) Lane Evans 17                   4) Alex Miller 16                 
  5 Clinton High School  'A'                          1:36.42    1:34.41  
     1) Jordan Shannon                  2) Brady Swann                    
     3) Kirby Berch                     4) Timothy Morrow                 
  6 Madison Central Swimming  'A'                     1:36.90    1:35.84  
     1) Stroud Tolleson 17              2) Hayes Chase 17                 
     3) Ryan Garrett 15                 4) Miller Phillips 15             
  7 Starkville High School  'A'                       1:36.87    1:35.93  
     1) Cade Vickers 16                 2) Izak Hanson 15                 
     3) Thomas Henry Tucker             4) Noah Knox 17                   
  8 Cleveland Central High School  'A'                1:36.38    1:36.37  
     1) Trace Steadman 18               2) Gibson LaMastus 15             
     3) Mason Givens 16                 4) Cooper Oguz 14                 
 
Event 32  Boys 200 Yard Freestyle Relay Class 2 (5-6A)
===============================================================================
   MHSAA Rec: * 1:27.70  10/26/2013 Tupelo High School                         
                         Anderson, Estess, Craig, Ray                      
     Class 2: # 1:27.70  10/26/2013 Tupelo High School                         
                         Anderson, Estess, Craig, Ray                      
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Tupelo High School  'A'                           1:31.37    1:30.98  
     1) Donovan Crossen 18              2) Hayden Henderson 17            
     3) Cooper King 16                  4) John Michael Caldwell 16       
  2 Brandon High School  'A'                          1:34.18    1:33.53  
     1) Matthew Poulin                  2) Conner Sanders                 
     3) Matthew McMurtry                4) Khameron Glass 17              
  3 Oak Grove High School  'A'                        1:37.65    1:35.50  
     1) Oakley Camille 16               2) Kenneth Keith 16               
     3) Lane Evans 17                   4) Alex Miller 16                 
  4 Oxford High School  'A'                           1:37.04    1:35.71  
     1) Bryce Goszkowicz 17             2) Harrison Tann 17               
     3) Brannan Kovachev 16             4) Will Carrington 15             
  5 Cleveland Central High School  'A'                1:37.53    1:36.38  
     1) Trace Steadman 18               2) Gibson LaMastus 15             
     3) Mason Givens 16                 4) Cooper Oguz 14                 
  6 Clinton High School  'A'                          1:37.88    1:36.42  
     1) Jordan Shannon                  2) Brady Swann                    
     3) Kirby Berch                     4) Timothy Morrow                 
  7 Starkville High School  'A'                       1:44.90    1:36.87  
     1) Cade Vickers 16                 2) Izak Hanson 15                 
     3) Thomas Henry Tucker             4) Noah Knox 17                   
  8 Madison Central Swimming  'A'                     1:37.02    1:36.90  
     1) Stroud Tolleson 17              2) Hayes Chase 17                 
     3) Ryan Garrett 15                 4) Miller Phillips 15             
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hernando High School  'A'                         1:39.32    1:38.79  
     1) Chandler Reverts                2) Noah Poe                       
     3) Samuel Wallace                  4) Nic Thorton                    
 10 Germantown High School  'A'                       1:40.09    1:40.00  
     1) William McArthur                2) Malcolm McArthur 16            
     3) Coleman Brown 15                4) Devin Wise 17                  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Biloxi High School  'A'                           1:42.62    1:41.27  
     1) Layk Roundtree 13               2) Jordan Abrahams 15             
     3) Coda Vice 11                    4) Charles Crocker 15             
 12 Lewisburg  'A'                                    1:42.70    1:42.84  
     1) Tucker Potts 14                 2) Matt Hogenbirk                 
     3) Ben Armstrong                   4) Caleb Owens                    
 13 Maroon Tide  'A'                                  1:43.55    1:43.04  
     1) Justin Whitfield                2) Caleb Burnette                 
     3) Mathew Faber                    4) Austin Samples                 
 14 Hancock High School  'A'                          1:43.85    1:43.08  
     1) Camreon Carter 17               2) Connor Tillman                 
     3) Elijah Dosda 16                 4) TJ McCarthur 18                
 15 Pearl River Central HS  'A'                       1:45.19    1:43.79  
     1) Rocky English                   2) Garrett McMahon                
     3) Anthony Werner                  4) Luke Jarvis                    
 16 West Jones  'A'                                   1:43.35    1:52.98  
     1) Dylan Stockstill                2) Jess Cooley                    
     3) Matt Boykin                     4) River Howell                   
 
Event 34  Girls 100 Yard Backstroke Class 2 (5-6A)
===============================================================================
   MHSAA Rec: * 58.09   10/1/2003 Alyce Meador, Cleveland                      
     Class 2: # 58.82  10/29/2016 Mallory Dickey, Madison Central              
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Gabrielle Ivey            14 OSHS                 1:02.50      57.95* 
  2 Cassie Howell             13 Jaguars              1:02.11      58.26# 
  3 Mallory Dickey            16 Jaguars              1:01.58      59.19  
  4 Kyler Reeves              14 STARK                1:04.90    1:02.45  
  5 KB Hobart                 16 STARK                1:06.15    1:05.60  
  6 Donisha Williams             Picayune             1:06.85    1:05.97  
  7 Emily Arthur                 Picayune             1:06.32    1:06.93  
  8 Rachel Hall               15 THS                  1:05.83    1:07.69  
 
Event 34  Girls 100 Yard Backstroke Class 2 (5-6A)
===============================================================================
   MHSAA Rec: * 58.09   10/1/2003 Alyce Meador, Cleveland                      
     Class 2: # 58.82  10/29/2016 Mallory Dickey, Madison Central              
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mallory Dickey            16 Jaguars              1:01.31    1:01.58  
  2 Cassie Howell             13 Jaguars              1:02.05    1:02.11  
  3 Gabrielle Ivey            14 OSHS                 1:02.41    1:02.50  
  4 Kyler Reeves              14 STARK                1:04.74    1:04.90  
  5 Rachel Hall               15 THS                  1:06.41    1:05.83  
  6 KB Hobart                 16 STARK                1:05.90    1:06.15  
  7 Emily Arthur                 Picayune             1:05.32    1:06.32  
  8 Donisha Williams             Picayune             1:04.91    1:06.85  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Jillian Russell              Jaguars              1:06.84    1:07.96  
 10 Ansley Pecoul             13 Biloxi               1:07.60    1:08.02  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Abigail Wallace              Wchs Swim Team       1:08.64    1:08.04  
 12 Gracen Gross                 BURG                 1:10.21    1:08.77  
 13 Anna Vancor               16 Northwest Rankin     1:08.51    1:08.79  
 14 Chloe Wade                   DCHS                 1:09.36    1:08.91  
 15 Grace Morgan              12 THS                  1:11.02    1:11.10  
 16 Hannah Smith              15 OSHS                 1:11.98    1:13.12  
 
Event 36  Boys 100 Yard Backstroke Class 2 (5-6A)
===============================================================================
   MHSAA Rec: * 50.51  10/29/2016 Khameron Glass, Brandon                      
     Class 2: # 50.51  10/31/2016 Khameron Glass, Brandon                      
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Khameron Glass            17 Brandon                49.72      50.51* 
  2 Lane Evans                17 Oak Grove              56.10      54.55  
  3 John Michael Caldwell     16 THS                    56.25      56.16  
  4 Christian Simpson         13 THS                    58.43      58.70  
  5 Brady Swann                  Clinton                59.94      58.78  
  6 Anders Caldwell           14 THS                    58.89      59.11  
  7 Dyogo Penafiel            15 Biloxi               1:01.84    1:01.04  
  8 Noah Derrick              14 Northwest Rankin     1:02.22    1:01.91  
 
Event 36  Boys 100 Yard Backstroke Class 2 (5-6A)
===============================================================================
   MHSAA Rec: * 50.51  10/29/2016 Khameron Glass, Brandon                      
     Class 2: # 50.51  10/31/2016 Khameron Glass, Brandon                      
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Khameron Glass            17 Brandon                50.25      49.72* 
  2 Lane Evans                17 Oak Grove              57.34      56.10  
  3 John Michael Caldwell     16 THS                    57.42      56.25  
  4 Christian Simpson         13 THS                    57.89      58.43  
  5 Anders Caldwell           14 THS                    59.95      58.89  
  6 Brady Swann                  Clinton              1:01.13      59.94  
  7 Dyogo Penafiel            15 Biloxi                 59.65    1:01.84  
  8 Noah Derrick              14 Northwest Rankin     1:02.72    1:02.22  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Charles Crocker           15 Biloxi               1:02.55    1:02.49  
 10 Anthony Smith             13 OSHS                 1:03.72    1:02.69  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Jude White                16 OSHS                 1:02.24    1:03.01  
 12 JB Harrel                 15 WPHS                 1:03.03    1:04.21  
 13 Layk Roundtree            13 Biloxi               1:04.00    1:04.45  
 14 Oakley Camille            16 Oak Grove              59.31    1:04.86  
 15 Cooper Oguz               14 ClevelandCentral     1:05.13    1:06.96  
 
Event 38  Girls 100 Yard Breaststroke Class 2 (5-6A)
===============================================================================
   MHSAA Rec: * 1:05.72  10/26/2013 Laken Vickers, Starkville                  
     Class 2: # 1:05.72  10/26/2013 Laken Vickers, Starkville                  
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Lindsey Patrick           14 Brandon              1:09.34    1:09.05  
  2 Natalie Cox               14 GHS                  1:10.15    1:09.33  
  3 Katie White                  St. Martin           1:12.15    1:12.15  
  4 Rachel Winningham            DCHS                 1:12.70    1:12.65  
  5 Abbie Kilpatrick             DCHS                 1:15.38    1:12.78  
  6 Rania Abdo                15 Jaguars              1:16.63    1:16.86  
  7 Mary Waller               15 OHS                  1:17.90    1:17.22  
  8 Ellinor Maxwell           14 OHS                  1:17.04    1:17.51  
 
Event 38  Girls 100 Yard Breaststroke Class 2 (5-6A)
===============================================================================
   MHSAA Rec: * 1:05.72  10/26/2013 Laken Vickers, Starkville                  
     Class 2: # 1:05.72  10/26/2013 Laken Vickers, Starkville                  
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lindsey Patrick           14 Brandon              1:09.56    1:09.34  
  2 Natalie Cox               14 GHS                  1:09.31    1:10.15  
  3 Katie White                  St. Martin           1:14.34    1:12.15  
  4 Rachel Winningham            DCHS                 1:12.58    1:12.70  
  5 Abbie Kilpatrick             DCHS                 1:14.38    1:15.38  
  6 Rania Abdo                15 Jaguars              1:18.16    1:16.63  
  7 Ellinor Maxwell           14 OHS                  1:18.46    1:17.04  
  8 Mary Waller               15 OHS                  1:17.72    1:17.90  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Mary Lawson Lesley        12 THS                  1:18.27    1:18.49  
 10 Mad Dog Gaia              13 OHS                  1:20.63    1:18.98  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Becca Wood                14 Jaguars              1:19.13    1:19.07  
 12 Ellie Pfaff                  Ghs                  1:20.15    1:19.48  
 13 Autumn DeHuff             16 Northwest Rankin     1:20.64    1:20.25  
 14 Amber Koch                18 OSHS                 1:20.40    1:20.32  
 15 Davis Dear                   Jaguars              1:19.84    1:20.90  
 16 Isabel Dawson             13 Northwest Rankin     1:20.90    1:21.26  
 
Event 40  Boys 100 Yard Breaststroke Class 2 (5-6A)
===============================================================================
   MHSAA Rec: * 57.15  10/31/2015 Stetson Lamb, HHS  -MS                       
     Class 2: # 57.27  10/31/2015 Stetson Lamb, HHS  -MS                       
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Taylor Williams           15 Center Hill            59.02      56.84* 
  2 Hayden Henderson          17 THS                  1:01.27      58.39  
  3 Tyler Thibert             17 Biloxi               1:03.23    1:01.63  
  4 Tommy LaNasa               9 Biloxi               1:03.95    1:01.94  
  5 Graham Norris             18 OHS                  1:04.98    1:04.90  
  6 Will Carrington           15 OHS                  1:06.37    1:05.28  
  7 Tucker Potts              14 BURG                 1:05.58    1:06.51  
  8 Harrison Tann             17 OHS                  1:06.79    1:07.10  
 
Event 40  Boys 100 Yard Breaststroke Class 2 (5-6A)
===============================================================================
   MHSAA Rec: * 57.15  10/31/2015 Stetson Lamb, HHS  -MS                       
     Class 2: # 57.27  10/31/2015 Stetson Lamb, HHS  -MS                       
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Taylor Williams           15 Center Hill            59.43      59.02  
  2 Hayden Henderson          17 THS                  1:00.57    1:01.27  
  3 Tyler Thibert             17 Biloxi               1:06.16    1:03.23  
  4 Tommy LaNasa               9 Biloxi               1:02.70    1:03.95  
  5 Graham Norris             18 OHS                  1:08.40    1:04.98  
  6 Tucker Potts              14 BURG                 1:06.00    1:05.58  
  7 Will Carrington           15 OHS                  1:08.12    1:06.37  
  8 Harrison Tann             17 OHS                  1:11.59    1:06.79  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Matthew Poulin               Brandon              1:09.35    1:07.00  
 10 Tristan Welch             15 Jaguars              1:08.19    1:07.34  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Conner Shearer            17 Northwest Rankin     1:07.49    1:07.75  
 12 Garrett Timmons           17 THS                  1:10.01    1:08.42  
 13 Coleman Brown             15 GHS                  1:11.04    1:10.98  
 14 Mason Givens              16 ClevelandCentral     1:10.72    1:11.91  
 15 Anthony Werner               PRC                  1:13.44    1:12.26  
 16 Andrew Shaw               11 Brandon              1:11.62    1:12.78  
 
Event 42  Girls 400 Yard Freestyle Relay Class 2 (5-6A)
===============================================================================
   MHSAA Rec: * 3:40.61  10/29/2016 Madison Central                            
                         Dickey, Carter, Smith, Kessler                    
     Class 2: # 3:40.61  10/29/2016 Madison Central                            
                         Dickey, Carter, Smith, Kessler                    
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Madison Central Swimming  'A'                     3:51.38    3:42.99  
     1) Cassie Howell 13                2) Ella Gibbs                     
     3) Olivia Smith 15                 4) Mallory Dickey 16              
  2 Tupelo High School  'A'                           3:48.89    3:46.03  
     1) Mattie Hughes 17                2) Blair Thornton 16              
     3) Rachel Hall 15                  4) Celeste Turner 17              
  3 Maroon Tide  'A'                                  3:56.03    3:51.41  
     1) Donisha Williams                2) Emily Arthur                   
     3) Kamryn Clymer                   4) Amber Bounds                   
  4 Ocean Springs High School  'A'                    4:03.40    3:53.80  
     1) Catherine Passarelli 15         2) Hannah Smith 15                
     3) Abby Litton 14                  4) Gabrielle Ivey 14              
  5 Oxford High School  'A'                           3:58.16    3:53.85  
     1) Catherine Field 16              2) Kate Byars 17                  
     3) Lucy Chiniche 16                4) Kate Sudduth 17                
  6 Starkville High School  'A'                       4:02.20    3:57.78  
     1) Jessica Yan 12                  2) Kyler Reeves 14                
     3) Hailey Locke 16                 4) KB Hobart 16                   
  7 Northwest Rankin High School  'A'                 4:06.96    4:00.28  
     1) Scout Russell 17                2) Anna Grace Lorence 14          
     3) Anna Vancor 16                  4) Farrah Pitts 17                
  8 Brandon High School  'A'                          4:05.20    4:06.88  
     1) Logan McDaniel 18               2) Mary Presley Harrington 14     
     3) Emily Easterling                4) Lindsey Patrick 14             
 
Event 42  Girls 400 Yard Freestyle Relay Class 2 (5-6A)
===============================================================================
   MHSAA Rec: * 3:40.61  10/29/2016 Madison Central                            
                         Dickey, Carter, Smith, Kessler                    
     Class 2: # 3:40.61  10/29/2016 Madison Central                            
                         Dickey, Carter, Smith, Kessler                    
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Tupelo High School  'A'                           3:46.80    3:48.89  
     1) Mattie Hughes 17                2) Blair Thornton 16              
     3) Rachel Hall 15                  4) Celeste Turner 17              
  2 Madison Central Swimming  'A'                     3:46.03    3:51.38  
     1) Cassie Howell 13                2) Ella Gibbs                     
     3) Olivia Smith 15                 4) Mallory Dickey 16              
  3 Maroon Tide  'A'                                  3:58.71    3:56.03  
     1) Emily Arthur                    2) Donisha Williams               
     3) Kamryn Clymer                   4) Amber Bounds                   
  4 Oxford High School  'A'                           4:01.80    3:58.16  
     1) Catherine Field 16              2) Kate Byars 17                  
     3) Lucy Chiniche 16                4) Julia Dennis 13                
  5 Starkville High School  'A'                       4:06.02    4:02.20  
     1) Jessica Yan 12                  2) Kyler Reeves 14                
     3) Hailey Locke 16                 4) KB Hobart 16                   
  6 Ocean Springs High School  'A'                    3:59.64    4:03.40  
     1) Catherine Passarelli 15         2) Hannah Smith 15                
     3) Abby Litton 14                  4) Gabrielle Ivey 14              
  7 Brandon High School  'A'                          4:05.10    4:05.20  
     1) Logan McDaniel 18               2) Mary Presley Harrington 14     
     3) Emily Easterling                4) Lindsey Patrick 14             
  8 Northwest Rankin High School  'A'                 4:04.12    4:06.96  
     1) Scout Russell 17                2) Anna Grace Lorence 14          
     3) Anna Vancor 16                  4) Farrah Pitts 17                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Biloxi High School  'A'                           4:35.57    4:24.89  
     1) Maegan Cooper 11                2) Alyssa Lane 14                 
     3) Theresa Nguyen                  4) Ansley Pecoul 13               
 10 Clinton High School  'A'                          4:31.40    4:28.60  
     1) Delaney Allen 17                2) Elizabeth Thaggard             
     3) Kylie Dowd 15                   4) Kaylee Goff 18                 
-------------------------------------------------------------------------
 -- Gulfport High School  'A'                         4:32.97         DQ  
     1) Ellie Pfaff                     2) Rinoa McGrew                   
     3) Jennifer Palma-Palacios         4) Cynthia Arenas                 
 
Event 44  Boys 400 Yard Freestyle Relay Class 2 (5-6A)
===============================================================================
   MHSAA Rec: * 3:14.89  10/29/2016 Oak Grove                                  
                         Miller, Evans, Camille, Watt                      
     Class 2: # 3:14.89  10/29/2016 Oak Grove                                  
                         Miller, Evans, Camille, Watts                     
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Tupelo High School  'A'                           3:25.66    3:23.69  
     1) Donovan Crossen 18              2) Ander Pearce McDade 15         
     3) Cooper King 16                  4) Christian Simpson 13           
  2 Madison Central Swimming  'A'                     3:29.23    3:27.27  
     1) Stroud Tolleson 17              2) Tristan Welch 15               
     3) Miller Phillips 15              4) Blake Peeples                  
  3 Ocean Springs High School  'A'                    3:31.81    3:28.33  
     1) Cooper Clevenger 16             2) Jeremy Koch 14                 
     3) Anthony Smith 13                4) Evan Guichard 17               
  4 Clinton High School  'A'                          3:34.00    3:30.41  
     1) Timothy Morrow                  2) Jordan Shannon                 
     3) Kirby Berch                     4) Brady Swann                    
  5 Biloxi High School  'A'                           3:34.47    3:34.16  
     1) Tyler Thibert 17                2) Dyogo Penafiel 15              
     3) Jordan Abrahams 15              4) Tommy LaNasa 9                 
  6 Starkville High School  'A'                       3:38.50    3:35.28  
     1) Cade Vickers 16                 2) Elvin Sabanadzovic 12          
     3) Izak Hanson 15                  4) Noah Knox 17                   
  7 Brandon High School  'A'                          3:42.57    3:36.69  
     1) Sullivan Knight 10              2) Conner Sanders                 
     3) Hayden Palmer 15                4) Matthew McMurtry               
  8 Desoto Cental High School  'A'                    3:39.45    3:37.87  
     1) Carson Jones                    2) Aaron Nguyen                   
     3) Austin Willis                   4) Hunter Jones                   
 
Event 44  Boys 400 Yard Freestyle Relay Class 2 (5-6A)
===============================================================================
   MHSAA Rec: * 3:14.89  10/29/2016 Oak Grove                                  
                         Miller, Evans, Camille, Watt                      
     Class 2: # 3:14.89  10/29/2016 Oak Grove                                  
                         Miller, Evans, Camille, Watts                     
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Tupelo High School  'A'                           3:26.45    3:25.66  
     1) Donovan Crossen 18              2) Ander Pearce McDade 15         
     3) Cooper King 16                  4) Christian Simpson 13           
  2 Madison Central Swimming  'A'                     3:31.23    3:29.23  
     1) Stroud Tolleson 17              2) Tristan Welch 15               
     3) Miller Phillips 15              4) Blake Peeples                  
  3 Ocean Springs High School  'A'                    3:29.65    3:31.81  
     1) Cooper Clevenger 16             2) Jeremy Koch 14                 
     3) Anthony Smith 13                4) Evan Guichard 17               
  4 Clinton High School  'A'                          3:36.40    3:34.00  
     1) Timothy Morrow                  2) Jordan Shannon                 
     3) Kirby Berch                     4) Brady Swann                    
  5 Biloxi High School  'A'                           3:40.25    3:34.47  
     1) Tyler Thibert 17                2) Dyogo Penafiel 15              
     3) Jordan Abrahams 15              4) Tommy LaNasa 9                 
  6 Starkville High School  'A'                       3:41.54    3:38.50  
     1) Cade Vickers 16                 2) Elvin Sabanadzovic 12          
     3) Izak Hanson 15                  4) Noah Knox 17                   
  7 Desoto Cental High School  'A'                    3:43.30    3:39.45  
     1) Carson Jones                    2) Aaron Nguyen                   
     3) Austin Willis                   4) Hunter Jones                   
  8 Brandon High School  'A'                          4:03.36    3:42.57  
     1) Sullivan Knight 10              2) Hayden Palmer 15               
     3) Conner Sanders                  4) Matthew McMurtry               
-------------------------------------------------------------------------
  9 Northwest Rankin High School  'A'                 3:42.03    3:43.71  
     1) Grayson Reaves 17               2) Noah Derrick 14                
     3) Grayson Edwards 13              4) Conner Shearer 17              
 10 West Jones  'A'                                   3:52.81    3:52.11  
     1) Dylan Stockstill                2) Jess Cooley                    
     3) Matt Boykin                     4) Triston Little                 
-------------------------------------------------------------------------
 11 Cleveland Central High School  'A'                4:01.02    3:57.44  
     1) Finn Goodlett 13                2) Seth Givens 14                 
     3) Hardy Cooke 14                  4) Gibson LaMastus 15             
 12 D'Iberville High School  'A'                      4:01.82    4:00.16  
     1) Colson Ross 8                   2) Dustin Nguyen 11               
     3) William Butler 11               4) Sean Jamison 10                
 13 Maroon Tide  'A'                                  3:56.47    4:00.51  
     1) Mathew Faber                    2) Caleb Burnette                 
     3) Austin Samples                  4) Justin Whitfield               
 -- Oxford High School  'A'                           3:37.35         DQ  
     1) Bryce Goszkowicz 17             2) Brannan Kovachev 16            
     3) Jeffrey Wang 17                 4) Will Carrington 15             
 -- Wchs Swim Team  'A'                               3:53.55         DQ  
     1) Christian Williams              2) Tyler Morgan                   
     3) Stuhr Outlaw                    4) Nathaniel Crimbley             

Check Also

Buying Championship Tickets Online: (Blue Cross & Blue Shield Of Mississippi Gridiron Classic)

Buying Championship Tickets Online: (Blue Cross & Blue Shield Of Mississippi Gridiron Classic) The MHSAA …