Breaking News
Home / General / Lindy Callahan / Past Lindy Callahan Scholar-Athlete Winners

Past Lindy Callahan Scholar-Athlete Winners

1996
Eric Carpenter Amory
Jim Chapman Brookhaven
Aubrey Monroe Brookhaven
Casey Clark Bruce
Emily Atkinson Cleveland
Ned Mitchell Cleveland
Mike Malott Columbus
Emily Perry Corinth
Melissa Scott D’Iberville
Felicia Bell Falkner
Alex Wilson Lanier
Lucas Scoggin Newton
Julia Fowler St. Andrew’s
Brent Waters Sumrall
Jennifer Woolridge West Lauderdale
Hartwell Harris Winona
1997
Trevor Baker Aberdeen
Ashleigh DeHuff Brookhaven
Joseph Gray Bruce
Patrick Bergin Cathedral
Jessica Mitchell Cleveland
Jack Ford Columbus
Lynn Garton Columbus
Tedric Campbell East Side
Carla Cutrer Hattiesburg
Tara Lesley Itawamba AHS
Courtney Shires Madison Central
Amy Sayers Ocean Springs
Judson Watkins Petal
Dana Wages Senatobia
Brett Cooley South Jones
Wes Thomas Wingfield
1998
Leesa Hopkins Alcorn Central
John Sullivan Brookhaven
Brandon Sweet Cleveland
Kelly Wilder Cleveland
Elizabeth Pfifer Columbus
Corey Cain Harrison Central
Lori Meshew Harrison Central
Kristin Zipple Hattiesburg
Amanda Turner Lawrence County
Jennifer Case Madison Central
Preston Broadhead Meridian
David Gober Oxford
Lee Hill Pontotoc
Betsy Burkhead Senatobia
Andy Schultz St. Aloysius
Nicholas Belk Weir
1999
Will Hall Amory
Joseph Fouche’ Callaway
Brian Barnes Clarksdale
William Pieschel Columbus
Denise Shanee Potts Drew
John Rushing Florence
Mary Ann Oakes Grenada
Nevine Ali Hattiesburg
Hunter Higdon Pascagoula
Lauren McGee Ripley
Scott Grisham Senatobia
Anna Rose Poole St. Andrew’s
Callie Reeves Starkville
Stephen King Wesson
Scotty Elliott West Lauderdale
Amanda Leigh Bass West Lincoln
2000
Adam King Ackerman
Hunter Jones Calhoun City
Marilyn Fouche’ Callaway
Macy Wilbanks Carthage
Christopher Martin Cathedral
Scott Atkinson Cleveland
Abbie Sickle Cleveland
Daniel Wile Meridian
Jennifer Christenson Ocean Springs
Erin Sims Pascagoula
Lindsey Edwards Potts Camp
Michael Granberry Raymond
Laura Ann Carpenter Smithville
D’Mitri Sofianos St. Stanislaus
Charles McElroy Tupelo
Emily Casey Union
Holli Adams West Lincoln
2001
Grant Patterson Biloxi
Danielle Wheeler Biloxi
Jennifer Blain Cathedral
David Routman Cleveland
Elizabeth Ford Columbus
Kelly Boutwell Forest
Jessica Malone Grenada
Fallon Mumford Leland
David Posey Loyd Star
Erin Brown Meridian
Robert Ezelle Murrah
Britt Cross Ripley
Cody Bailey South Jones
Jimmy Crowell Starkville
Lauren Shepherd Tupelo
Matthew Bennett West Union
2002
Bradley Greenhaw Booneville
Kern Hoff Brookhaven
Keith Russell Cleveland
Elizabeth Davidson Columbus
Stacey Lee Crystal Springs
Leslie Abide Greenville St. Joseph
Anthony Vlahos Gulfport
April Lee Hodson Horn Lake
Nilda Witty Laurel
Andrae Sims Louisville
Katherine Sinele Madison Central
Leon Bland Murrah
Reginald Bennett South Panola
Julia Cathcart Starkville
Anny Guthrie Stone
Toni Peters Tupelo
Jonathan Sellers Wayne County
2003
Thomas Woods Ackerman
Kyle McCool Cleveland
Kristina Moore D’Iberville
Kathy Ward French Camp
Porshia Hymon Greenwood
Stuart Saulters Grenada
Herman Cox Gulfport
Blake Wall Loyd Star
Kristen Gambrell Meridian
Janice Davis Natchez
Jason Vassar Pontotoc
Brook Hale Potts Camp
Martha Hitt St. Andrew’s
Lindsey Brinton Tupelo
Gregory Scurria Warren Central
Ben Pace West Jones
2004
Laura Huffines Cathedral
Mary Claire Kinnison Cleveland
Walton Lott Columbus
Kelli Hutcheson East Union
David Randall Scott Horn Lake
Christopher Newsome Leflore County
Alan Kebert McComb
Jaimee Nan Jones Nanih Waiya
Shad White Northeast Jones
Jesse Van Wick Pearl
Carrie Neill St. Aloysius
Laura Mortimer St. Andrew’s
Kassandra Hillard St. Martin
Tessa Stimpson Tupelo
Ryan Johnson Vancleave
Meghann Ainsworth West Jones
Scott Hughes West Point
2005
William Carter Cathedral
Kate Kinnison Cleveland
Shane Sellers Cleveland
Brock White Columbia
Michael Attaway Laurel
Rebecca Ford McComb
Ryan Hoormann Olive Branch
Lialah Putman Olive Branch
Jennifer Asper Our Lady Academy
Ken Evans Philadelphia
Katy Wilson South Pontotoc
John Ebersole St. Aloysius
Parry VanLandingham St. Andrew’s
Leslie Coats Starkville
Billy Tucker Tishomingo County
Loren Kennedy Union
2006
Paige Draper Ackerman
Kayla Fisher Brookhaven
Murphy Hinson Cathedral
Amanda Oleis Cleveland
Fair Pender Grenada
Robert Reece Leland
Cree Cantrell Mercy Cross
Ashley Meekin Ocean Springs
Thomas Webb Philadelphia
Lauren Egger Ridgeland
Seth Covington Saltillo
Hal Flowers St. Andrew’s
Lydia Rice Tupelo
Bryson Brewer Wayne County
Jessica McGee West Jones
Allen Killough West Union
2007
Sam Dickerson Booneville
Shelly Osborn Carthage
Reed Gilbow Cleveland
Lindsey Everett Enterprise (Lincoln)
La’Toyia Slay Greenville St. Joseph
Joseph Wesley Hattiesburg
Linley Freeman Lafayette
Will Brumley Laurel
Evan Parker McComb
Swathi Iyengar Mercy Cross
Stephen Clark Pearl
Beck Turner Philadelphia
Kristen Chunn Ripley
Abby Havard Southeast Lauderdale
Catherine Thomas St. Andrew’s
Cole Wilkerson West Union
2008
Miranda Reid Ackerman
Madeline Jeansonne Cathedral
Jesse Morrison Cathedral
Chasidy Buckley Charleston
Luke McCullen Corinth
Ashley Long Greenville St. Joseph
Madison McLeod Itawamba AHS
Brian Jackson J.J. McClain
Joseph Miles Forks Madison St. Joseph
Stephanie Oshrin MSMS
Carl Wayne Dowden Newton County
Palmer Merkel Noxapater
John Kevin Tomes Pascagoula
Kyle Killeen Pass Christian
Becca MacNeill Ridgeland
Adam Moore Senatobia
2009
Jennifer Cooper Ackerman
David Horton II Columbus
Angela Celeste DeAngelo Greenville St. Joseph
Eamonn Mehaffey Hancock
Sedric Hogan J.J. McClain
Brayden Whitmon Mooreville
Maddie Michelli Our Lady Academy
Curt Presley Oxford
Wesley Welch Pearl
Krystyn Davis Quitman
Charquita Anderson Southaven
Clara Martin St. Andrew’s
Bess Ruff Tupelo
Adam Herrington West Jones
Julie Ann Case West Lincoln
John Moore III Wilkinson County
2010
Kimberly Barfield Carthage
Katie Portner Cleveland
Nicholas Missel Columbus
Evan Blair Corinth
Clay Curry Greenville St. Joseph
Bonnie Brumley Laurel
Laura Kebert McComb
Thien Che Oxford
Whitney Ray Pontotoc
Jordan Rimes Richland
Ashli Fitzpatrick Sacred Heart
Caitlyn Burkes Senatobia
Connor Buechler St. Andrew’s
Charlie Pritchard St. Stanislaus
Johnny McKenzie Tylertown
Owen Terry West Jones
2011
Jermaine Whitehead Amanda Elzy
Garrett Wallace Bogue Chitto
Sarah Ayers Brookhaven
Taylor Loper Center Hill
Allie Winters Corinth
Lesedi Chambers Greenville St. Joseph
Morgan Wesson Gulfport
Kayla Kolivas Hickory Flat
Jessica Miles Kosciusko
Michael Ginn Kossuth
Andrew Grantham Northeast Jones
Webb Means Puckett
Zachary Brown Resurrection
Kendal Smith South Jones
Kai Johnson Terry
Dave Carter Winona
2012
Anna Watson Amory
Anna Wies Cleveland
Jake Files Clinton
Anna Leigh Wilson DeSoto Central
Quenton Stevenson Greenwood
Alex Hem Long Beach
Laurel Marsh MSMS
Andrew Mullen Oxford
Elizabeth Moore Pass Christian
Mason Robertson South Jones
Riley Griifith St. Aloysius
Brian Xu Starkville
Luke South Tishomingo County
Jordan Nettles Wesson
Cecilia Lawn West Lauderdale
Colton Welch West Lincoln
2013
Pepper Taylor Cathedral
Olivia Romito Center Hill
Jordan Lowe Clarkdale
William Hawkins Cleveland
Roshad Meeks Columbus
Allie Clark Greene County
Lauren Bostic Greenville St. Joseph
Brendyn Brister Loyd Star
MariMac Collins Madison St. Joseph
Josh Cooley Olive Branch
Daniel Hopper St. Andrew’s
Zach Waldrop St. Patrick
Haley Jenkins Starkville
Erica Wigginton Tishomingo County
Dason Maloney Tupelo Christian
Evan Buckley West Jones
2014
Bailey Boyd Amory
Reya Hayek Greenville St. Joseph
Janee Westbrook Lafayette
Jerrod Bradley New Hope
Lauren Wells North Pike
Emily Mills Noxapater
Kirk McCarty Oak Grove
Garrett Barnes Olive Branch
Kesi Bradley Pascagoula
Hannah Hampton Quitman
Jessica Milner Ridgeland
Blake Hodges Riverside
Mark McMillin St. Andrew’s
Ashton Wedel Tupelo
Zachary Shelly West Lauderdale
Jonah King West Lincoln
2015
Steele Liles Calhoun City
Jay Vaughan Cathedral
Rachael Wesley Columbia
Trey Pittman Eupora High
Emily Mansour Greenville St. Joseph
Jordan Freeman Greenwood
Matthew Edwards Gulfport
John Ross Graham Hernando
Jamie Mote Lake Cormorant
India Yarborough MS Math & Science
Charlie Gaddis Newton County
Jade Kindsvater Ocean Springs
Luke Eckstein St. Aloysius
Christina Daniels Tupelo
Muriel Collins Union High
Darby Gain Warren Central