Breaking News
Home / Regions / Basketball Regions / 2017-19 Basketball Regions

2017-19 Basketball Regions

2017-19 Basketball Regions

Class 1A
Region 1/Dist. 1 Region 2/Dist. 1 Region 3/Dist. 3 Region 4/Dist. 1
Biggersville Ashland Broad Street Houlka
Blue Mountain Falkner Simmons Okolona
Jumpertown H. W. Byers John F Kennedy Smithville
Pine Grove Hickory Flat Ray Brooks Tremont
Thrasher Myrtle Shaw Tupelo Christian
Wheeler Potts Camp
West Union
Region 5/Dist. 4 Region 6/Dist. 4 Region 7/Dist. 5 Region 8/Dist. 8
Durant Hamilton Leake County East Marion
Ethel Nanih Waiya Mount Olive Lumberton
French Camp Noxapater Piney Woods Resurrection
McAdams Vardaman Sebastopol Sacred Heart
Montgomery County West Lowndes Stringer Salem
Coffeeville
Class 2A
Region 1/Dist. 1 Region 2/Dist. 4 Region 3/Dist. 3 Region 4/Dist. 5
Baldwyn Bruce Coahoma County Lake
East Union Calhoun City Leland Newton
Ingomar East Webster O’Bannon Philadelphia
New Site Eupora Riverside Scott Central
Strayhorn Leflore County South Delta Union
Walnut Winona West Bolivar
West Tallahatchie
Region 5/Dist. 5 Region 6/Dist. 6 Region 7/Dist. 7 Region 8/Dist. 8
Bay Springs Madison St. Joseph Amite County Collins
Clarkdale Mize Bogue Chitto North Forrest
Enterprise Pelahatchie Enterprise Our Lady Academy
Heidelberg Pisgah Loyd Star Perry Central
Taylorsville Puckett West Lincoln Richton
St. Patrick
Class 3A
Region 1/Dist. 1 Region 2/Dist. 2 Region 3/Dist. 3 Region 4/Dist. 1
Alcorn Central Coahoma AHS Amanda Elzy Aberdeen
Belmont Holly Springs Charleston Choctaw County
Booneville Independence Humphreys County Hatley
Kossuth M. S. Palmer J Z George Houston
Mantachie North Panola Ruleville Central Nettleton
North Pontotoc Water Valley Yazoo County South Pontotoc
Region 5/Dist. 6 Region 6/Dist. 6 Region 7/Dist. 7 Region 8/Dist. 8
Choctaw Central Crystal Springs Franklin Columbia
Forest Magee Hazlehurst Jefferson Davis County
Kemper County McLaurin Jefferson Co High Seminary
Morton Raleigh Port Gibson Tylertown
Southeast Lauderdale St. Andrew’s Wilkinson County Wesson
Velma Jackson West Marion
Class 4A
Region 1/Dist. 1 Region 2/Dist. 1 Region 3/Dist. 3 Region 4/Dist. 4
Byhalia Amory Clarksdale Kosciusko
Corinth Caledonia Gentry Leake Central
New Albany Itawamba AHS Greenwood Louisville
Ripley Mooreville Rosa Fort New Hope
Senatobia Pontotoc Yazoo City Noxubee County
Tishomingo County Shannon
Region 5/Dist. 5 Region 6/Dist. 7 Region 7/Dist. 8 Region 8/Dist. 8
Mendenhall Florence Forrest County AHS Bay
Newton County Lanier Greene County East Central
Northeast Jones McComb Lawrence County Moss Point
Northeast Lauderdale Raymond Poplarville Pass Christian
Quitman Richland Purvis St. .Stanislaus
West Lauderdale South Pike Sumrall Vancleave
Class 5A
Region 1/Dist. 2 Region 2/Dist. 1 Region 3/Dist. 3 Region 4/Dist. 6
Center Hill Grenada Canton Callaway
Lake Cormorant Lafayette Cleveland Germantown
Lewisburg Saltillo Holmes County Central Vicksburg
Olive Branch West Point Neshoba Central Ridgeland
Region 5/Dist. 5 Region 6/Dist. 7 Region 7/Dist. 8 Region 8/Dist. 8
Laurel Brookhaven Hattiesburg Gautier
South Jones Forest Hill North Pike Long Beach
Wayne County Natchez Pearl River Central Stone
West Jones Wingfield Picayune West Harrison
Class 6A
Region 1/Dist. 2 Region 2/Dist. 2 Region 3/Dist. 6 Region 4/Dist. 6
Desoto Central Columbus Madison Central Clinton
Hernando Oxford Murrah Greenville
Horn Lake South Panola Northwest Rankin Provine
Southaven Tupelo Starkville Warren Central
Region 5/Dist. 8 Region 6/Dist. 6 Region 7/Dist. 8 Region 8/Dist. 8
George County Brandon D’Iberville Biloxi
Meridian Jim Hill Ocean Springs Gulfport
Oak Grove Pearl Pascagoula Hancock
Petal Terry St Martin Harrison Central

Check Also

2017-19 Archery Regions

2017-19 Archery Regions Class I North Half South Half Ashland Nanih Waiya Amite County Philadelphia …